SmartHome s D-Link vás bude baviť

Vytvorením inteligentnej domácnosti budete môcť ovládať osvetlenie, elektroinštaláciu, termostat, domáci alarm, kamery alebo zámky dverí na diaľku cez inteligentný telefón, tablet, ale aj počítač alebo televízor. Inteligentnú domácnosť si môžete ľahko zriadiť sami aj bez rekonštrukcie či zložitej inštalácie zariadenia – všetky spotrebiče, senzory a ďalšie príslušenstvo fungujú bezdrôtovo cez Wi-Fi, internet alebo bluetooth. Čo všetko budete potrebovať?

Koncept SmartHome prestal byť sci-fi fantáziou alebo technologickou hračkou pre geekov a stal sa realitou dostupnou pre každého. Inteligentnú domácnosť zvládnete vybudovať sami, bez ťahania káblov a zložitej inštalácie. A získate pomocníka, ktorý zjednoduší každodenné činnosti, zvýši bezpečnosť domova a zníži energetické náklady.

Ako na inteligentnú domácnosť?

  • Pri plánovaní inteligentnej domácnosti by ste mali vždy brať do úvahy kompatibilitu produktov s Google Assistant, Amazon Alexa, či Apple HomeKit. Tento aspekt vám pomôže v rozvoji vášho smart home a uľahčí vám ovládanie produktov z jednej aplikácie, či dokonca vaším hlasom.
  • Ďalej je potrebné si ujasniť, ako pracujú rôzne komunikačné protokoly. Wi-Fi produkty pripojíte na váš domáci smerovač na priamo. ZigBee a Z-Wave produkty fungujúce na rádiových vlnách budú vyžadovať centrálnu jednotku (respektíve bridge alebo hub). Bluetooth produkty sa pripájajú priamo k vášmu mobilnému telefónu, ak ste v dosahu, či na centrálnu jednotku (špecifikum Apple HomeKit).
  • V čase masívneho nástupu zariadení spolupracujúcich s inteligentnými asistentmi Siri, Google Assistant alebo Amazon Alexa vezmite do úvahy aj operačný systém inteligentných zariadení vo vašej domácnosti.
  • Nebojte sa! Inteligentnú domácnosť zvládne zostaviť aj menej skúsený používateľ. Nastavenie jednotlivých úkonov a inteligentných spotrebičov je intuitívne a jednoduché.

Inteligentný dom vs. inteligentná domácnosť
V spojení s inteligentnou domácností môžeme naraziť aj na pojem inteligentný dom (alebo smart dom). Aj keď možno oba výrazy považovať za významovo príbuzné, neznamenajú to isté. Inteligentná domácnosť (Smart Home) je zvyčajne marketingové označenie na systém vzájomne komunikujúcich prvkov, ktoré si môžete kedykoľvek zaobstarať aj do svojej súčasnej domácnosti a spríjemniť či uľahčiť si nimi život. Ako sa dočítate v tomto sprievodcovi, ide predovšetkým o svetlá, zabezpečovacie prvky, kuchynské spotrebiče a podobné zariadenia.

Alternatívne je možné za inteligentnú domácnosť označiť akékoľvek domáce prostredie využívajúce inteligentné prvky. Možno preto týmto spôsobom pomenovať ako domácnosť postavenú na systémoch Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Assistant a podobne, tak domácnosť vnútri inteligentného domu. Kým za inteligentnú domácnosť možno označiť každú domácnosť v inteligentnom dome, za inteligentný dom nemožno označiť každý dom využívajúci prvky inteligentnej domácnosti.

Cenu inteligentnej domácnosti nemožno ani zďaleka presne určiť, lebo je škálovateľná. Za formu domácej automatizácie možno považovať už to, že si zaobstaráte inteligentné osvetlenie ovládané z telefónu, čo vás vyjde na pár jednotiek až nižšie desiatky eur (opäť podľa množstva svetiel). Môžete si ale inteligentne vybaviť napríklad celú kuchyňu. Pokiaľ si kúpite inteligentný kávovar, chladničku, umývačku a ďalšie prvky, možno povedať, že inteligentná domácnosť stojí stovky eur.

Odporúčame začať pozvoľna. Kúpte si napríklad chytrú jednu ini Wi‑Fi zásuvku D-Link DSP‑W218 a na nej si môžete vyskúšať ako to celé funguje, kde by sa vám hodilo niečo ovládať mobilom a podľa potreby si nakúpte ďalšie súčiastky. Rovnako postupujte s kamerou. Ideálne je keď zvolíte jeden ekosystém, kvôli jednoduchšiemu vzájomnému prepojeniu zariadení a používaní jednej aplikácie, Pri kamere je výber trochu náročnejší:

  • existuje verzia do interiéru, alebo exteriéru
  • kamery majú rôznu optiku a pokryjú odlišný priestor
  • existujú kamery s motorikou, ktorá umožňuje otáčať optiku a meniť uhol pohľadu
  • niektoré kamery používajú cloudové úložisko, iné nahrávajú video na SD kartu alebo na sieťový disk
  • dostupné sú aj kamery s interným akumulátorom (s výdržou na niekoľko mesiacov), ktoré je možné inštalovať úplne bez káblov
  • v predaji sú aj kamery s infra prísvitom pre nočné videnie, ktoré vidia aj v úplnej tme
  • už aj základné modely majú umelú inteligenciu (AI) a dokážu rozpoznávať postavu, alebo domáce zvieratá, takže nerobia zbytočné falošné poplachy, keď detekujú pohyb
  • atď atď atď

Tých možností je skrátka viac, treba viac premýšľať a viac experimentovať. Napokon si ale môžete vytvoriť zaujímavú inteligentnú domácnosť / dom, ktoré vás budú počúvať doslova na slovo.