Neviete, či navštíviť lekára, alebo ostať pri samoliečbe? Pomôže vám domáci CRP test

V prípade ochorení zvykneme mať dilemu, či sa liečiť sami, alebo navštíviť lekára. Kde je hranica? Zorientovať sa a rozhodnúť môže pomôct CRP test pre domáce použitie. Stačí kvapka krvi z bruška prsta a o 5 minút získate výsledok. Je malý, prenosný a nepotrebuje lekársky predpis.

Ako CRP test funguje?

Podľa hladiny C-reaktívneho proteínu v krvi je možné presne rozlíšiť medzi bakteriálnym alebo iným, najčastejšie vírusovým, pôvodom ochorenia. Jeho koncentráciu v krvi zisťuje CRP test pre domáce použitie v troch množstevných úrovniach. Ak je koncentrácia CRP v krvi vysoká (tretí stupeň), je veľmi pravdepodobné, že v organizme prebieha ťažší bakteriálny zápal. V takom prípade je nutné nechať posúdiť zdravotný stav lekárom, ktorý pravdepodobne nasadí k liečbe antibiotiká. Pri bežných ochoreniach spôsobených vírusmi sa zvyčajne hladina CRP nezvyšuje a liečba antibiotikami nie je vhodná.

CRP test sa oplatí mať pri sebe, keď cestujete do zahraničia. Oceniť ho môžu aj ľudia s časovo náročným zamestnaním. Mamičkám s malými deťmi zase pomôže zistiť, či je skutočne nutné cestovať do preplnenej čakárne.

Vyšetrenie  lekárskym CRP testom v ambulancii lekára pre dospelých väčšina zdravotných poisťovní neprepláca a stojí 5 €. Balenie domáceho CRP testu stojí v lekárňach približne 10 € a  obsahuje dva testy.

crp