Instantná alebo mletá káva: Ktorá je kvalitnejšia?

Ešte predtým, než sa pustíme do analyzovania rozdielov medzi instantnou a mletou kávou, potvrďme si jednu vec – káva je jedným z najlepších nápojov na svete a vy by ste sa nikdy nemali cítiť zle kvôli tomu, že ju pijete.

V porovnaní s ostatnými sladkými nápojmi obsahujúcimi kofeín je pre vás káva mimoriadne dobrá. Do dnes už vďaka rôznym výskumom vieme, aké účinky kávy existujú. Káva predlžuje život, znižuje šance poškodenia pečene, uľahčí vášmu tráviacemu traktu, zlepší váš fyzický výkon alebo zníži riziko rakoviny. Pre chutný nápoj, ktorý by väčšina ľudí pila aj bez týchto zdravotných účinkov to je pôsobivé.

zdroj: archív redakcie Image Magazín

Tu však nastáva rozpor. Získate všetky tieto zdravotné benefity z instantnej kávy, alebo je mletá káva jediný typ kávy, ktorá vám zlepší vaše zdravie?

Pre porovnanie, instantná káva vám prináša takmer všetky zdravotné benefity, ako jej náprotivok. Instantnú kávu totiž tvorí 100 % kávových zŕn, ktoré boli vypražené, pomleté a uvarené v kvapaline a následne dehydratované, vďaka čomu má rovnaké výhody ako mleté kávové zrná.

Rozdiely medzi instantnou a mletou kávou sú celkom nebadateľné, avšak existujú malé rozdiely čo sa týka antioxidantov, vitamínov, minerálov a úrovňou kofeínu. Hlavné rozdiely sú v obsahu draslíka a antioxidantov. Mletá káva, ako napr. z eshop Powerlogy.com má takmer dvojnásobne viac draslíka, čo instantná. Na druhú stranu, instantná káva obsahuje zase viac antioxidantov.

A čo kofeín?

Dostávame sa k jadru celého rozporu. Čudovali ste sa niekedy, prečo mal váš kolega po šálke cappuccina viac energie ako vy po vypití instantnej kávy? Presne tak, hlavný rozdiel medzi instantnou a mletou kávou je v množstve kofeínu.

zdroj: istockphoto.com

Jedna šálka instantnej kávy obsahuje 60-80 mg kofeínu, zatiaľ čo mletá káva má 60-120 mg kofeínu. To, či už vám vyhovuje viac alebo menej kofeínu je na vás. Pozitívne účinky kofeínu sa prejavujú zvýšeným fyzickým a kognitívnym výkonom, pozornosťou a zníženou únavou. Na druhú stranu, priveľa kofeínu môže spôsobiť nespavosť, nervozitu alebo podráždenosť.

Myšlienka na záver

Teraz už viete, aký je rozdiel medzi jednotlivými kávami. Či to však ovplyvní vašu voľbu, ktorý typ piť je čisto iba na vás. Na každého totiž kofeín pôsobí inak a preto sa musíte rozhodnúť sami. Jedno je však isté, káva je chutný nápoj, ktorý vám pomôže zlepšiť vašu životosprávu.

zdroj: redakcia Image Magazín