10 dôvodov, prečo musíte zažiť Ibizu

Odviazaný ostrov hippies, raj elektronickej hudby, ale aj magické pláže s azúrovou vodou – toto všetko v jednom a ešte oveľa viac v sebe ukrýva Ibiza. Čo by ste si na tomto šialenom ostrove plnom života a zábavy nemali nechať ujsť a čomu sa práve naopak vyvarovať?

Visualhunt Cafe Mambo
pláž pod Sunset Strip, zdroj: visualhunt.com

Západ slnka zo Sunset Strip

Jedno z najikonickejších miest Ibizy nájdete v mestečku San Antonio na severozápadnej časti ostrova. Tu si na tzv. Sunset Strip môžete vybrať spomedzi všetkých barov ideálny flek na sledovanie západu slnka. Ako hovoria udomácnení Angličania, ktorí sem cez letnú sezónu chodia za prácou a zábavou, západ slnka tu nikdy nie je zaručený, v druhej polke leta sa zväčša k večeru začne zmrákať a vy sa ani nenazdáte ako a sľubné ružovkasté nebo sa zmení na sivou hmlou zahalené oblačno.

západ slnka, San Antonio, zdroj: Uros Krasovec
západ slnka, San Antonio, zdroj: Uros Krasovec

Aj napriek nestálemu počasiu je však o zábavu na tomto mieste postarané. Celá pasáž popri pláži je posiata reštauráciami s perfektným výhľadom. Jednou z najslávnejších reštaurácií je Café del Mar. Ak si tu chcete zaistiť miestečko na terase počas západu slnka, bude potrebná rezervácia. Ak by ste si chceli rezervovať stôl bližšie k moru, bude sa od vás očakávať, že si objednáte minimálne jedno hlavné jedlo a drink. Podobnú politiku zastávajú aj ostatné reštaurácie ako Savannah alebo ešte slávnejšie Café Mambo. Za hlavné jedlo tu zaplatíte minimálne 15 eur a drinky začínajú od 8 eur.

Café Mambo v San Antoniu

Z Café del Mar sa posunieme len o pár metrov ku Café Mambo, k legendárnemu miestu, kde najslávnejší DJ-i púšťajú už pred začiatkom veľkých klubových žúrok chilloutové sety na rozbehnutie. Neplatí sa tu žiadny vstup, bohužiaľ je však nemožné dostať sa dovnútra a štýl, akým bar funguje je úplne neštandardný.

Trpezliví fanúšikovia elektronickej hudby stoja priamo pred podnikom a sledujú obrazovku, kde sa premieta priamy prenos zvnútra, kde si DJ vyhráva, zatiaľ čo celú situáciu kontrolujú vyhadzovači a zabezpečujú, aby sa popri dave dalo po uličke prechádzať. Aj napriek tomu, ako zvláštne to znie, skutočnú atmosféru má najmä pouličná zábava na pláži tesne pod barom.

Ako to vyzerá na najväčších akciách Cafe Mambo?

Turisti si sem zväčša donesú vlastnú pijatiku, keďže drinky v kluboch sú nehorázne (a tým myslíme naozaj nehorázne) drahé. Okrem toho môžete mať šťastie aj na ohňovú šou niektorého z miestnych hipisákov. Na čo by ste šťastie nechceli mať, sú počierni predavači nelegálnych látok, ktorých je tu, ako všade, kde to na Ibize žije, naozaj veľa.

Okrem týchto neštandardných podvečerných párty organizuje Café Mambo párkrát počas leta aj väčšie akcie, a to práve vďaka anglickým DJ-om, ktorí sú v San Antoniu a celkovo na Ibize ako doma.

Ushuaia ako značka ostrova

Jeden zo svetovo najslávnejších projektov elektronickej hudby je hotelový komplex Ushuaia, ktorý sa nachádza v lukratívnej časti Ibizy zvanej Playa den Bossa. Pobyt v tomto hoteli vás vyjde na štvorciferné sumy, na oplátku máte však v cene priamo vo vašom hoteli každodenný festival.

V areáli hotela sa nachádza obrovské pódium s vynikajúcim ozvučením a osvetlením, tanečníkmi a animáciami. Ide o veľkú show určenú však rozhodne len pre dospelých. Každý deň tu od popoludnia do polnoci vystupujú najpopulárnejší DJ-i ako David Guetta, Kygo či Martin Garrix, ale aj iné zvučné mená z popredných miest hitparádových rebríčkov.

