Zaujímavé stavby Vyšehradskej štvorky

Kvôli originálnym a zaujímavým stavbám nemusíme chodiť ďaleko, na samotnom Slovensku a v susedných štátoch sa nachádza mnoho jedinečných projektov. Niektoré z nich sú novodobými návrhmi skvelých architektov, iné stoja už stáročia. Vybrali sme 4 príklady, ktoré okrem ďalších radíme medzi najzaujímavejšie.

Krivý dom, Poľsko

Krivý dom, Poľsko
Krivý dom, Poľsko

zdroj: commons.wikimedia.org/wiki/User:Topory

Krivý dom, po poľsky Krzywy domek, je unikátna stavba stojaca v poľskom prístavnom meste Sopot. Okrem toho, že je budova vyhľadávaným objektom turistov aj domácich, je aj prakticky využiteľná. Má rozlohu 4000 m² a jej tvorcovia mysleli na komerčné využitie. Ide v podstate o obchodný dom, v ktorom sa nachádzajú aj kancelárie či reštaurácie. Navrhli ho architekti Szczepan Szotyński a Maciej Łapkowski, ale na stavbe sa podieľali aj mnohí ďalší. Inšpiráciou im boli kresby ilustrátora Jana Marcina Szancera a grafika Pera Oscara Gustava Dahlberga. Krivý dom bol údajne zo začiatku kritizovaný a ľudia sa o ňom vyjadrovali v zmysle, že špatí mesto. Ak by to tak aj bolo, dnes patrí medzi najfotografovanejšie objekty v Poľsku.

Tancujúci dom, Česko

Tancujúci dom, Česko
Tancujúci dom, Česko

zdroj: pixabay.com

Zaujímavý objekt, ktorý zdobí Prahu, navrhli architekti Frank Gehry a Vlado Milunić. Názov Tancujúci dom má svoje opodstatnenie nielen v tom, že budova vyzerá, akoby bola v pohybe. Jej hlavnými časťami sú dve veže, a práve tie boli ústredným motívom projektu. Predstavujú dvoch tanečníkov – Freda Astaira a Ginger Rogersovú. Ide o americký tanečný pár, ktorý sa preslávil v 30-tych rokoch stepovaním v muzikáloch. Fred je veža z betónu vpravo. Mužskú postavu pripomína aj tým, že je v hornej časti širší ako naspodu. Ginger je oblečená do skla a ocele a jej ženská silueta má výrazné zúženie v páse. Nakláňa sa a je opretá o Freda. Údajne niektorých ľudí iritujú mohutné nohy Ginger, pretože znemožňujú bezproblémový prechod po chodníku. Nech je to akokoľvek, Tancujúci dom rozhodne patrí medzi rarity, ktorými sa Česko môže pochváliť.

Národné divadlo, Maďarsko

Národné divadlo Maďarsko
Národné divadlo Maďarsko

zdroj: varosom.hu

Divadlo v Budapešti, Nemzeti Színház, je ozajstným umeleckým dielom. Národné divadlo hlavného mesta Maďarska má bohatú a kľukatú históriu, pôvodný rok jeho otvorenia je 1837. Odvtedy prešlo rôznymi miestami v rozličných podobách a niekoľkokrát ho zbúrali. Budova tak, ako stojí dnes, bola otvorená v roku 2001. Nachádza sa na brehu Dunaja vo štvrti Ferencváros. Je zložená z viacerých častí. Centrálnou je polkruh s pódiom a hľadiskom. Okolo nej sa rozprestierajú verejné priestory. Opačná časť je v tvare písmena U. K divadlu patrí aj park, v ktorom sa tiež konajú predstavenia a nachádzajú sa tu mnohé pamätníky pripomínajúce ľuďom filmovú a dramatickú históriu Maďarska. Celková plocha Národného divadla dosahuje 20 844 m².

Ufo, Bratislava

Reštaurácia Ufo, Bratislava
Reštaurácia Ufo, Bratislava

zdroj: pixabay.com

UfoMost SNP sú pýchou Bratislavy. Ufo je reštaurácia s vyhliadkovou vežou, ktorú ročne navštevujú tisícky zahraničných aj domácich turistov. Vyhliadka sa nachádza vo výške 95 metrov a dá sa z nej dovidieť do diaľky až 100 km. Za projektom vyhliadkovej veže a mosta stoja architekti L.Kušnír, J.Lacko, I.Slameň a inžinieri J.Zvara a  A.Tesár. Projekt začali realizovať pred 50-timi rokmi. V roku 2001 sa vyhliadková veža s mostom stali slovenskou stavbou storočia. V roku 2005 tu otvorili reštauráciu. Má kapacitu 200 osôb a prestížne postavenie medzi bratislavskými reštauráciami.

zdroj: redakcia Image Magazín