Súkromné ostrovy, ktorých návšteva okrem luxusu znamená aj ochranu životného prostredia

Okrem masívnej výstavby hotelov zameranej v prvom rade na zárobok, existujú aj hoteliéri, ktorým záleží na životnom prostredí. Vyvíjajú veľké úsilie na ochranu koralových útesov, fauny a flóry. Hostia pri návšteve takýchto rezortov môžu okrem pobytu v luxusných domoch pozorovať svet pod morskou hladinou, alebo sa podieľať na ekologickom úsilí, ktoré zabezpečuje budúcnosť ostrovov.

Prinášame vám zopár tipov na súkromné ostrovy, kam môžete ihneď vycestovať za luxusom a zároveň pomôcť životnému prostrediu:

Ostrov Thanda, Tanzánia

Keď Christin a jej manžel Dan Olofsson začali s projektom ostrova Thanda, mali na pamäti dva ciele: chceli postaviť vysnívaný dom na pláži a dúfali, že budúci hostia ostrova odstrašia rybárov, ktorí tu ničili koralové útesy. V septembri minulého roku na súkromnom ostrove sprístupnili 5-izbovú vilu pre turistov a zároveň sa im darí chrániť prírodu celého ostrova a okolia.

Ostrov Thanda, zdroj: thandaisland.com

 

Spolupracujú s organizáciami na rôznych projektoch, ktoré chránia miestne delfíny, morské korytnačky, koralové útesy a mnohé iné živočíchy. Pobrežia tanzánskych vôd sú domovom pre ohrozené druhy korytnačiek, ktoré tu opäť začali hniezdiť.

Ostrov Thanda, zdroj: thandaisland.com

 

Hostia ostrova sa môžu podieľať na sledovaní hniezd a značkovaní korytnačiek. Tiež sa môžu potápať a pozorovať koralové útesy, ktoré sa začali regenerovať.

Ostrov Thanda, zdroj: thandaisland.com

Ostrov Petit St Vincent, Svätý Vincent a Grenadíny

V roku 2010 dvaja americkí filantropi Philip Stephenson a Robin Paterson kúpili súkromný ostrov Petit St Vincent v Karibiku. Ich zámerom bolo zlepšiť životné prostredie na ostrove aj v okolí. Stephenson spolupracuje s miestnymi komunitami a rybármi na ochrane tamojších vôd.

Ostrov Petit St Vincent, zdroj: petitstvincent.com

 

Okrem toho je vášnivým potápačom. Aj preto v roku 2014 Jean-Michel Cousteau otvoril na ostrove potápačské centrum. Konajú sa tu prírodovedecké, podmorské kurzy. Ľudia sa učia o živočíchoch a špeciálnych druhoch rýb, ktoré žijú v blízkosti ostrova.

Ostrov Petit St Vincent, zdroj: petitstvincent.com

 

Miavana, ostrov Nosy Ankao, Madagaskar

Na severnom cípe Madagaskaru leží súostrovie, ktorého súčasťou je aj Nosy Ankao. Sú tu mnohé ohrozené prírodné zdroje – akvamarínové zátoky, lagúny a pláže. V tejto krásnej prírode sa nachádza 14 viliek Miava.

Ostrov Miavana, zdroj: south-african-hotels.com

 

Od začiatku výstavby na Nosy Ankao sa investori zameriavajú na ochranu prírody, podporujú úsilie redukovať rybolov a monitorujú pohyb voľne žijúcej fauny, vrátane korytnačiek a veľrýb.

Ostrov Nosy Ankao, zdroj: south-african-hotels.com

 

Príklady ďalších rezortov na súkromných ostrovoch, ktoré ochraňujú životné prostredie:

AndBeyond, ostrov Vazimi, Mozambik, zdroj: andbeyond.com

 

Ostrov Tetiaroa, Francúzska Polynézia, zdroj: thebrando.com

 

Rezort The Brando, ostrov Tetiaroa, zdroj: thebrando.com

 

Misool Eco Rezort, Raja Ampat, Indonézia

zdroj: vogue.com