Logo hotela je známe po celom ostrove a párty v ňom sú jednou z najvychytenejších atrakcií, ktorú by ste na ostrove mali zažiť. Ponúka skvelú vizuálnu show, špičkové ozvučenie, profesionálnych tanečníkov a je vhodná aj pre tých, ktorí zrovna „nefičia“ na klasickej techno hudbe, ale radi si zaskáču a zašantia s davom.

Počítajte s tým, že vstup vás tak, ako do nočných klubov vyjde minimálne 45 eur (cena záleží od konkrétneho programu) a pokiaľ by ste si k zábave aj radi vypili, flaškové pivko začína od 13 eur a miešané drinky od 20 eur vyššie. Zážitok a neopísateľná atmosféra tohto miesta vám však za to určite stoja.

Jedna z najväčších akcií hotela Ushuaia – párty s názvom ANTS (v preklade mravce), ľudí je na tejto udalosti vždy naozaj ako na mravenisku. Ako vyzerá ozajstná žúrka v Ushua?

Boat party, Barqo party alebo po slovensky: Párty na lodi

Že Ibiza je len o kluboch? To ste na omyle. Spoločnosti sa dnes už naozaj pretekajú v tom, kto ponúkne v lodnej zábave ten najlepší zážitok a luxus. Párty na lodi patrí na Ibize k úplne iným zážitkom, ako by ste si predstavovali. Zatiaľ, čo na iných stredomorských ostrovoch nájdete zopár rozheganých katamaránov, z ktorých hučí hudba, spoločnosti na Ibize si dávajú na svojich službách záležať a doslova sa v nich predbiehajú.

Cirque de la Nuit boat party
párty na lodi, zdroj: Cirque De La Nuit

Jednou z osvedčených a najstarších spoločností ostrova je Cirque de la Nuit, ktorá stavia najmä na rezidentnom britskom DJ-ovi, ktorý sa popri komerčnejších kúskoch snaží ulahodiť aj uchu stálych fanúšikov elektronickej hudby. Na Ibize vám párty na lodi ponúkne každý druhý promotér na pláži, pri výbere však sledujte detaily. V tomto prípade platí, čím menej ponúkajú, tým viac dávajú.

Cirque De La Nuit boat party
párty na lodi, zdroj: Cirque De La Nuit

Ak vám promotér sľubuje za nižšiu cenu all inclusive s pijatikou, občerstvením a k tomu ešte aj plavbu na Jet ski skútri, kvalita párty na lodi nebude asi veľmi vysoká. Bežná cena takejto zábavy je cca 80 eur vrátane miešaných drinkov ako je Sex on the Beach, Sangria alebo Margarita, ktoré sa po celú dobu na lodi podávajú zadarmo.

Cirque De La Nuit Boat Party
párty na lodi, zdroj: Cirque De La Nuit

Neočakávajte však, že vám pri bare nalejú zadarmo vodku značky Grey Goose. Za kvalitu si na Ibize priplatíte a pokiaľ nemáte chuť na veľký dav a loď preplnenú pripitými odviazanými ľuďmi, lepšou verziou môže byť pre vás súkromná jachta.

Cirque De La Nuit boat party
párty na lodi, zdroj: Cirque De La Nuit

Takáto jachta vás však vyjde oveľa drahšie a už opäť treba rátať so štvorcifernými číslami. V prípade, že ale chcete zažiť naozaj nespútanú zábavu na baleárskych vlnách, jednoznačne sa vyberte na jednu z týchto „boat party“. Po 3 hodinách vlnenia sa do rytmu housovej hudby a popíjania koktejlov budete akurát pripravený rozbaliť to v klube.

Párty na lodi vyzerá asi takto:

Chvíľka oddychu: Loďkou na Fomenteru

Chcete si na chvíľku oddýchnuť od párty? Možno práve pre vás bude lepšou voľbou zájsť si loďou na neďaleký ostrov Formentera. Ostrov je preslávený krásnymi piesočnatými plážami, azúrovou vodou, ale aj nudizmom. Nech vás preto pri príchode neprekvapia polonahé ženy aj muži.

zdroj: visualhunt.com

Trend opaľovať sa „hore bez“ je zabehnutý aj na preplnených a populárnych plážach Ibizy, takže po pár dňoch na Ibize by ste už nahotu na pláži mali považovať za úplne normálnu vec. Cesta loďkou z najbližšieho prístavu blízko turistickej časti Playa den Bossa vám zaberie približne 40 minút. Trajekt premáva každú polhodinku až do večerných hodín, takže tu pokojne môžete stráviť celý deň.

