Vykročte do ulíc spolu s módnymi výtvormi mladých slovenských dizajnérov

Ulice starého mesta v Bratislave sa premenia na najdlhšie prehliadkové mólo. Módny pochod Fashion marš! prináša aktuálne už piaty rok zábavu, kreativitu a inšpiráciu. Poukazuje na to, že módne prehliadky nie sú len výsadou vyvolených.

zdroj: fashionmars.sk

Fashion Marš!

Fashion Marš! sa bude konať už tento pondelok 1. mája. Originálnym spôsobom prezentuje lokálny dizajn. Za projektom stojí dizajnérske zoskupenie Denamit, ktorého cieľom je zbaviť módu nálepky nedostupnej noblesy.

zdroj: fashionmars.sk

Pochodu sa zúčastnia Lenka Sršňová, Puojd, Petra Kubíková, Barbora Kubi, Boris Hanečka, Marcel Holubec W. a Ateliér 343 v zložení Pavol Dendis, Lucia Švecová a Petra Kovacs.

Barbora Kubi: „Páči sa mi myšlienka, ktorá stojí za Fashion Marš!, dostať mladú dizajnérsku tvorbu zo škatuľky prehliadkových mól rovno do ulíc bližšie k ľudom. Preto som si povedala, že sa tento rok zapojím určite aj ja! Moju kolekciu KUBIK uvidíte na osobnostiach, s ktorými rada spolupracujem a sú pre mňa veľkou inšpiráciou. Je sa načo tešiť!“

zdroj: fashionmars.sk

Fashion marš! a lokálnu tvorbu podporia svojou prítomnosťou aj známe osobnosti ako Dominika Zeleníková-Morávková, Katarína Máliková, Barbora Bakošová a mnoho ďalších. Módny sprievod povedie alegorický voz z RED CAT CABARET s choreografiou od Stanislavy Vlčekovej. Všetkých návštevníkov bude hudobne doprevádzať Pelikán na čele s Ludwigom Baginom.

zdroj: fashionmars.sk

Tradične sa štartuje v KC Dunaj o 17:00 a preliadková trasa modeliek bude pokračovať po Františkánskej ulici, Františkánskom námestí, Michalskej, Hlavnom námestí, Panskej a Hviezdoslavovom námestí. Záver vyvrcholí hudobným koncertom Kataríny Málikovej pred concept store-om Slowatch a lokálnym design store-om Slávicou na Laurinskej ulici.

trasa Fashion Maršu

Marš po ateliéroch

Okrem toho v dnešné dopoludnie 29. apríla zažije svoju premiéru aj deň otvorených dverí s názvom Marš po ateliéroch. Od 12. hodiny budú sprístupnené ateliéry, a tak budú môcť milovníci módy navštíviť miesta a na vlastné oči vidieť, v akom prostredí vznikajú modely od obľúbených slovenských dizajnérov.

zdroj: stocksnap.io

Výber ateliérov je naozaj bohatý, sprístupnené budú Ateliér 343 (vstupná hala VŠVU a nádvorie na Hviezdoslavovom námestí 18), dizajnérky Barboru Kubi a Petru Kubíkovú (Štefániková 19, 3. poschodie), Borisa Hanečku (Smetanová 12), na 3. poschodí na Račianskej 22/A nájdete módne značky a dizajnérov Lenku Sršňovú, Verbua, Rozbora Couture a Puojd. Ďalej môžete vidieť Si.Li. ceramics (Šoltésovej 13), Maximilián Mucska Tailors (Grossligova 37), Nosené (Štúrova 4) a On point bazár (Velehradská 8).

Obe spomínané akcie podporujú myšlienky udržateľnej módy v rámci Fashion Revolution. 

Fashion Revolution

Cieľom medzinárodnej kampane je robiť módny priemysel krásny nielen na pohľad, ale aj zvnútra, aby bol etický, transparentný a udržateľný.

zdroj: fashionrevolution.org

Túto aktivitu spustilo nešťastie, ktoré sa stalo pri páde textilnej výrobnej budovy Rhana Plaza v Bangladéši, 24. apríla 2013. Zahynulo pri ňom viac ako 1130 ľudí a viac než 2500 bolo zranených. Táto tragédia zmobilizovala všetkých ľudí, ktorým záleží na móde, ale najmä na tých, ktorí ju vyrábajú. Hnutie Fashion Revolution vzniklo s cieľom vyvíjať aktivity proti neetickým podmienkam masovej výroby, ktorá si ročne vyžiada tisícky obetí. Iniciatíva chce dosiahnuť zmenu vďaka transparentnosti odevného priemyslu, zlepšeniu pracovných podmienok, dodržiavaniu ekologických štandardov, ochrane prírodných zdrojov a v neposlednom rade edukácii spotrebiteľov.

zdroj: redakcia Image Magazín