Sterillium každý rok pomáha pri 3 miliardách operácii

V 60. rokoch si lekári po každom kontakte s pacientom umývali ruky v umývadle plnom formaldehydu. Podobne aj chirurgovia. Dezinfekciu rúk v operačnách sálach predstavovalo iba intenzívne desaťminútové umývanie rúk vodou a mydlom s následnou aplikáciou 96 % alkoholu.

O nedostatočnosti tejto metódy nemohlo byť sporu. Účinnosť dezinfekcie nebola dostatočne dlhá. Prejavovalo sa to pri niekoľkohodinových operáciách. Nebola ani dostatočne kvalitná. Pacienti prežili zložité a zdĺhavé operácie, ale často neskôr umierali na infekciu v pooperačnej rane. Trpeli aj ruky chirurgov. Hrubla a praskala im pokožka, tvorili sa ekzémy či chronické zápaly.

Boj s baktériami

V nemocniciach dochádzalo k absurdným situáciám. Namiesto toho, aby boli mikroorganizmy pri umytí vo formaldehyde z rúk odstránené, šírili sa ďalej. Roztok totiž používalo viac lekárov naraz. Bolo potrebné hľadať riešenie. Hygiena v zdravotníctve sa musela zlepšiť a ochrániť nielen pacientov, ale aj lekárov.

Dr. Kalmár

Výzvy sa chopil Dr. Peter Kalmár, neskorší profesor kardiochirurgie Fakultnej nemocnice v Hamburgu-Eppendorfe. Obrátil sa na spoločnosť Bacillolfabrik Dr. Bode & Co. (dnes súčasť spoločnosti HARTMANN). Ponúkol firme spoluprácu na vývoji dezinfekčného prípravku na ruky. Dezinfecia mala mať rýchly a dlhotrvajúci širokospektrálny účinok proti patogénom. Mala byť priateľská aj k pokožke. Výsledok ich spoločného úsilia opustil výrobnú linku 4. júna roku 1965. Prvé fľaše s dezinfekciou Sterillium odštartovali revolúciu v hygiene rúk.

Dezinfekcia dnes

V roku 1960 sa miera infekcie po operačných výkonoch pohybovala okolo 10 %. Dnes, vďaka radu preventívnych opatrení, sú to len 2-3%.

Sterillium v číslach:

  • 50 – toľko rokov je dezinfekcia na trhu
  • 40 – v toľkých krajinách sa používa
  • 30 – za toľko sekúnd zredukuje tranzientnú flóru o viac ako 99.99 %
  • 3   – pri toľkých miliardách procedúr ročne pomáha
  • 90 – za toľko sekúnd zaistí chirurgickú dezinfekciu rúk