Spolu s teplom prichádza nielen peľová alergia

Mnohí milujú jarné obdobie, ktoré so sebou prináša príval pozitívnej energie. Príchod jari sa však často spája aj s príznakmi alergií, ktoré sa už pomaly týkajú každého druhého človeka. Kýchanie, upchaný nos, sťažené dýchanie, svrbenie očí – to je iba zopár príznakov, ktoré so sebou prinášajú prevažne peľové alergie. Ako sa s nimi vysporiadať?

Čo je sezónna alergia

Alergia je v podstate neprimeraná reakcia nášho organizmu, presnejšie imunitného systému, na bežné látky z okolitého prostredia. Tieto látky sa označujú ako alergény. Sezónnou sa označuje preto, že sa viaže na alergie na určité pele niektorých rastlín. To, čo v ovzduší vadí niekomu, nemusí však vadiť druhému a naopak. Dochádza tak ku vzniku alergickej reakcie, ktorá môže byť banálna, no v niektorých závažnějších prípadoch dokáže ohroziť i váš život.

Spolu s prvými jarnými kvetmi sa začína prebúdzať aj alergia na peľ, a to práve kvôli zvýšenému množstvu peľov v ovzduší. Najviac stromov kvitne v apríli a máji. Ak je však zima mierna a príroda sa začína prebúdzať skoro, pele môžu poletovať už vo februári. Ľudia si vtedy často pletú alergické prejavy s prechladutím.

Alergie u detí

Alergia sa nevyhýba ani deťom, paradoxne sú na tom horšie deti, ktoré žijú v meste. Dôvodom môže byť oslabená imunita vplyvom zhoršenej kvality ovzdušia v mestách. Rovnako rastliny, ktoré sa v mestách vysádzajú, bývajú z hľadiska agresivity peľov ešte nebezpečnejšie ako rozkvitnuté lúky či polia. Zistiť presný počet alergikov v populácii nie je úplne možné, nakoľko veľa ľudí lieči seba aj svoje deti domácimi metódami a k lekárovi sa vyberú až pri závažnějších ťažkostiach.

Alergia na peľ

Zdroj foto: Visual hunt

Označuje sa aj pojmom senná nádcha. Ide o alergickú reakciu, ktorá sa prejavuje svrbením a opuchom očí, záchvatmi kýchania a kašľa, prípadne škriabaním v hrdle. Všetky tieto prejavy vedú k ďalším problémom. Ak totiž neviete dýchať nosom, začnete dýchať ústami, a tým vysychá sliznica. V spojení s nádchou môže tiež zaľahnúť v ušiach alebo môžete dočasne stratiť aj sluch a čuch.

Zákernosť peľových alergií spočíva v tom, že je veľmi ťažké sa im v tomto období vyhnúť. Sezóna peľových alergií začína už niekedy v marci a trvá minimálne do začiatku školských prázdnin v lete. Od mája do októbra vás zase môžu potrápiť rôzne trávy, kroviny a ovocné stromy. Drobné čiastočky peľu dokáže vietor rozfúkať do veľkých vzdialeností. Preto je dôležité si po príchode domov opláchnuť tvár a ideálne aj umyť si vlasy a osprchovať sa. Najmenej alergénov sa nachádza vo vyššie položených oblastiach, preto ak rozmýšľate, kam sa cez víkend vybrať, vhodný je pobyt alebo turistika niekde v horách.

Alergia vám môže výrazne narušiť aj spánok

Alergia sa podpisuje aj na kvalite spánku. Zlá kvalita spánku a jeho nedostatok môžu viesť dokonca k rozvoju depresií. Keďže spánkové cykly neprebiehajú v prirodzenej dĺžke a poradí, dostavuje sa u alergika vyčerpanosť a zlá nálada. Vtedy môže pomôcť používanie aromalampy alebo čističky vzduchu, kúpanie sa tesne pred spaním, častejšie umývanie vlasov a pranie posteľnej bielizne a tiež protipeľové siete na okná.

Do svojej postele by ste tiež nemali púšťať svojho psíka, pretože ten má peľ na srsti a ľahko vám ho prinesie domov. Snažte sa zbaviť všetkého peľu, ktorý sa do vašej domácnosti dostane zvonku.

Najčastejšie očné choroby, ktoré odhalí lekár

Aké ďalšie opatrenia môžete spraviť a ako by mala prebiehať liečba?

Alergiu dokáže pomerne jednoducho otestovať lekár, ktorý okrem odberov krvi robí aj kožný test na predlaktí alebo formou náplastí, kedy vám na kožu prilepí koliesko s kontaktným alergénom. Zohľadňuje sa tiež rodinná anamnéza, dedičnosť, stravovacie návyky a celkový životný štýl, ktorý môže mať vplvy na rozvoje alergie. Po presnom zistení, na aké alergény máte precitlivenú imunitu, sa nasadzuje liečba, ktorá existuje vo viacerých formách – kvapky pod jazyk, injekcie apod.

Ignorovanie alergie a adekvátnej liečby môže viesť k tomu, že problém prejde do chronického štádia a zo sezónneho smrkania sa stane celoročná nádcha. Neliečená alergia môže tiež veľmi ľahko prejsť do astmy. Nesnažte sa ju preto iba pretrpieť, ale navštívte už pred sezónou svojho alergológa, aby ste mali pri sebe svoje lieky včas. Počas sezóny sa vyzbrojte aj vhodnými zdravotnými pomôckami. Napríklad lokálna liečba nádchy v podobe nosových sprejov účinkuje rýchlo a dokáže zabrániť dodatočným prejavom alergických reakcií. Lekár vám tiež predpíše antihistaminiká, ktoré tlmia prejavy alergie, a lieky na uvoľnenie dýchacích ciest v prípade astmatických záchvatov. Samozrejme, úplne najlepšie by bolo vyhnúť sa alergénom, no nevychádzať v tomto peknom období z domu predsa len nie je tiež správne riešenie. Dnešné liečivá a vhodné opatrenia pomôžu tlmiť príznaky alergie a lepšie prekonať náchylné obdobie.

Autor: redakcia Image magazín
Zdroj foto: Stocksnap.io, Visual hunt