Formentera
zdroj Visualhunt.com

Na samotnom ostrove si môžete vypožičať bicykel alebo aj skúter a prejsť si najkrajšie časti ostrova, ktoré od seba nie sú priveľmi vzdialené. Medzi najkrajšie pláže patria dlhočizné Migjorn, Illetes alebo Llevant posiate bielym mliečnym pieskom s priezračne čistou vodou. Nezabudnite navštíviť aj hlavnú dedinku Formentery – Sant Francesc. Nachádza sa tu malé námestie s kostolíkom a uličky vás zavedú aj k trhu so suvenírmi a typickými hipisáckymi výrobkami.

Formentera
zdroj: visualhunt.com

Bora Bora, Playa den Bossa a beach cluby

Playa den Bossa

Najslávnejšia, najnavštevovanejšia a najdrahšia časť Ibizy. Tu nájdete tie najdrahšie hotely a najvychytanejšie párty. Každý z nich má vlastný areál s bazénom a vlastnú „pool párty.“ Z každého z týchto hotelov znie veľmi podobná elektronická hudba, najznámejším plážovým klubom je však už niekoľko rokov Bora Bora.

Playa den Bossa je centrum zábavy, z ktorého sa najjednoduchšie dostanete do ktoréhokoľvek klubu. Ubytovanie v tejto časti ostrova vás však vyjde najdrahšie a zväčša je dopredu obsadené už v máji. Na konci sezóny sa vám však môže podariť vychytať dobrú akciu aj v luxusnejších a slávnejších hoteloch.

Bora Bora beach club
zdroj: visualhunt.com

Klub Bora Bora

Hudba z tohto areálu znie na celú pláž, preto rovnako ako v San Antoniu, turisti majú vo zvyku ušetriť zopár eur a drinky si miešajú sami priamo pred klubom na pláži. Veľmi populárne sú veľké kýbliky plné ľadu, ktoré si nemecké či anglické skupinky turistov donesú so sebou z hotelovej izby a neskôr sa mierne pod parou vydajú do Bora Bora alebo k vedľajšiemu bazénu do hotelu Jet.

Ak vám opití, podgurážení Angličania začnú liezť na nervy, vyberte sa radšej priamo dovnútra areálu Bora Bora. Párty tu začína okolo tretej poobede, kedy sa Ibiza pomaličky zobúdza po predchádzajúcej náročnej noci a končí okolo ôsmej večer. Vtedy sa už všetci poberajú na koncerty slávnejších DJ-ov v Ushuaii, alebo sa začínajú chystať na nočnú žúrku.

Na pláži neočakávajte priezračne čisté more ani oázu pokoja, na to sú vyhradené iné časti ostrova. Playa den Bossa je hlavnou ulicou i vizitkou Ibizy – stretávajú sa tu hudobné štýly a luxus s pouličnou nespútanou zábavou. Veci, ktoré na tejto pláži uvidíte či zažijete, vás môžu niekedy šokovať.

Nebo elektronickej hudby: Ibiza a legendárne kluby

„My sme sa neprišli len zabávať,“ nenechajte sa miestnymi vysmiať a určite nepoužívajte túto frázu. Ibiza je preslávená najmä svojimi klubmi a zábavou. Nejde však o klasické plážové diskotéky. Kluby na Ibize patria medzi svetovú jednotku a vybrať si z nich len jeden bude naozaj ťažké.

Top kluby

Turisti si vyberajú najmä podľa hudobného štýlu. Niektorí z nich už presne vedia, za čím idú a majú vytipovaných vlastných obľúbených DJ-ov. Určite sa však nestratíte a skvelú zábavu si nájdete aj ako nefanúšik techna. Medzi klasickú „topku“ patria kluby Amnesia a Privilege, ktoré ponúkajú každý rok tie najväčšie udalosti ostrova.

Amnesia Club
pohľad na Amnesiu a jednu z typických techno párty zvanú Cocoon, zdroj: Jesika Žáková

Medzi legendárne párty v klube Amnesia patria noci El Row a Music On, ktoré bývajú veľmi preplnené. Na oboch očakávajte najmä technohouse hudbu, v Amnesii však nájdete každú noc iný štýl elektroniky. Skutočne záleží len na vás, či si vyberiete anglický garage house, EDM, drum and bass alebo niečo temnejšie.

