Dúhové hory v Číne: Prírodný úkaz, ktorý namaľovala sama Zem

Rozprávkové skaly hrajúce všetkými dúhovými farbami sa rozprestierajú v národnom parku Zhangye Danxia v Číne, v provincii Gansu. Ich vrcholky vyzerajú, akoby boli pomaľované alebo akoby sa od nich odrážala dúha.

Napriek nespornej moci matky prírody vytvoriť tento umelecký úkaz nebolo vôbec jednoduché. V skutočnosti skaly vznikali 24 miliónov rokov, a to dôkladným ukladaním jednotlivých vrstiev nerastných surovín. Postupom času boli tieto významné vrstvy stlačené pri zrážke Indoaustrálskej a Euroázijskej tektonickej platne, až z nich vznikli útesy, ktoré sa jemne a nepredstaviteľne pomaly zvlnili.

zdroj: Weerapong Chaipuck

 

Farby na skalách sa pohybujú od sýto červenej cez oranžovú, zlatú, žltú, zelenú až po modrú. Vysoko kontrastné farebné pruhy najintenzívnejšie žiaria po daždi. Keď zapadajúce slnko na skaly vrhá zlaté lúče a vrcholky vytvárajú tiene, pohľad na dúhové skaly sa stáva doslova ohromujúci. Oblasť národného parku Zhangye Danxia má rozlohu 200 štvorcových míľ a od roku 2010 je zapísaná do Svetového dedičstva UNESCO. Je veľmi populárna medzi turistami, ktorí sem chodia vychutnávať si scénické prechádzky a výlety loďou. Okrem iného sa v Gansu nachádza aj mnoho chrámov.

Podobná krajinná formácia, s názvom Rainbow Range, stojí aj v Britskej Kolumbii. Je tvorená zmesou vulkanických hornín a rozličných minerálov.

Fotky dúhových skál v Číne vyzerajú akoby boli digitálne upravené. Táto krása je však reálna:

zdroj: imaginechina.com

 

zdroj: imaginechina.com

 

zdroj: imaginechina.com

 

zdroj: imaginechina.com

 

zdroj: imaginechina.com

 

zdroj: imaginechina.com

 

zdroj: imaginechina.com

 

zdroj: imaginechina.com

Zdroj: onebigphoto.comforbes.com