Najčastejšie očné choroby, ktoré odhalí lekár

O cenných veciach vo svojom živote zvykneme hovoriť, že si ich „chránime ako oko v hlave“. Naše oči a zrak sú naozaj jednou z najdôležitejších vecí, pomocou ktorých sa orientujeme v okolitom svete. Napriek tomu svoj zrak často namáhame, zanedbávame preventívne vyšetrenia a nedávame si na oči pozor.

O zrak sa treba dôkladne starať.

Ľudia s dobrým zrakom si ani nevedia predstaviť, aké je to trpieť očným ochorením alebo byť nevidiaci. Prinášame vám prehľad najčastejších ochorení, ktoré postihujú náš zrak. V prípade každej choroby oka je nesmierne dôležitá odborná starostlivosť.

Význam očného vyšetrenia

Oko ako samotný orgán zraku je veľmi zložitým systémom, ktorého jednotlivé časti musia pracovať v dokonalej súhre. V prípade, že dôjde už k minimálnemu poškodeniu týchto jednotlivých zložiek oka, môže to mať za následok zhoršenie videnia alebo dokonca stratu zraku. Ochorenia oka môžu byť spôsobené úrazmi, vírusmi a baktériami, veľmi časté sú tiež vekom podmienené degeneratívne zmeny alebo vrodené ochorenia.

Mnoho z ochorení nemá spočiatku žiadne príznaky. Očné preventívne prehliadky dokážu odhaliť iné skryté ochorenia, ktoré sa najprv prejavia na oku. Odhalia tiež skryté dioptrické chyby, ktoré môžu spôsobovať bolesti hlavy, únavu, padanie vlasov, horšie sústredenie či oneskorené reakcie za volantom.

Refrakčné chyby oka

Refrakčné chyby sú dioptrické chyby oka, ktoré spôsobujú zhoršené videnie. Zvyčajne ich možno veľmi dobre korigovať okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami, ktoré však nie sú vhodné pre každého. Účinnejším a trvalým riešením je chirurgická liečba či už klasickou, alebo modernou laserovou operáciou. Do tejto skupiny očných chýb patrí astigmatizmus, krátkozrakosť a ďalekozrakosť.

Zelený zákal – glaukóm a jeho príznaky

Ako vidíte? Pri problémoch s videním neotáľajte.

Zelený zákal je veľmi závažné ochorenie oka a zákerné zároveň – príznaky glaukómu sa totiž spočiatku nijako neprejavujú a pritom môže spôsobiť trvalé poškodenie zraku, až viesť k úplnej slepote. Sprevádzajú ho zmeny na zrakovom nerve, najčastejšie vznikajúce vplyvom zvýšeného vnútroočného tlaku, ktoré vedú k výpadkom v zornom poli. Tieto zmeny sú nezvratné, preto je veľmi dôležité jeho včasné odhalenie. Glaukóm sa vyskytuje častejšie u starších ľudí a svoju rolu môže zohrávať aj dedičná predispozícia. Lieči sa špeciálnymi očnými kvapkami na zníženie vnútroočného tlaku, prípadne laserovým zákrokom alebo operáciou.

Sivý zákal – katarakta

Sivý zákal je strašiakom pre všetkých, ochorenie oka pri ktorom sa inak priehľadná a číra očná šošovka zakalí a mliečne zafarbí. Postupom času sa u postihnutého objavuje neostré, akoby zahmlené videnie a oči môžu byť citlivé na ostré svetlo a slnko. Veľa starších ľudí nad 60 rokov má určitý stupeň sivého zákalu. Väčšina druhov sivého zákalu má súvislosť s procesom starnutia.

Ochorenie sa môže zhoršovať v priebehu mesiacov, ale tiež rokov. Ide o najčastejšiu príčinu slepoty vo svete. Jediným možným riešením je operácia, pri ktorej sa zakalená šošovka nahradí umelou šošovkou.

Keratokónus

Ide o ochorenie, pri ktorom dochádza k vyklenutiu očnej rohovky, cez ktorú do oka ako prvé prenikajú svetelné lúče. Zlé zakrivenie rohovky spôsobuje postupné zhoršenie videnia. Keratokónus je zriedkavé ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje mladých mužov. Príčina jeho vzniku nie je úplne známa, no vyskytuje sa často v súvislosti s ďalšími ochoreniami a syndrómami, akým je napríklad Downov syndróm. Priebeh choroby je spojený s nárastom krátkozrakosti a astigmatizmu.

Tie sa v tomto prípade dajú len veľmi ťažko korigovať pomocou okuliarov. Aj neliečený keratokónus môže viesť k slepote, ktorej predchádzajú roky so zhoršeným videním. V súčasnosti existuje viacero možností liečenia, od nosenia tvrdých kontaktných šošoviek až po laserovú operáciu a transplantáciu očnej rohovky.

Diabetická retinopatia

U diabetikov hrozí väčšie riziko vzniku očných ochorení. Jedným z nich je diabetická retinopatia, ktorá sa prejavuje poškodením krvných ciev vyživujúcich očnú sietnicu v dôsledku cukrovky. Prejavuje sa rozmazaným videním a zhoršeným videním v noci. Pri pokročilom náleze sa objavuje krvácanie na sietnici. V niektorých prípadoch môže viesť k náhlej strate zraku. Liečba tohto ochorenia priamo súvisí so stupňom poškodenia sietnice a kompenzáciou diabetu. Je možné realizovať operačný výkon, no dôležitý je zodpovedný prístup pacienta k cukrovke, pretože momentálne dostupná liečba umožňuje priebeh choroby iba spomaliť.

Vekom podmienená degenerácia makuly

Toto ochorenie, ktorého skratka je VPDM, postihuje centrálnu časť sietnice oka – tzv. makulu alebo žltú škvrnu, ktorá je miestom najostrejšieho videnia v oku. Prejavuje sa skresleným a rozmazaným videním objektov v strede zorného poľa. Obvykle nemá za následok kompletnú stratu zraku, keďže periférne videnie zostáva zachované.

Pri tomto ochorení sa ukladajú odpadové látky z metabolických procesov v sietnici. Príčinou je pravdepodobne súhrn viacerých faktorov, ako je vek, genetika, spôsob života, fajčenie, slnečné žiarenie. Pacientom sa odporúča doplniť stravu o výživové preparáty s obsahom luteínu a zeaxanthínu.

Syndróm suchého oka

Syndróm suchých očí sa týka veľa ľudí. Je to chronické civilizačné ochorenie, ktoré môže mať viacero príčin. Vzniká ako vedľajší účinok užívania niektorých liekov alebo symptóm určitého chronického ochorenia. Často sa tiež objavuje u starších ľudí. Prejavuje sa pálením, svrbením alebo škriabaním oka a pocitom suchosti. Je to zapríčinené nedostatočnou tvorbou a kvalitou sĺz. Úľavu prinášajú zvlhčujúce očné kvapky, tzv. umelé slzy, prípadne zvlhčovače vzduchu v priestoroch, ktoré sú vykurované a klimatizované, keďže aj prostredie má na toto ochorenie vplyv.

Zdroj foto: stocksnap.io
Autor: redakcia Image magazín