Ak sami neviete, nechajte si poradiť v stánkoch, kde predávajú vstupenky. Nezáleží im totiž na tom, ktorý klub si vyberiete. Ich provízia z predaja je rovnaká. Nočný klub Privelege s kapacitou pre 10 000 ľudí je najväčším klubom na svete. Jeho najznámejšou udalosťou je vystúpenie Carla Coxa, ktorý na Ibize hrá len niekoľkokrát za leto.

Privelege Club Carl Cox show
Privelege Club, Carl Cox šou, zdroj: Jesika Žáková

Predtým vystupovalo toto DJ-ske eso v klube Space, ten však už neexistuje, resp. bol premenovaný na Hi Ibiza a hudobným štýlom sa veľmi odlišuje od pôvodných klubov Ibizy. Nenájdete v ňom staré pôvodné stálice bývalého klubu Space, ale prevažne EDM (electro dance music) – štýl hudby, ktorý hrajú DJ-i ako Martin Garrix, David Guetta, Tiesto alebo Armin van Buuren.

Osvedčeným tipom na pretancovanú noc je jednoznačne klub Pacha. Aj napriek tomu, že sa mnohí sťažujú, aký je stiesnený, unikátnym zvukovým systémom prebije všetky ostatné kluby, o ktorých ste počuli. Klub je tu už od roku 1967 a hostí aj tradičnú hippies party ostrova zvanú Flower Power.

Undergroundové kluby

Lístok do každého z týchto klubov vás vyjde minimálne 50 eur (záleží od programu). Lacnejšie známe, ale tzv. undergroundové kluby Sankeys a Eden okolo 30 eur. Kluby, ktoré sú lacnejšie, ale neoplatí sa ich navštevovať sú Es Paradis, Heart alebo Swag. Lístky si vždy kupujte dopredu, môžete tak ušetriť zopár eur.

Na pláži sa vám taktiež u promotérov môže podariť získať celkom slušnú cenu za kombináciu niekoľkých lístkov. Nočný život tu začína skutočne až hlboko v noci a do klubu sa pred jednou v noci neoplatí chodiť. Stánky s lístkami počítajú s tým, že sa rozhodnete na poslednú chvíľu a niektoré sú otvorené až do skorého rána.

Romantika v staromestských uličkách

Na Ibize je toho skutočne veľa a každý si tu nájde to svoje. Ak už vaše ušné bubienky nezvládajú viac bás, vydajte sa na večernú prechádzku uličkami starého mesta. Popri krásnej pláži Figueretas, ktorá je len 20 minút vzdialená od hlučnej Playa den Bossy, vedie cestička ku starobylému hradu Ibizy. Môžete si z neho vychutnať krásny panoramatický výhľad.

Staré Mesto, Ibiza
Staré Mesto, zdroj: visualhunt.com

Staré mesto je presne to, čo si od prímorského letiska sľubujete – netradičná architektúra, úzke uličky, množstvo reštaurácii s morskými špecialitami a vôňa mora. Popri veľkom lodnom prístave vedie ulička takisto plná barov a reštaurácií, nie však natoľko hlučná, ako v centre Playa den Bossy.

Pier
Pier, zdroj: visualhunt.com

Stretnete tu mnoho pouličných umelcov a zbadáte tie najväčšie a najdrahšie lode plaviace sa po baleárskych ostrovoch. Počas letnej sezóny sa tu konajú rôzne festivaly a koncerty. Taliani, ktorých je na Ibize neúrekom hlavne v auguste, tu na počesť svojho národného sviatku organizujú obrovskú ohňostrojovú show. Ak by ste po všetkej prímorskej romantike predsa len dostali chuť opäť na poriadnu žúrku, jeden z tých najlepších klubov – Pacha, sa nachádza len neďaleko starého mesta a lístok si kúpite v ktoromkoľvek bare.

hrad na Ibize
hrad na Ibize, zdroj: visualhunt.com

Najkrajšie, najplnšie i najčistejšie pláže Ibizy

Ibiza, to nie sú len party! Teda, aspoň niekedy. Okrem svetových klubov a všemožných druhov zábavy sa samozrejme aj na tomto ostrove pokocháte prenádhernými útesmi, priezračnou vodouscénickými plážami. Za jednu z najkrajších sa považuje pláž Cala Conta susediaca s Cala Bassou. Prekvapí vás úplne priezračnou vodou a krásnym bielym pieskom. Je však až príliš populárna a ak nestojíte o veľký dav ľudí podobne ako na Playa den Bossa, mali by ste sem vyraziť buď včas ráno alebo neskôr večer na jeden z najkrajších západov slnka.

