Rozhodujte sa pomocou optimizmu. Ako na to?

Pesimizmus ovplyvňuje naše rozhodnutia omnoho častejšie ako optimizmus. Objavuje sa v podobe strachu, obáv a neistoty, zahmlieva naše vnímanie správnej voľby a núti nás robiť zlé rozhodnutia.

Dá sa tomu ale predchádzať. Ak zaradíte optimizmus do analýzy problému, umožní vám to problém starostlivejšie posúdiť a urobiť lepšie rozhodnutie.

Tu je pár jednoduchých spôsobov, ktoré zaistia, že vaše rozhodnutia nebudú skreslené pesimistickým pohľadom. Pomôžu vám, keď budete najbližšie čeliť dôležitému rozhodnutiu:

zdroj: flickr.com

Predpokladajte úspech, nie zlyhanie

Je veľmi jednoduché myslieť na to, čo všetko sa môže pokaziť, keď by ste urobili určité rozhodnutie. Zvykneme myslieť na to, čo sa stane a ako zle by sme sa cítili, ak naše rozhodnutie zlyhá. Takéto rozmýšľanie nás ale vedie k rozhodnutiam, ktoré sú najmenej bolestivé a nie k tým, ktoré sú najviac obohacujúce.

Namiesto spomínaného, častého modelu si predstavte najlepší výsledok pre každú z možností. Keby možnosť A fungovala perfektne, čo by sa stalo? Ako by ste sa cítili? Získali by ste to, čo ste chceli?

A keby možnosť B fungovala tiež perfektne, urobilo by vás to viac alebo menej šťastných, ako možnosť A?

zdroj: pixabay.com

Pozerajte sa na dôvody, prečo môžete, nie prečo nemôžete

Počas každého rozhodovania je veľmi jednoduché vymenovať zoznam vecí, prečo niečo nemôžeme urobiť. Ale rovnako jednoduché je vymenovať aj veci, prečo môžeme.

Keď ide o konečné stanovisko, máme tendenciu pripisovať dôvodom, prečo nie, väčší význam. To je ale pre rozhodovanie nebezpečné. Správne je vziať do úvahy aj dôvody, prečo áno a prisúdiť im rovnako veľký význam.

zdroj: flickr.com

Verte, že nespadnete

Náš vnútorný pesimista nám zvykne predkladať katastrofické scenáre o tom, ako sa kvôli nášmu rozhodnutiu môže všetko pokaziť a zhoršiť. To ale nie je pravda.

Zlé rozhodnutia len zriedkavo prinášajú takú škodu, ako pesimistické predpovede. Strachu potrebujeme čeliť s optimizmom a pripomínať si, že aj keď by sme náhodou urobili zlé rozhodnutie, budeme schopní to včas rozpoznať a zmeniť smer.

Presvedčenie, že aj keď by ste sa zmýlili, stále budete v poriadku, môže mať veľký vplyv na váš rozhodovací proces.

zdroj: pixabay.com

Verte v ostatných

Človek ľahko ostane sklamaný a v domnienke, že ľuďom nemôže dôverovať. Aj v tomto prípade ide ale o pesimizmus, nie realitu. Namiesto toho, aby ste vaše rozhodnutia podriaďovali pár zlým ľuďom, ktorých ste v minulosti stretli, skúste sa nechať radšej ovplyvniť skvelými ľuďmi, na ktorých ste narazili tiež.

Dobrí ľudia tvoria väčšinu – aj keď sa vám to tak občas nemusí zdať. Optimistický pohľad na ľudstvo počas rozhodovania dobre slúži. Ľudia často v našich očiach stúpajú alebo klesajú podľa očakávaní, ktoré od nich máme.

Pokiaľ budete očakávať od ľudí to najhoršie, nevyhnete sa tomu, že rovnakým spôsobom budú zaobchádzať aj oni s vami. Ak sa vaše rozhodnutia budú riadiť podľa filozofie, že ľuďom prisúdite pozitíva namiesto pochybností, bude to pracovať vo váš prospech.

zdroj: pixabay.com

 

zdroj: medium.com