Lofoty, zážitok s polárnou žiarou

Lofoty sa preslávili výnimočnou prírodou a malými rybárskymi osadami s červenými domčekmi, ktoré stoja na koloch a bývajú v nich rybári. Krásy súostrovia Lofoty obavíte na cestách vedúdich pozdĺž rozbúrených vôd Nórskeho mora. Vyberte sa na výlet za polárnou žiarou.

Počuli ste o tom, že Lofoty získali certifikát Trvalo udržateľná destinácia? Ide o značku kvality, ktorú získavajú destinácie snažiace sa o systematické znižovanie negatívnych dopadov cestovného ruchu.

Smer „Trvalo udržateľná destinácia“ len ekologicky

Ak by ste chceli cestovať ekologicky, čo ta staviť na MINI Countryman Cooper SE, prvý model britskej automobilky vybavený plug-in hybridným pohonom? Auto, ktoré umožňuje jazdiť čisto na elektrinu, a tým pádom nevypúšťa žiadne lokálne emisie, je do rozrávkovej prírody Lofotov, kde berú ohľad na životné prostredie, ako stvorený.

Výnimočná cesta nad severný pól uchváti nezabudnuteľnou hrou svetiel, ktorú vidno aj počas dňa, no ešte magickejšie vyzerá, keď polárna žiara osvetlí tmavú noc.

Naberte odvahu a objavte svet

Od mysu k mysu  je to 540 kilometrov. Po úzkych a kľukatých, neustále zasnežených a zamrznutých cestách. Trasa vedie z mesta Svolvaer a križuje celé Lofoty cez Henningsvaer, Hamnøy a Reine až do Å a potom naspäť.

Obyvatelia súostrovia Lofoty nazývajú zimu temným obdobím, pretože cez deň sú tu iba tri hodiny svetla. Zvyšok mesiaca je na severe Nórska mrazivá arktická zima, ktorá všetko pohltí.

Slnko sa ráno rýchlo vyhupne na oblohu a vyzerá odhodlané už nikdy nezostúpiť. Realita je však iná. Ak má človek šťastie, uprostred hviezdnej noci zažije na oblohe niečo neuveriteľné.

Polárna žiara je nefalšovaný zázrak, neuveriteľná hra neustále sa meniacich svetiel, ktorá dokáže rozihrať netušené emócie. Farby sa plynulo menia od zelenej, cez ružovkastú až po červenkastú. Tieto rýchle tance dokážu pozorovateľov uchvátiť na dlhé minúty.

A tak treba zastaviť v nádeji, že sa ukážu zelenkavé svetielka, ktoré sa začnú nesmelo objavovať na horizonte. Potom sa ich intenzita začne každou chvíľkou zvyšovať, až vytvoria minúty trvajúce svetelné tance.

Čo vás čaká za volantom?

Pripravte sa na nízke vonkajšie teploty, ktoré sa v tomto období pohybujú medzi mínus 10 až mínus 20 stupňami Celzia. Oceníte tak vyhrievané sedadlá a vyhrievané čelné sklo, automatickú klimatizácia, ktorá udrží interiér vášho auta v príjemnej teplote, no spoliehať sa treba najmä na výkon motora a jazdné vlastnosti.

A najmä váš šoférsky um. Podľa nórskych štatistík bolo v roku 2018 zranených na cestách 602 ľudí, najviac zranených či usmrtených osôb spadalo do vekovej skupiny 45-64 rokov.

Zdroj foto: BMW