pláž Cala Conta
pláž Cala Conta, zdroj: visualhunt.com

Druhou najznámejšou plážou je Cala Saladeta, ktorá sa nachádza vedľa útesu Salada. Maličká pláž sa rozprestiera hneď pod skalnatým útesom. Počas leta je zväčša tak preplnená, že turisti pri pohľade z vrchu pripomínajú sardinky. Takisto sa ju však rozhodne oplatí navštíviť pre jej azúrovo modrú vodu a zvláštne tvarované útesy.

Ďalšou z populárnych pláží Ibizy je i Las Salinas. Je ideálna aj na načatie popoludňajšej žúrky. Zväčša na nej rovnako ako na Playa den Bossa nájdete veľa rozbehnutých párty ľudí, rozhodne je z nej však krajší výhľad. Na týchto plážach však neočakávajte pokojný odpočinok. Ten sa radšej vydajte hľadať na menej známe, ale rovnako krásne skryté pláže, ktorými sú napríklad: Punta de Ses Portes, Cala Tarida alebo Cala Xarraca.

Najmagickejšie miesto Ibizy: Es Vedra

Ak vám ani po všetkých párty a krásnych plážach Ibiza nepripadá dostatočne zaujímavá, máme pre vás miesto, ktoré zlomí aj tie najtvrdšie oriešky. Inak povedané – Ibiza popri všetkom tom rušnom živote ukrýva miesto, ktoré chytí za srdce aj tých najväčších párty divochov.

západ slnka, Es Vedra
západ slnka, Es Vedra, zdroj: Jesika Žáková

Es Vedra alebo aj El Magico je jedným z najmagickejších miest na svete. Ide o malý neosídlený ostrov, ktorý sa rozprestiera len neďaleko Ibizy, z ktorej sa vám naň naskytne dokonalý výhľad. Es Vedra je súčasťou tzv. Cala d´Hort, ktorú miestni nazývajú aj útesom smrti. Podľa legiend ide práve o sídlo sirén a nýmf z báji o Odysseovi.

Na ostrov sa z Ibizy dostanete len ťažko, pri pohľade z obrovskej výšky však občas zahliadnete súkromné loďky blížiace sa k brehom Es Vedry. Pohľad z Ibizy je aj napriek tomu neopakovateľným a magickým zážitkom a ako miestni vravia – západ slnka je tu každý deň niečím odlišný. Sleduje ho tu vždy najmenej stovka turistov, na brehu si však ľahko nájdete aj miestečko s kúskom súkromia. K útesu sa dostanete na skútri z centra Playa den Bossy len za približne 30 minút.

Čo ďalšie by ste nemali zabudnúť vyskúšať?

  • Vypožičať si skúter aspoň na jeden deň a prejsť si niekoľko pláží. Atmosféra a zážitok na skútri je úplne iný ako z auta, dajte si však pozor na neželané úrazy.
  • Hierbas – ich domácu sladkastú pepermintovú pálenku, ktorú si turisti bežne v kluboch neobjednávajú. Miestni v reštauráciách však určite ocenia váš výber.
  • Tancovačku popod vzlietajúcimi lietadlami v legendárnom „undergroundovom“ klube DC10, ktorý sa nachádza hneď vedľa letiska. Popri tancovaní sa môžete každých 15 minút pokochať lietadlom doslova nad hlavou. Aj to je jeden z typických zážitkov Ibizy.

Čomu sa radšej vyhnúť?

  • Pouličným dílerom, ktorý vám budú núkať od mäkkých drog až po najtvrdšie všeličo možné.
  • Anglickým podráždeným turistom, ktorí sa otupení po omamných látkach povaľujú na pláži a vdychujú kyslík z balónikov.
  • Hovoriť zásadne len po anglicky. Aj napriek tomu, že Ibiza je letoviskom plným zahraničných turistov, miestnych potešíte, ak pri nákupe v potravinách použijete aspoň zopár základných fráz ako „Hola, como estás,“ v preklade: „zdravím, ako sa máte?“ a určite k vám budú milší a ochotnejší.