Klincovačky oslobodené od kompresora

Žiadne prekážky, len výkon a pohodlie. To je sen každého majstra a zvlášť profesionála. Splniť ho má nová generácia akumulátorových klincovačiek, ktoré sa vďaka výkonným batériám zbavili tradičných limitov.

Aku namiesto pneu

Pri zmienke o klincovačke si zvyčajne každý skúsený majster predstaví aj hlučný kompresor a obmedzujúcu hadicu, ktorá večne buď prekáža alebo je krátka. Tieto prekážky si však možno pokojne z dielne odmyslieť, dokážu ich nahradiť výkonné 18-voltové lítiovo-iónové batérie a technológia Air Spring. S nimi totiž nové klincovačky od Hitachi získali slobodu a nepotrebujú už kompresor. Vysokotlakovú vzduchovou komoru majú už v sebe a poháňa ich bezuhlíkový motor, čím sa zároveň výrazne znižuje aj potreba ich servisu a údržby.

O výkone netreba pochybovať, takéto klincovačky možno pokojne použiť na stavbu drevených konštrukcií, na debnenie, palety, rámy, drevostavby, záhradné konštrukcie, montované domy, na zbíjanie stropov, podláh či obloženie v interiéri.

Kompaktná aku klincovačka NT1850DBSL

5 nových modelov

Noviniek s akumulátorom je hneď päť. Najnižší modelom je NT1850DBSL (na obrázku). Hodí sa na dokončovacie práce, kde postačia kratšie klince dĺžky 16-50 mm s hrúbkou do 1,25 mm. Zásobník pojme 100 klincov. Nabitá lítium-iónová batéria s kapacitou 3,0 Ah vystačí na nastrelenie 1650 klincov s rýchlosťou až 3 kusy za sekundu. Pre dlhšie klince (26-65 mm) do hrúbky 1,65 mm je určený model NT1865DBSL. Na jedno nabitie ich nastrelí až 1 500. Na hrubšie klince (do 1,8 mm) s dĺžkou 32-65 mm je stavaná NT1865DBAL.  Nabitá batéria ich zvládne nastreliť 1100.

 

Stavebná klincovačka NR1890DBRL

Na hrubší materiál a vyšší výkon sa používajú takzvané stavebné klincovačky. V tejto kategórii je akumulátorom vybavená NR1890DBRL, ktorá používa klince s guľatými platovými hlavičkami uloženými v zásobníku v uhle 21°. Druhou alternatívou je NR1890DBCL na klince s rezanou hlavičkou (clip-head) uchytené na papierovej páske a uložené v uhle 34°. Obe klincovačky majú dostatočný výkon na nastreľovanie klincov do dreva s dĺžkou medzi 50 a 90 milimetrov a priemerom tela 2,9 až 3,3 milimetrov. Nabitá lítium-ionová batéria s kapacitou 5,0 Ah zvládne nastrelenie až 700 klincov s rýchlosťou 2 ks za sekundu.

 

Bezpečnosť na prvom mieste

Okrem prvého spomínaného modelu ponúkajú ostatné klincovačky  nastavenie hĺbky zarážania a mechanizmus, ktorý zastaví strieľanie v prípade prázdneho zásobníka. Klince s nimi možno nastreľovať po jednom alebo v dávkach. Aby nemohlo dôjsť k nebezpečenému náhodnému vystreleniu klinca, majú klincovačky dvojstupňový bočný zámok. K bezpečnosti prispieva aj automatické vypnutie po 30 minútach nečinnosti.

Dobrá ergonómia, menej stresu aj údržby

Klincovačky sú kompaktné a vyvážené, aby sa uľahčila manipulácia s nimi a zmierňovala sa únava rúk. Klasické klincovačky vážia 3,3-3,5 kg, stavebné zhodne 4,8 kg. Akumulátorové verzie majú aj tichšiu prevádzku, na rozdiel od klasických pneumatických, ich výstrel nesprevádza hlučný vzduchový náraz. Spomenúť treba aj praktickú univerzálnosť batérií. Možno ich použiť aj na prácu s mnohými ďalšími náradiami rovnakej značky.