Viete, ako si poradiť s úpalom?

Slnečné lúče dokážu zlepšiť náladu a pohladiť,  ale aj narobiť vrásky a potrápiť. Kolaps a zdravotné problémy môže spôsobiť  nielen dlhý pobyt na slnku, ale aj pár hodín v prehriatej miestnosti. Ako im predchádzať, prípadne liečiť ich následky?

ÚPAL

Úpal je dôsledok celkového prehriatia organizmu.

Príčinywoman-with-sun-shadow

Príčiny môžu byť vnútorné alebo vonkajšie.

Medzi vnútorné príčiny patrí porucha funkcie štítnej žľazy, v dôsledku ktorej sa tvorí nadmerné teplo v tele. Ďalší dôvod je nedostatok tekutín a solí na tvorbu potu, teda dehydratácia organizmu.

Vonkajšou príčinou býva pobyt v prostredí s vysokou teplotou, pri ktorej sa spomaľuje odparovanie potu. Naše telo tak prestáva odvádzať prebytočné teplo. Ak sa k tomu pridajú fyzická námaha, nedostatok tekutín alebo príliš teplé oblečenie, riziko úpalu sa zvýši.

Príznaky

Úpal sa prejavuje bolesťami hlavy, malátnosťou, únavou, závratmi, zrýchleným dýchaním, zrýchleným tepom. Pokožka je suchá,  horúca a bez potu. Stav sa môže zhoršovať do kŕčov, bezvedomia až do šokového stavu. Zároveň sa výrazne zvyšuje telesná teplota postihnutého, ktorá môže dosiahnuť až 40°C.

Prvá pomocúpal

Postihnutého treba preniesť do tieňa, ideálne do dobre vetranej miestnosti. Uložiť ho do polosedu, uvoľniť odev a dopĺňať tekutiny s chýbajúcimi minerálmi (iónové nápoje, mierne osolená voda). Pomôžu zábaly alebo studená sprcha, ale teplota musí klesať pomaly, aby nedošlo k tepelnému šoku. Ak nemáme tieto možnosti, treba prikladať ľadové obklady na čelo, zátylok a slabiny.

 

SLNEČNÝ ÚPAL

Vzniká pri intenzívnom priamom slnečnom žiarení na nechránenú hlavu a zátylok. Viac ohrození sú ľudia s riedkymi vlasmi a deti. Príznaky sú podobné ako pri úpale, ale problémy sa môžu prejaviť s časovým oneskorením, napríklad v noci po dni strávenom na slnku. Prvá pomoc je rovnaká ako pri úpale.

Prevencia

Najúčinnejším spôsobom predchádzania úpalu je potenie, ktoré zabezpečíte pravidelným príjmom tekutín. Majte na pamäti aj nasledujúce opatrenia:

  • pite častejšie v menších dávkach
  • znížte fyzickú námahu, najmä počas horúcich dní
  • častejšie odpočívajte v tieni alebo na inom chladnejšom mieste, napríklad v klimatizovanej miestnosti
  • osviežte sa studenou sprchou
  • noste voľný odev v svetlých farbách a z ľahkých tkanín

zdroj: Hartmann-Rico