Modré svetlo z mobilov spôsobuje predčasné starnutie pleti

Modré svetlo vyžarujúce zo smartfónov, laptopov či tabletov môže spôsobiť poškodenie ľudskej pokožky podobným spôsobom ako slnečné lúče. Okrem pigmentácie, zápalu a oslabenia jej povrchu výrazne vplýva aj na starnutie pleti. V boji proti tomuto fenoménu v značnej miere pomáhaju i antioxidanty v podobe učinných látok zastúpených v kozmetických produktoch. Ten najsilnejší je známy ako astaxantín.

Čo je vlastne modré svetlo?

Modré svetlo, tiež známe ako High Energy Visible light (HEVL), je všade okolo nás. Nachádza sa v dennom svetle, vyžarujú ho LED žiarivky a tiež  počítačové obrazovky, televízory či smartfóny. Slnečné svetlo je najväčším zdrojom modrého svetla, kým digitálne zariadenia vyžarujú len časť tohto žiarenia. Podľa štatistík ľudia kontrolujú svoje telefóny v priemere až 157-krát denne, sú teda vystavení modrému svetlu každý deň.                              

Ako sa chrániť pred škodlivými účinkami modrého svetla?

Proti slnečnému žiareniu sa chránime opaľovacími krémami, tak prečo nie proti modrému svetlu z mobilov? V stávke je pigmentácia našej pokožky, zápaly kože, oslabenie povrchu pokožky či predčasné starnutie pleti.

Prenikaniu negatívnym faktorom modrého svetla do našej pokožky bránia v nemalej miere  antioxidanty. Antioxidanty sú voľne vyskytujúce sa minerály a vitamíny – napríklad vitamín A, C a E, ktoré chánia našu pokožku pred voľnými radikálmi (oxidantmi). Ide o akési mikročiastočky v prostredí, ktoré škodia pokožke tým, že jej odoberajú kolagén a oslabujú jej elasticitu. Tie pochádzajú z vonkajších faktorov, ako sú znečistené ovzdušie, cigaretový dym alebo chemikálie, ktoré doslova vysávajú život z našej tváre.

Účinné antioxidanty, ktoré chránia našu pokožku pred voľnými radikálmi

Existujú antioxidanty, ktoré výrazne pomáhaju v boji proti „anti-ageingu“ pokožky. Spomeňme napríklad flavonoidy pochádzajúce z rastlín a obsahujúce vysoké koncentrácie antioxidantov, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály prítomné v životnom prostredí. Výsledkom sú produkty, ktoré sú schopné prispieť k zachovaniu celkovej kvality a vzhľadu pokožky.

Ďalším účinným antioxidantom sú rastlinné karotenoidy. Sú to žlto, oranžovo alebo červeno sfarbené pigmenty, ktoré dodávajú rastlinám, zelenine, ovociu či riasam ich typické zafarbenie. Príkladom sú jesenné listy v ich pestrofarebnom kabáte. Všetky karotenoidy sú vyznamnými antioxidantmi, ktoré chránia pred poškodením buniek, účinkami starnutia a dokonca aj niektorými chronickými ochoreniami.

Najúčinnejšou zbraňou je astaxantín

Najúčinnejší a najsilnejší karotenoidný antioxidant pochádza hlavne z morských rias a kôrovcov. Ide o druh karotenoidov, ktoré sú známe svojimi ochrannými schopnosťami so silnou antioxidačnou aktivitou.

Základným dôvodom toho, prečo astaxantín vykazuje v starostlivosti o pleť toľko výhod, sú jeho jedinečné antioxidačné vlastnosti. Astaxantín ponúka neutralizáciu voľných radikálov, minimalizuje potenciálne poškodenie oxidácie buniek, poškodenie voľných radikálov i zápaly.

Starnutiu pleti sa úplne vyhnúť, bohužiaľ, nedá. Môžeme však proti nemu zabojovať. Doprajme našej pleti veľa zdravej a pestej stravy bohatej na antioxidanty, obmedzme pobyt na slnku a vystavovaniu sa nebezpečnému modrému svetlu a nezabúdajme hýčkať našu pleť kvalitými kozmetickými prípravkami, ktoré majú vysokú schopnosť regenerovať, posilňovať a udržiavať ju krásnú, mladú a sviežu.

Zdroj foto: Unsplash.com

Trápi vás suchá pokožka? Toto sú možné príčiny