Život albínov vo svete. Sú zatracovaní aj obdivovaní

Albinizmus je dedičná choroba, ktorá postihuje všetky národnosti a vyskytuje sa aj na Slovensku. Existujú jej viaceré formy. Ľudia môžu mať svetlo sfarbenú kožu celého tela, vlasy a červeno sfarbené oči. U iných môže albinizmus ovplyvňovať len sfarbenie očí, pričom vlasy a koža nie sú ovplyvnené. Existuje aj čiastočný albinizmus, kedy sú svetlo sfarbené len niektoré časti pokožky a rôzne iné formy s väčšími či menšími viditeľnými prejavmi.

Albíni všeobecne mávajú problémy so zrakom, ktoré sa ale pri včasnej diagnostike dajú úspešne odstrániť. V živote týchto ľudí existujú síce dôležité opatrenia, ako je prísna ochrana pred slnkom, ale keď ich dodržiavajú, nič im ďalej nebráni v činnostiach každodenného života.

 

 

Byť odlišní v našej spoločnosti ale často nie je jednoduché. No určite najťažšie to majú albíni práve v Afrike. Šarlatáni ich mrzačia kvôli výrobe špeciálnych elixírov, lebo veria, že albíni oplývajú magickými vlastnosťami, ktoré dokážu liečiť choroby. Okrem iného bývajú znásilňovaní kvôli presvedčeniu, že liečia AIDS. Mnohí sa rozhodnú opustiť svoje domovy zo strachu pred prenasledovaním. Niektorí utekajú s celou rodinou, iní sami, bez rodiny, ktorá sa za nich hanbí. Našťastie, napríklad v Tanzánii stojí pevnosť, dedina Kabanga, ktorá slúži ako záchranné centrum pre albínov. V organizácii TAS (Tanzanská albinistická spoločnosť) je zapísaných 8 tisíc členov, ale odhaduje sa, že albínov v Tanzánii je viac, len sa neukazujú. Niektorí o charitatívnej pomoci vôbec nevedia, iní sa rozhodli žiť schovaní. Bolo nevyhnutnosťou, aby sa tanzánska vláda postarala o založenie špeciálnych centier na ich ochranu. Je ale potrebné podnikať mnoho ďalších krokov k celkovému zlepšeniu postavenia albínov v spoločnosti.

 

 

 

 

 

 

Jedna z oblastí, ktorá rúca bariéry o uniformnej kráse, je oblasť módy. V dnešných dňoch nám ukazuje, že jedinečnosti sa netreba báť, stačí ju len pochopiť: