Celosvetová kampaň za zdravšie stravovanie: Ako môžete zlepšiť stravu vás aj vašich detí?

Celosvetová kampaň s názvom Food Revolution Day pripadá na 19. máj.  Kampaň založil známy šéfkuchár Jamie Oliver z Veľkej Británie. Jej zámerom je vrátiť vzdelávanie o stravovaní naspäť do škôl. Na Slovensku prevzali iniciatívu za zdravšiu stravu Janica Lacová a Anetta Vaculíková z občianskeho združenia Jem iné, ktoré sú ambasádorkami projektu:

Janica Lacová, zdroj: Katarína Mittáková

Janica Lacová: „Piaty ročník Food Revolution Day sme poňali hravo, detsky. Jednou z tém kampane je otázka banán alebo jablko? Snažíme sa o rannú detskú rutinu s jednoduchou otázkou. Nie je dôležité, či je zdravší banán, alebo jablko. Kľúčové je, aby sme vyberali medzi dvoma kvalitnými voľbami a aby sme vôbec raňajkovali a nesiahli neskôr po niečom, čo nás v záchvate hladu môže mrzieť. To sa týka detí, aj nás dospelých.“

Zdravé revolučné raňajky

Jednou z možností, ako sa nielen 19. mája pričiniť o zdravšie stravovanie, je pripraviť pre seba a deti zdravé Jamieho raňajky. Vaše raňajky môžu vyzerať napríklad takto:

Stiahnite si kompletný revolučný receptár: Zdravy revolucny receptar_FRD_ 2017_FRD

Okrem toho môžete pre svoje deti zaobstarať hravé revolučné nálepky.

Stiahnite si všetky nálepky:  nalepky_FRD_2017

Food Revolution Day sa koná 19. mája 2017 po celom svete. Tento deň je výzvou pre školy, materské školy, organizácie, firmy, komunity či jednotlivcov, aby venovali svoj čas a pozornosť tomu, čo budú konzumovať, aby zdieľali svoje skúsenosti s ostatnými, podelili sa o zážitky, originálne recepty, či posunuli ďalej svoje know-how ako zdravšie a zodpovednejšie pristupovať k stravovaniu. Nezabudnite sa počas vašich aktivít odfotiť a zdieľať na facebooku.

Stiahnite si manuál pre učiteľov: manual_ucitelia_2017_FRD
zdroj: Jamie Oliver Enterprise Ltd, photo: David Lofuts

20. mája 2017 sa uskutoční sprievodný program po celom Slovensku. Aktivity aj v tento deň okrem hlavného mesta Bratislava potvrdili aj ostatné regióny a mestá ako Dunajská Streda, Trnava, Nové Zámky, Trenčín, Banská Bystrica, Martin, Senica, Bardejov, Košice.

V Bratislave 20. mája čaká na návštevníkov v Starej tržnici bohatý program. Nebudú chýbať edukačné stanovištia či zaujímaví hostia. Diskutovať sa bude napríklad na tému ako byť matkou 21. storočia a nezblázniť sa, šetrenie jedlom a recyklácia so známou food blogerkou Silviou Horeckou či ako predchádzať detskej obezite.

Viac informácií o programe a možnostiach zapojenia sa nájdete na www.frdslovakia.sk.

zdroj: Janica Lacová a Anetta Vaculíková