Banka v mobile: Mobilné aplikácie priniesli revolúciu i nové nástrahy

Bankové mobilné aplikácie prinášajú celý rad výhod. Ak si však nedáte pozor, ľahko sa môžete stať obeťou online zlodejov a prísť tak o dlhoročné úspory. Ako teda používať mobilné appky, aby boli vaše údaje a financie v bezpečí?

S príchodom smartfónov s vysokorýchlostným internetom sa zmenili nielen naše možnosti komunikácie, ale aj možnosti vybavovania každodenných povinností. Banky veľmi skoro zareagovali na nové potreby klienta a priamo do našich mobilov priniesli rýchly a jednoduchý spôsob, ako mať nad svojimi úsporami dokonalý prehľad a ako si ich aj spravovať. S vývojom moderných technológií sa posúvajú aj nároky ľudí – služby chceme mať k dispozícií kdekoľvek a kedykoľvek. Dnes už nemáme záujem iba pasívne prijímať SMS správy o prevode, chceme ho uskutočniť priamo v mobile. Bankové aplikácie sú preto skutočným pomocníkom, či už využívate služby vašej banky pravidelne alebo iba niekoľkokrát do mesiaca.

Aké sú výhody bankových aplikácií?

Banka v mobile, tak v dnešnej dobe mnohí označujú špeciálne mobilné aplikácie, ktoré zdarma ponúkajú banky svojim klientom. Appku si stačí stiahnuť do vášho smartfónu, potrebujete na to prístup k internetu a samozrejme účet u danej banky. Zaujímavú mobilnú aplikáciu ponúka mBank. Stačí počkať naozaj len chvíľu a celý prístup k vášmu účtu či správe financií máte po ruke vždy a všade. Okrem pohodlného prehľadu nad stavom účtu formou bezplatných notifikácií, môžete behom niekoľkých sekúnd zrealizovať platby pomocou QR kódu, ktorý stačí mobilom oskenovať. Appka si takto z kódu načíta všetky potrebné údaje a rovno ich aj za vás vyplní. Na tomto princípe funguje aj IBAN skener, ktorý tiež patrí k najobľúbenejším službám appiek. Riziko, že sa pri zadávaní čísla či sumy pomýlite, je teda minimálne. Predstavte si, že potrebujete známemu poslať peniaze, no nemáte pri sebe jeho číslo účtu. Čo teraz? Stačí mať jeho telefónne číslo v zozname, nainštalovaná appka tejto osobe zašle SMS s údajmi a linkom, kde stačí už len zadať číslo účtu, na ktoré chce prijať platbu.

Businessman using mobile phone communication technology

Úver či navigácia na pobočku

Obrovskú výhodou je možnosť okamžitej zmeny autorizačných limitov na vašej karte, bude vás to stáť iba niekoľko klikov a pár sekúnd. Mobilné appky vám nielen šetria čas, ale v istým prípadoch dokonca aj peňaženku. Služby, ktoré vykonávate zdarma v mobile, nemusia byť totiž priamo na pobočke úplne bez poplatkov. Mobilné aplikácie vás bez problémov navigujú aj k najbližšiemu bankomatu či pobočke. Banky v službách pre klienta naozaj napredujú, bežne si cez appky môžete dokonca požiadať o pôžičku online.

Zaplaťte za nákup telefónom

Samozrejme, nie všetky mobilné aplikácie sú úplne totožné, líšia sa vzhľadom i službami. Niektoré banky napríklad klientom ponúkajú možnosť prihlásiť sa do aplikácie a autorizovať platbu iba pomocou odtlačku prsta, u ďalších je to možnosť prepojenia appky s inteligentnými hodinkami. Banky sa skutočne snažia klientovi zjednodušiť a urýchliť všetky finančné transakcie, dnes už viaceré z nich umožňujú použiť namiesto platobnej karty iba telefón. Na druhej strane, isté obmedzenie platí pre ľudí, ktorí vlastnia smartfóny s operačným systémom Windows, väčšina bánk aktuálne ponúka svoje aplikácie, žiaľ, iba pre Android a iOS.

Pozor na hackerov a vírusy

Pri používaní mobilnej aplikácie by ste v neposlednom rade nemali zabúdať na bezpečnosť. Za ochranu vašich úspor nezodpovedá len banka. Tá síce využíva najmodernejšie bezpečnostné systémy a premyslenú autentifikáciu užívateľa, no, ak si myslíte, že to stačí, mýlite sa. Spôsobov, ako ochrániť vaše citlivé údaje a teda aj financie, je niekoľko. Prvým, a úplne základným krokom je inštalácia kvalitného antivírusového programu. Ten vás včasne upozorní na potenciálne nebezpečné appky, či na pokusy získať prístup k vašim údajom, čiže na phishing. Veľké problémy si môžete narobiť aj v prípade, že na prihlásenie do internet bankingu nevyužijete originálnu aplikáciu, ale prehliadač v mobile. Toto platí dvojnásobne v prípade, že ste prihlásení na verejnej WiFi sieti. Tú veľmi často využívajú hackeri, aby sa mohli nabúrať do systému a pripraviť tak ľudí o všetky úspory. Zapamätajte si, správu financií, aj cez mobilnú appku, riešte vždy iba cez svoju overenú WiFi sieť alebo pripojenie od vášho mobilného operátora. V tomto článku si môžete pozrieť, ako sa dajú ľahko kradnúť heslá napríklad v kaviarni.

Praktické rady pre lepšiu bezpečnosť

Vždy si do telefónu inštalujte iba certifikované a originálne aplikácie. Taktiež sa uistite, že používate aktualizovanú verziu, appka by vás sama mala na ňu upozorniť. Na aplikácií si nastavte denný limit na rozumnú sumu, poistíte sa tak v prípade straty telefónu. Akonáhle ste s appkou skončili, skôr než ju zavriete, nezabudnite sa vylogovať, čiže odhlásiť z účtu. Odborníci na bezpečnosť dokonca odporúčajú nepoužívať aplikácie s citlivými údajmi na verejných miestach, kde sú kamery.