Nový domáci test prispieva k prevencii rakoviny hrubého čreva

Príčinou nesporého zistenia rakoviny hrubého čreva sú príznaky, ktoré nebývajú výrazné ani trvalé. Črevné potiaže sa mylne pripisujú raz zlej strave, inokedy stresu či hemoroidom. Jedným z príznakov ochorenia býva aj prítomnosť krvi v stolici. Odhaliť ju dokáže jednoduchý domáci test.

MUDr. Jana Bendová, praktická lekárka, Veľký Biel
MUDr. Jana Bendová

Krvácanie do stolice môže byť známkou ochorenia čriev, ako sú zápaly a črevné polypy, ale aj začínajúceho nádorového ochorenia čreva. Preto u nás prebieha skríning rakoviny hrubého čreva pomocou testu na skryté, tzv. okultné, krvácanie do stolice„, vysvetľuje MUDr. Jana Bendová, praktická lekárka pre dospelých.

V rámci prevencie má každý nárok v rámci zdravotného poistenia na pravidelné testy na skryté krvácanie do stolice od 50 rokov a preventívnu kolonoskopiu raz za desať rokov vo veku nad 50 rokov.

Prítomnosť krvi v stolici je možné overiť si i v domácich podmienkach. Test Veroval s názvom Prevencia črevných ochorení zistí výsledok v priebehu 10 minút. Pozitivita testu ešte neznamená prítomnosť ochorenia, ale je dôvodom k návšteve lekára, ktorý zvolí ďalší postup,“ dodáva MUDr. Jana Bendová, praktická lekárka pre dospelých.

V lekárňach už dnes možno nájsť niekoľko druhov domácich testov Veroval, ktoré napomáhajú prevencii a včasnej diagnostike – kliešťovej borelióze alebo žalúdočných ochorení spôsobených prítomnosťou helicobactera pyroli. Overiť si môžete aj alergie, neznášanlivosť lepku, zápal močových ciest, nedostatok železa, hladinu cholesterolu či mužskú plodnosť. S domácimi CRP testami môžno rozlíšiť, či má význam užívať náročné antibiotiká alebo nie.

Veroval Test Prevencia crevnych ochoreni webPresnosť testov je veľmi vysoká a porovnateľná s laboratórnymi testami. Ich výhodou je možnosť absolvovať test kedykoľvek v súkromí a získať výsledky vo veľmi krátkom čase. Ak vás trápi hnačka alebo zápcha, strata hmotnosti, nechuť do jedla, nadúvanie, pocit plnosti či kŕče, je možné rýchlo overiť svoj zdravotný stav a mať istotu. „Výhodou testu je, že takmer okamžite a v domácich podmienkach získate cennú informáciu, či sú vaše obavy opodstatnené a je potrebné vyhľadať lekára, alebo je všetko v poriadku,“ vysvetľuje Markéta Pilná, produktová manažérka výrobcu.

Balenie domáceho testu Prevencie črevných ochorení obsahuje postup testovania krok po kroku. K dispozícii sú aj informácie na stránke spoločnosti. Test  je voľne dostupný v lekárňach a jeho cena sa pohybuje okolo 7 €.