Na zelenej streche nákupného centra pribudli nové včelie rodiny

Zelená strecha Auparku sa stala domovom pre ďalšie včelie rodiny zo včelnice vo Vysokej pri Morave. Ku pôvodným štyrom úľom, ktoré vyprodukovali 150 kg medu, pribudli dva nové. O unikátny mestský med sa tak túto sezónu vo svojom vrchole postará okolo 300 000 usilovných včiel zo šiestich funkčných úľov.

Pomôcť uspokojiť chute pilných včielok môžu aj ľudia z okolia nákupného centra a to vysádzaním lúčnych kvetov na svojich záhradkách a balkónoch.

Včely zo strechy Auparku Bratislava vyprodukovali minulý rok vyše 150 kg medu. Darilo sa im tak vďaka jedinečnej polohe nákupného centra v blízkosti Sadu Janka Kráľa, lužných lesov a množstva rozkvitnutých balkónov. Preto sa Aupark tento rok rozhodol osloviť skúsených včelárov Marcelu Suchú a jej svokra Františka Suchého, aby na zelenú strechu pridali ďalšie dve včelie rodiny. Tie si v blízkosti svojho nového domova budú môcť vychutnávať bohatý nektár a dostatok vody. „Počas jari sa v úľoch liahne množstvo nových včiel a vo vrchole sezóny ich tu môže byť až okolo 300 000 jedincov,“ prezrádza včelár František Suchý.

Skrášlite si balkóny, včely sa vám poďakujú

Z minuloročnej praxe sa ukázalo, že včelám sa pozdávala aj rôznorodosť rastlín z neďalekých rozkvitnutých balkónov. Aupark sa preto rozhodol podporiť obyvateľov hlavného mesta aj v tejto milej činnosti. Pôvodne plánoval rozdať svojim návštevníkom 3 500 balíčkov „bee-friendly“ semiačok na vysádzanie priamo v priestoroch centra.

V aktuálnej situácii sa usilujeme hľadať alternatívne možnosti, ako tieto balíčky dostaneme k našim návštevníkom. Semiačka zabalené v papieri z rajčinového odpadu, ktorý je plne kompostovateľný, budeme rozdávať návštevníkom v pasáži a pri otvorených prevádzkach nášho centra. Na záujem o semiačka lúčnych kvetov sa ľudí plánujeme opýtať aj prostredníctvom sociálnych sietí. Touto aktivitou sa usilujeme podporiť biodiverzitu na lokálnej úrovni,“ hovorí Veronika Košická, Shopping Center Manager Auparku Bratislava.

Včiel sa nebojme, chráňme ich aj v mestách. Odmenia sa nám unikátnym medom a najmä opeľovaním, ktoré je pre život na zemi nevyhnutné.

Včelám sa v meste páči

Naša včela medonosná je pomerne mierumilovná. „Včela vo všeobecnosti nie je prirodzene agresívny hmyz. Ľudia si ju často mýlia s osou, ktorá vlietava do pohárov a lezie do tanierov. Včela sa o potraviny nezaujíma a jej cieľom nie je uštipnutie, chce len priniesť do svojho úľa dostatok zásob. A nezabúdajme, včely sú hlavnými opeľovačmi planéty. Sú zásadné pre produkciu asi 90 hlavných plodín, ktoré ľudia konzumujú. Napríklad ovocie, káva, mandle, celkovo by bolo menej ovocia a zeleniny. Produkcia by mohla klesnúť až o 30 až 70 %,“ vysvetľuje včelár František Suchý.

Vzhľadom na globálny Syndróm kolapsu včelstiev, ktorý má okrem klimatických zmien na svedomí napríklad i monokultúrne pestovanie a predovšetkým používanie pesticídov, je, paradoxne, práve mestské prostredie so svojou širokou ponukou kvetov a rastlín pre včely vyhovujúcejšie, ako vidiek. „Ľudia tu pestujú kvety v parkoch, vo dvoroch, na balkónoch, je tu mnoho druhov okrasných stromov a kríkov. Vďaka tomu má med z centra hlavného mesta výraznú a plnú chuť, jantárovú farbu a lahodnú vôňu,“ dodáva František Suchý.

Aupark Bratislava aj v spolupráci s Aupark Tower pre včely vytvorili nový domov na svojej zelenej streche. „Z minuloročného stáčania sme získali vyše 150 kg unikátneho medu. Uvidíme, ako sa bude včelám u nás páčiť tento rok,“ hovorí V. Košická.    

Marcela Suchá a jej svokor František Suchý vlastnia rodinné včelárstvo. Starajú o dve včelnice vo Vysokej pri Morave, odkiaľ tieto včely pochádzajú, ďalej v Stupave, ale aj o včely v zahraničí, konkrétne na ostrove Åland-Fínsko. O spokojnosť a dobrú formu včiel zo zelenej strechy Auparku sa postarajú aj túto sezónu.    

Čo ste možno o včelách nevedeli…

  • Včela medonosná, najrozšírenejší druh včelstva v našich končinách, žije na zemi viac ako 80 miliónov rokov, čo tento druh robí starším ako dinosaury
  • V jednom úli dokáže spolunažívať až 60 000 včiel
  • Usilovné. Tak sa včelám hovorí aj preto, že nikdy nespia, občas oddychujú v prázdnych voskových bunkách. Ich každodenná letná „šichta“ trvá okolo 13 hodín. Do práce odlietajú už o 4:00 ráno a do úľa sa vracajú okolo 17:00 podvečer
  • Bzukot včiel je v podstate zvuk pohybu ich krídel. Predstavuje až 11 400 kmitov za minútu (180 za sekundu)
  • Včela nazbiera za celý svoj život približne 9 gramov To je polovica čajovej lyžičky
  • Včely sa dorozumievajú dotykmi tykadiel, tancom, vôňou a zvukmi
  • Letné včely sa dožívajú cca 35 dní
  • Včela počas svojho krátkeho života vystrieda niekoľko profesií – opatrovateľka, spracovateľka nektáru, upratovačka, budovateľka, strážkyňa a lietavka

Zdroj foto: Aupark