Na čo si dať pozor počas turistiky, radia odborníci

Pekné počasie nie je zárukou vydarenej turistiky. Nesprávne zvolená obuv, oblečenie či zle zmapovaná turistická cesta vám môže pokaziť celú túru a z nadšenia sa razom stane „nikdy viac“. Podľa štatistík Horskej záchrannej služby sa najčastejšie stávajú úrazy dolných končatín, ako je vyvrtnutie členka a kolien spôsobené nesprávne zvolenou obuvou, nepozornosť a zlý kondičný stav.

Pred samotnou turistikou je dôležité vedieť najmä to, na aký turistický terén sa chystáte, aké poveternostné podmienky očakávate a aká je približná časová dĺžka trasy. „Čo sa týka prípravy na túru, je vhodné ju plánovať a sledovať predpoveď počasia. V dobe „smart“ telefónov existuje množstvo aplikácií s veľmi presnými údajmi. Z pohľadu horských záchranárov je vhodné tiež sledovať našu oficiálnu web stránku hzs.sk, kde uverejňujeme výstrahy a prípadné informácie o obmedzeniach, ktoré môžu ovplyvniť plánovanú túru,“ hovorí Oľga Krajčiová z tlačového oddelenia Horskej záchrannej služby.

Bunda či topánky na turistike hrajú dôležitú úlohu

Pri príprave na turistiku netreba podceňovať ani oblečenie a výbavu. „V lete by malo oblečenie turistu najmä chladiť, podstatné je predovšetkým to, aby materiály odvádzali pot od tela do vonkajších vrstiev. Teda umelé športové oblečenie a nie bavlna, ktorá zostáva mokrá a chladí. Najideálnejšie je mať v ruksaku náhradnú vrchnú časť bielizne, aby ste sa v prípade prepotenia mohli na zostup prezliecť. Druhá dôležitá vec je nepremokavá bunda, ktorú je vhodné vytiahnuť v prípade dažďa. Ideálne bunda s nepremokavou membránou, ktorá dýcha a prepúšťa vlhkosť smerom od tela preč,“ radí odborník Rastislav Magna z Intersport Foltan Group.

Azda najdôležitejšou časťou výbavy je dobrá obuv. Nevhodná, nesprávna obuv vie veľmi znepríjemniť chôdzu a turistiku. Najdôležitejšie kritérium pri výbere turistickej obuvi je to, na aký povrch sa chystáte. „Na ľahkú turistiku (luky, les, ihličie, nespevnené lesné cesty) stačí nízka obuv s drapákovou podrážkou. Do vyšších nadmorských výšok potrebujeme obuv, ktorá obopína členok, drží členok na skalách a pôsobí proti vyvrtnutiu. Má tvrdú nepoddajnú medzipodrážku a tak isto drapákovú podrážku. Väčšina turistickej obuvi obsahuje vo zvršku obuvi nepremokavú membránu a je ideálna aj do nepriaznivého vlhkého terénu,“ vysvetľuje odborník R. Magna. Ideálne je, ak si turistickú obuv viete vyskúšať priamo v predajni na testovacej turistickej dráhe (umožňuje to napríklad predajňa Intersport Foltan v bratislavskom OC Nivy). Pri výbere nevhodnej obuvi si môžete spôsobiť otlaky, pľuzgiere alebo si môžete spôsobiť vyvrtnutie členka či pád.

Pred túrou si nezabudnite skontrolovať batériu v mobilnom telefóne, zapísať si číslo tiesňovej linky 18 300 a poistiť sa. „Vo Vysokých Tatrách sú ešte vo vyšších polohách
v mnohých miestach zimné podmienky, veľké snehové polia a určite je vhodné mať a najmä vedieť využiť zimný výstroj,“
upozorňuje O. Krajčiová a zároveň radí, že na túru treba vyraziť v skorých ranných hodinách. V letných mesiacoch sa totiž často objavujú búrky, ktoré je vhodnejšie prečkať už niekde v bezpečí, než na horskom hrebeni. Turisti by nemali zabúdať na to, že ak sa ľahkovážne vystavujú nebezpečiu, stavajú do tej istej pozície aj tých, ktorí im idú na pomoc.

Nové pravidlá letnej turistickej sezóny od 1. júna

Od 1. júna sú otvorené všetky chodníky s turistickým značením chodníka, uzatvorený zostáva chodník po červenej značke z Hrebienka k Rainerovej útulni. Obmedzuje sa pohyb so zvieraťom, ktorého sprievod je možný len na vyhradených úsekoch chodníkov a na cestách so spevneným povrchom. nemôžete vstupovať do vysokohorského prostredia, ani na tatranské chaty. Pre cyklistov je predĺžená trasa v Bielovodskej doline, kde sa dostanú k táborisku na Poľane pod Vysokou. Do návštevného poriadku sa dostalo celkom 22 lokalít od Oravíc po Tatranskú Javorinu vyhradených pre cyklistiku. Pravidlá sa upravili aj pre hľadačov kešiek, geocatchingu, ktorí rovnako musia rešpektovať sezónnu uzáveru a ostatné pravidlá. Podrobnejšie informácie prináša Tatranský národný park.