Louis Vuitton Travel Book: Objavte Havaj, Tokio a Mexiko očami slávnych umelcov

Louis Vuitton pôsobí ako nakladateľ svojich vlastných kníh už približne 15 rokov. Vnuk zakladateľa, Gaston Vuitton (1883-1970) bol sám vášnivým bibliografom a nakladateľom vzácnych výtlačkov. Založil 3 bibliografické spoločnosti. Najnovšia knižná zbierka Louis Vuitton Travel Book je kolekciou kníh s ilustráciami a textami umelcov z celého sveta.V súčasnosti sa rozrástla o 3 nové tituly venované Havaji, Mexiku a Tokiu.

Travel Book ponúka nový, moderný pohľad na cestovanie a zameriava sa na odľahlé a divoké miesta, rovnako ako na mestá, ktoré nikdy nespia.  Každý umelec dostal zadanie spracovať miesto, kde nikdy predtým nebol. Dostáva sa tak do konfrontácie s neznámym, ktoré ho stimuluje k objavovaniu. Tam, kde to nepoznáme, máme tendenciu vnímať veci ostrejšie a radi sa necháme prekvapiť niečim novým. Vízia miesta ako prázdneho plátna či nepopísaného listu je inšpiráciou ku komentárom, ktoré môžu byť epické, nežné či satirické. Ilustrácie sú veľmi rozmanité – umelci zavítali do rôznych kútov sveta a mali úplne voľnú ruku pri výbere média. Preto tu nájdeme kresbu, maľbu, koláž, moderné umenie, komiks alebo manga.

Komiksový kresliar Esad Ribić poňal Havajské ostrovy svojim typickým živelným a realistickým štýlom. Nicolas De Grécy vykresľuje Mexiko ako barokovú, horúčkovito pulzujúcu zem plnú poézie. Eboy, pionieri pixel artu sa vydávajú hľadať samotnú dušu Tokia.

Esad Ribić, Havaj

Esad Ribić kreslí už od útleho veku – sám si nepamätá, v koľkých rokoch začal. Keslí vždy ľavou rukou, ktorou aj píše. Jeho učitelia sa ho nesnažili prerobiť na praváka. V mladosti obdivoval dielo amerického ilustrátora Franka Frazettu (1928-2010) a rovnako ako on aplikuje farbu priamo na papier. Pracuje kombinovanou technikou akvarelu a gvašu, ide o jeho charakteristický štýl. Vďaka výnimočnému citu pre mise en scéne, oku pre detail a geniálnej intuícii pre farby sú jeho kresby ozajstnými umeleckými dielami.

Louis Vuitton Travel Book Hawai, illustre par Esad Ribic, 2017: surfer at Waimanalo Beach

 

Louis Vuitton Travel Book Hawai, illustre par Esad Ribic, 2017: polynesian warrior

 

Louis Vuitton Travel Book Hawai, illustre par Esad Ribic, 2017: Kane‘ ohe Bay with Chinaman‘ s Hat Island

 

Louis Vuitton Travel Book Hawai, illustre par Esad Ribic, 2017: house in Old Koloa Town

Nicolas De Grécy, Mexiko

“Ja nenachádzam, ja hľadám!”, tvrdí Nicolas de Grécy, čím obracia slávny výrok Pabla Picassa. Spisovateľ, ilustrátor a maliar, ktorý tvorí viac ako 25 rokov je autorom viacrozmerného diela, ktoré je poetické a neobvyklé. Jeho umelecké aj životné motto znie: “Nechajte sa prekvapiť a prekvapujte sami seba.“

Louis Vuitton Travel Book Mexico, illustre par Nicolas de Crecy, 2017 : Bird’s-eye view of Mexico City

 

Louis Vuitton Travel Book Mexico, illustre par Nicolas de Crecy, 2017 : seven-pointed pinata beingtransported on the roof of a car

 

Louis Vuitton Travel Book Mexico, illustre par Nicolas de Crecy, 2017 : street near Allende Metro station, Centro Historico

 

Louis Vuitton Travel Book Mexico, illustre par Nicolas de Crecy, 2017 : Soumaya Museum, Colonia Ampliacion Granada

Eboy, Tokio

“Prečo pixely? Pretože je tam tlačidlo späť,” hovorí Kai Vermehr a dodáva: “A pretože každá digitálna kópia je úplne rovnaká ako originál. Originál si môžeme nechať.” Táto kľúčová idea v podstate vypovedá o eBoy a ich vzťahu k umeniu a technológiám. Ich diela je možné donekonečna reprodukovať – výsledok je vždy do najmenšieho detailu rovnaký a je k nemu prístup odkiaľkoľvek – teda minimálne od tej doby, odkedy má každý internet. Produkcia eBoy je moderná a originálna.

Louis Vuitton Travel Book Tokyo, illustre par Eboy, 2017: Omotesando

 

Louis Vuitton Travel Book Tokyo, illustre par Eboy, 2017: people wearing kimonos

 

Louis Vuitton Travel Book Tokyo, illustre par Eboy, 2017: Hakkaku-Beya Sumo stable in Kamezawa

 

Louis Vuitton Travel Book Tokyo, illustre par Eboy, 2017: subway commuterst

zdroj: redakcia Image Magazín