Senzácia súčasného jazzu na jazzákoch

Funk-jazzový Ghost-Note s basgitaristom MonoNeon budú headlinerom prvého večera Bratislavských jazzových dní Slovensku sporiteľňa 2019. V piatok 25. októbra otvorí festival v Inchebe svojím koncertom projekt Tibor Feledi Kairos Quintet, minuloročný víťaz súťaže mladých talentov.

Kapela Ghost-Note koncertuje od roku 2015, vďaka svojmu odvážnemu zvuku a muzikantskému majstrovstvu, ktoré predvádzajú na pódiu, majú obrovský úspechom už od začiatkov. Debutový album Fortified sa ihneď po vydaní dostal na prvé miesto iTunes Jazz Chart, podobne ako minuloročný dvojalbum Swagism.

Spoznajte Ghost-Note

Ghost-Note, americkú funky, hip-hop jazzovú formáciu, tvoria poprední hudobníci. Hviezdou kapely je aj famózny basgitarista MonoNeon, jeho svojský štýl pochválil aj Marcus Miller. No najväčšiu poctu dostal od Princea, ktorý ho pozval do svojej kapely. Aj bubeník Robert Sput Searicht a perkusionista Nate Weth patria medzi špičkových hudobníkov súčasnosti, so Snarky Puppy vyhrali tri Grammy. Robert Sput Searight okrem Snarky Puppy hrával aj s Herbiem Hancockom a Kendrickom Lamarom. Zo stálej zostavy Ghost-Note s Princeom hrával aj baritón a tenorsaxofonista Sylvester Onyejiaka, známy aj zo skupiny Quantic. Altsaxofonista Jonathan Mones je členom Funky Knuckles. Na Bratislavských Jazzových Dňoch Slovenská sporiteľňa Ghost-Note doplní gitarista Peter Knudsen.

 

Koho privítajú Bratislavské jazzové dni 2019

V piatok 25. októbra sa na festivale premiérovo predstaví aj Jonah Nilsson z projektu Dirty Loops a mladý francúzsky skladateľ a gitarista Paul Jarret, ktorý bude v Bratislave koncertovať spolu s jedným z najvplyvnejších amerických bubeníkov Jimom Blackom. Na hlavnom pódiu sa predstaví aj kapela Tibor Feledi Kairos Quintet, ktorá vyhrala súťaž mladých talentov BJD 2018. Vo svojej hudby kombinuje groove a jazzové prvky s vplyvom elektroniky, fusion či improvizácie. Okrem víťazstva na Bratislavských jazzových dňoch získala aj cenu Jazzový album roka v rámci Radio_Head Awards 2018.

45. ročník Bratislavských jazzových dní Slovenská sporiteľňa 2019 sa bude konať od 25. do 27. októbra v bratislavskej Inchebe. Na festivale bude koncertovať aj stúpajúca hviezda svetových pódií Cannie Han a Salvador Sobral, víťaz Eurovízie, ktorého nový jazzový album debutoval na prvých priečkach vo viacerých krajinách. Organizátori pripravili aj špeciálny otvárací koncert, fanúšikovia si budú môcť vypočuť Ľudové Mladistvá a ich hostí už 17. septembra vo Vodnej veži. Vstupenky sú v predaji v sieti Ticketportal.