Slovenskú fotografku oceňujú viac v zahraničí ako doma. Spoznajte jej originálnu tvorbu

Hovorí vám niečo meno Mária Švarbová? Talentovaná Mária sa svojou vytrvalosťou vypracovala na uznávanú svetovú fotografku, pričom nenavštevovala žiadnu umeleckú školu a fotografovať sa naučila sama za pomoci kamarátov.

Všetko sa začalo, keď jej pred ôsmymi rokmi sestra kúpila prvú zrkadlovku. Fotografovanie ju uchvátilo natoľko, že sa snažila zdokonaľovať každý deň a tvrdo na svojom koníčku pracovala. Fotky od začiatku zverejňovala na sociálnej sieti a z amatérskej tvorby postupne vznikli úspešné projekty.

Dnes Máriu vyhľadávajú zahraničné galérie a napríklad jej projekt Swiming Pool vystavuje až 87 galerií z celého sveta. Fotky visia aj v parížskom Louvri a boli zverejnené na hlavnej stránke talianskeho Vogue. Inšpiroval sa nimi dokonca kreatívny riaditeľ španielskeho módneho domu Delponzo a na ich základe vytvoril kolekciu pre jar 2018.

Zaujímavosťou je, že s tou istou kolekciou sa v roku 2014 Mária prihlásila na Slovensku do súťaže Foto roka, ale nedostala sa ani medzi finalistov. Dnes, po mnohých úspechoch v zahraničí, konečne Máriu ocenia aj na Slovensku. Získa ocenenie Identifikačný kód Slovenska, ktorý udeľuje slovenská akadémia vied a umení za prínos pre slovenskú kultúru. Pozrite si ukážky z jej tvorby.

Swimming Pool

Socialistické bazény začala Mária fotiť v roku 2014 a na sérii pracovala 2 roky. Sterilita a geometria starých bazénov nastavila ráz fotiek, pričom napriek tomu, že majú retro nádych, pôsobia zároveň futuristicky.

Human Space

V sérii Human Space sa človek stáva súčasťou priestoru a zároveň priestor súčasťou človeka, pričom jeden bez druhého nemôžu existovať. Mária nafotila sériu v starej budove Slovenského rozhlasu a na iných zaujímavých miestach, ktoré sú spomienkou patriacou do našej kultúry.

Plastic World

V Plastickom svete ľudia na fotkách pôsobia ako figuríny bez emócií. Prostredníctvom úplnej absencie emócií, stuhnutých postáv a prázdnych pohľadov séria fotiek vyzýva diváka, aby začal spochybňovať zakorené úlohy, ktoré ľudia hrajú v spoločnosti.