Ako na dobrý spánok? Veľmi dôležitý je horčík

Povedzme, že robíte všetko preto, aby ste sa dobre vyspali. Máte skvelé matrace, nejdete spať ani hladní ani prejedení, vykonali ste svoju očistnú rutinu, dokonca možno zvyknete robiť meditačné cvičenia. Napriek všetkému však dobrý spánok necháva na seba čakať. Príčinou takéhoto stavu môže byť nedostatočné množstvo kľúčového minerálu v krvi.

Pre dobrý spánok je veľmi dôležitý dostatočný obsah horčíka. Magnézium je totiž potrebné pre správnu funkciu viac ako 300 enzýmov v tele. Podieľa sa na výrobe mnohých mozgových chemikálií zodpovedných za kvalitu vášho spánku, ako napríklad hormónu melatonínu.

Čo na dobrý spánok
zdroj: kaboompics.com

Horčík má zároveň na telo prirodzený relaxačný účinok. Viaže sa na GABA receptory v mozgu, ktoré pomáhajú zmierňovať aktivitu nervového systému a upokojujú ho.

Okrem zlého spánku môže jeho nedostatok vplývať aj na vašu energiu počas dňa. Nízka hladina magnézia sa spája so zníženou produkciou bunkovej energie a hladinou serotonínu, ktorý pomáha udržiavať vyváženú náladu. Tiež môže spôsobovať chronickú únavu.

Minerál pre dobrý spánok
zdroj: stocksnap.io

Ako zabezpečiť správne množstvo horčíka v tele a na čo si dávať pozor

Najlepšie je prijímať dostatok horčíka zo stravy. Výbornými prírodnými zdrojmi sú kel či avokádo. Naopak, alkohol či káva zvyšujú vylučovanie minerálov močom, takže vás môžu o horčík ochudobniť. Jeho hladinu znižuje aj stres. Nedostatočný príjem magnézia zo stravy či stres patria medzi dôvody, prečo takmer 80% ľudí má nižšie ako odporúčané množstvo horčíka.

Keďže mnoho ľudí má zníženú hladinu, vhodným spôsobom, ako doplniť tento dôležitý minerál, sú aj výživové doplnky. Majte ale na pamäti, že čím viac horčíka prijmete zo stravy, tým menej budete potrebovať doplnkov. Keď už ich ale užívate, pre maximálny výsledok je dôležitá pravidelnosť a správne dávkovanie.

Ako na dobrý spánok
zdroj: stocksnap.io

Je dôležité tiež vedieť, že užívanie magnézia môže stimulovať črevné kontrakcie, a tak by ste mohli chodiť na toaletu častejšie, ako by ste chceli. Ak by váš tráviaci trakt protestoval, môžete vyskúšať aj potieranie magnéziovým olejom alebo sa pred spaním ponoriť do vane s magnéziovou soľou (Epsomova soľ alebo soľ z Mŕtveho mora).

Horčík naozaj prechádza cez pokožku až do krvného riečišťa a môže tak poskytnúť podobný účinok ako výživový doplnok. Vyvážené a stabilné množstvo horčíka v krvi vám pomôže ku kvalitnému spánku. Potom už stačí len vhupnúť do voňavých perín a cez deň budete plní energie.