Najlepšie pizzérie v Taliansku

Vedeli ste, že prvé jedlo, podobné dnešnej pizzi, opisovali ľudia už v starovekom Grécku? Išlo o tenké kruhové cesto, ktoré sa pieklo na kameni a bolo ochutené olivovým olejom, korením a medom. Ľudia v minulosti mnohokrát experimentovali s kruhovým cestom a rozličnými ingredienciami. Skutočný prevrat však nastal, keď priviezli z Južnej Ameriky do Talianska rajčiny. S pomocou rajčín Taliani totiž vytvorili základ na pizzu, ktorý si vychutnávame dodnes.

Najlepšie pizzérie v Taliansku
Taliani si právom vydobili uznanie za najlepšiu pizzu na svete.

Svetovo najobľúbenejšia pizza má názov Margherita a vymysleli ju v talianskom Neapole. Tvorí ju rajčinový základ, mozzarella, čerstvá bazalka, soľ a extra panenský olivový olej. Taliani si vďaka svojmu kulinárskemu umeniu právom vydobili uznanie za najlepšiu pizzu na svete. O tom, že v Taliansku je nespočetné množstvo miest, kde môžete ochutnať pravú nefalšovanú pizzu, niet pochýb. Portál Destination Tips nedávno uverejnil tie najlepšie pizzérie z celej krajiny. Ak sa sem chystáte na dovolenku, môžete sa inšpirovať.

Spib

Preslávená pizzéria Spib sa nachádza v Miláne a ponúka viac ako 40 druhov pízz. Ak ju chcete navštíviť, urobte si radšej rezerváciu vopred.

Spib pizzéria
Spib pizza

zdroj: facebook.com/SPIB-Pizza-668421329897504/

Panattoni

Pizzéria sídli v Ríme a miestni obyvatelia ju nazývajú Ai Marmi. Obsluha je tu prinajlepšom priemerná, ale na chutnú pizzu budete ešte dlho spomínať.

Panattoni pizzéria
Panattoni pizzéria

zdroj: tripadvisor.com, foto: Heidi N

Pizzeria Gino Sorbillo

Ide o Neapolskú rodinnú pizzériu. Doslovný preklad názvu je Pizzéria Gina Sorbilla. Gino má 21 zamestnancov a z toho všetci sú jeho synovia. Istú chvíľu si tu budete musieť počkať, ale nakoniec zistíte, že to stálo za to.

Pizzéria Gino Sorbillo
Pizzéria Gino Sorbillo

zdroj: facebook.com/PizzeriaGinoSorbillo/

Pizzeria Da Remo

Ďalšia výborná pizzéria nachádzajúca sa v Ríme. Kuchári tu pečú pizzu v špeciálnej drevenej peci pri veľmi vysokej teplote.

Pizzéria Remo
Pizzéria Remo

zdroj: tripadvisor.sk, foto: Andrea T

Di Matteo

Di Matteo slúži obyvateľom Neapola od roku 1936. Hoci ponúka ľuďom aj možnosť zdržať sa tu, väčšina cestovateľov si uchmatne svoj kúsok pizze a pokračuje v túlaní sa po uliciach Neapola.

Pizzéria Di Matteo
Pizzéria Di Matteo

zdroj: facebook.com/pizzeriadimatteo

Pizzeria Starita

Na jedálnom lístku v Starite nájdete veľa druhov pizze, ale preslávená je pizzou zvanou Montanara. Vyrába sa z hĺbkovo vyprážaného cesta, čerstvej mozzarely a špeciálnej omáčky.

Pizzeria Starita
Pizzeria Starita

zdroj: facebook.com/DonAntonioStarita/

L’Antica Pizzeria da Michele

Majitelia pizzérie v Neapole sa už viac ako storočie riadia jednoduchou filozofiou: žiadne zbytočné ingrediencie, žiadne rezervácie, menej druhov a len najlepšia pizza na svete.

L’Antica Pizzeria da Michele
L’Antica Pizzeria da Michele

zdroj: facebook.com/damicheleroma

Pizzeria Trianon da Ciro

Nedajte najavo že ste turista a vychutnajte si obľúbenú pizzu miestnych obyvateľov Neapola v tak trochu utajenej pizzérii. Určite vyskúšajte pizzu s talianskou klobásou a špeciálnou brokolicou.

Pizzeria Trianon da Ciro
Pizzeria Trianon da Ciro

zdroj: facebook.com/PizzeriaTrianonNapoli/

Pizzarium

Pizzarium sídli v Ríme a miestny šéfkuchár vkladá do prípravy tejto talianskej klasiky svoje vlastné umenie. Môžete si vybrať z rôznych unikátnych základov.

Pizzarium
Pizzarium

zdroj: romewise.com

L’Antica Pizzeria Port’Alba

Pizzéria bola založená v roku 1738 v Neapole, takže funguje už 279 rokov. Niektorí ľudia ju pokladajú za najstaršiu pizzériu na svete.

L’Antica Pizzeria Port’Alba
L’Antica Pizzeria Port’Alba

zdroj: tripadvisor.sk, foto: Monica

Frida Pizzeria

Keď sa chystáte do Palerma, nemali by ste si nechať ujsť návštevu tejto reštaurácie. Chvíľu si v nej budete musieť počkať, ale to je len dôkaz, že pizza je tu v skutku výborná.

Pizzeria Frida
Pizzeria Frida

zdroj: fridapizzeria.it

L’Osservatorio

Najlepším dôvodom na návštevu mesta Stromboli je destinácia L’Osservatorio. Na miesto budete musieť dôjsť pešou cestičkou, ale výhľad na dymiacu sopku priamo z reštaurácie vskutku stojí za trochu turistiky.

L’Osservatorio, Stromboli
L’Osservatorio, Stromboli

zdroj: turismoeolie.com

Il Pizzaiolo del Presidente

Keď si uvedomíte, že doslovný preklad Neapolskej pizzérie znamená „prezidentova pizza“, mohlo by vám napadnúť, že ide o známeho talianskeho politika z posledných rokov. Skutočnosť je však iná. Názov odkazuje na Billa Clintona, ktorý si tu v roku 1994 doprial kúsok pizze.

Il Pizzaiolo del Presidente
Il Pizzaiolo del Presidente

zdroj: tripadvisor.it, foto: Lone S

SP.accio

Ak navštívite slávnu pizzériu SP.accio v Rimini, nielenže si vychutnáte úžasné jedlo, ale aj podporíte ľudí liečiacich sa z drogovej závislosti, ktorí tu pracujú. Cieľom reštaurácie je poskytnúť týmto ľuďom možnosť osvojiť si pracovné zručnosti predtým, ako sa opäť naplno začlenia do bežného života. Miestna pizza sa považuje za jednu z najlepších v krajine. Okrem toho, z reštaurácie je úžasný výhľad na Jandranské more.

Spaccio
Spaccio

zdroj: tripadvisor.it/ foto: Pizzéria Spaccio

zdroj: Destination Tips