Prečo je dôležitá komunikácia členov v rodine?

Podľa amerického prieskumu sa doma rozprávame v priemere 7 minút denne. Komunikácia v rodine ťahá za kratší koniec, pritom pozornosť je základnou ľudskou potrebou. Ako dopriať pozornosť našim najmenším?

Zdroj foto: Stocksnap.io

 

Pozornosť je prejavom lásky. Všetci túžime, aby nám rodina a priatelia prejavovali lásku tým, že s nami budú aktívne, tu a teraz, bez mobilov a elektroniky, rozpráva Petra Ragas, zakladateľka programu pre rozvoj detí a ich rodičov Rozumiemedetom.sk.

Mobilné zariadenia zasahujú do rodinných, priateľských vzťahov, aj tých na pracovisku. Ruku na srdce, koľko dokážete počúvať vašu protistranu, kým chytíte do ruky telefón a počas rozhovoru skrolujete sociálne siete či pracovný mailbox? Hovorí sa, že človek počúva iba prvých 15 sekúnd, dokým neskočí druhému do reči… alebo nevytiahne mobil.

O čom je vašich 7 minút?

Zdroj foto: Stocksnap.io

Prieskum realizovaný v USA odhalil, že v priemere sa v rodine rozprávame len 7 minút denne a týchto sedem minút zahŕňa aj vety typu „podaj mi pivo“, „čo budeme mať na večeru“, „ako bolo v škole“. Pritom dôsledný a kvalitný rozhovor je jedným z prostriedkov pozornosti, ktorú dokážeme milovaným osobám venovať. Zadarmo, nezištne, z lásky. Len si treba nájsť čas.

Zaveďte si rodinné pravidlá

„Doma som zaviedla pravidlo, že po 19-tej hodine nechávame telefóny vypnuté. Motivovali ma k tomu najmä neustále manželove večerné pracovné telefonáty. Navzájom sa držíme, podporujeme a vytvárame tento zvyk aj u priateľov a rodiny, pretože čas je naozaj vzácny,“ hovorí o domácich pravidlách Petra Ragas. Pozornosť venovaná deťom či dospelým počas rozhovoru podporuje ich sebadôveru, no netreba zabúdať na očný kontakt. Ten je ďalším nástrojom, ako prenášať lásku na svoje dieťa. Niektoré deti si totiž chýbajúci očný kontakt vysvetľujú ako odmietnutie. Rozhovor je pre detskú dušu dôležitý aj z hľadiska budúceho budovania vzťahov s ľuďmi.

Zabudnite na dary, robte zážitky

Zdroj foto: Stocksnap.io

Niekedy je hra s obyčajným nafukovacím balónom pre dieťa hodnotnejšia ako drahá hračka za niekoľko desiatok eur, s ktorou sa však dieťa má hrať samo, bez pozornosti rodičov. Pokúste sa preto vymeniť darčeky za zážitky. Vo forme spomienok deťom vydržia na celý život a deti ich prostredníctvom nadobudnú vyrovnanosť, stabilitu, pokoj a šťastie.

Zážitkom pre deti môže byť aj spoločne stráveny čas pri prechádzke, spoločenskej hre, kartách, čítaní obľúbenej knihy, jednoducho vtedy, keď je rodina pokope a cítiť pohodu.