Najkrajšie výtvory, ktoré vznikli pomocou 3D tlače

Trojrozmerná tlač nie je nijakou prevratnou novinkou. 3D tlačiarne sa postupne stávajú stále dostupnejšími a nie je vylúčené, že onedlho budú už súčasťou mnohých domácností. Pomocou takýchto tlačiarní nie je možné vyrobiť len figúrky či malé dekorácie, ale aj krásne diela či užitočné prístroje. Spomínaná technika môže dokonca pomôcť v rámci ochrany životného prostredia. Pozrite si výber produktov, ktoré patria medzi najkrajšie výtvory vyrobené touto zaujímavou metódou.

Vzácny 3D šach

3D šach

Aj keď tento šach vyzerá na prvý pohľad strašidelne, rozhodne patrí medzi jeden z najkrajších výtvorov vytlačených na 3D tlačiarni. O jeho vznik sa postarala spoločnosť df3d, ktorá okrem iného ponúka svojim zákazníkom možnosť upraviť jednotlivé šachové figúrky podľa ich požiadaviek. Jedinečný set figúriek s dokonalou presnosťou navrhol digitálny sochár spoločnosti. Ich ceny sa pohybujú od 95 € za pešiaka až po 260 € za kráľa.

3D šach-kráľ
kráľ
3D šach- kráľovná
kráľovná
3D šach - strelec
strelec

Veľkolepá 3D motorka

Motorka s 3D konštrukciou

Motorku s názvom „The Light Rider“ vyvinula nemecká spoločnosť APWorks. Motorka váži len 35 kg a je poháňaná elektrickým motorom. Môže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 80 km/h za 3 sekundy. Ide o prvý motocykel vyrobený pomocou 3D tlače. Jeho estetická konštrukcia je vyrobená z materiálu zvaného Scalmalloy, čo je kombinácia ľahkého hliníka a veľmi pevného titánu. Motorka má dojazd 60 km, je určená do mesta a otvára nové možnosti ekologickej dopravy.

Jedinečný 3D bicykel

Bicykel s 3D konštrukciou

Unikátnu bicyklovú konštrukciu navrhol austrálsky dizajnér James Novak. Prepracovaný bicykel má nielen krásnu štruktúru, ale aj nízku hmotnosť, vstavané led osvetlenie pre bezpečnú jazdu a meno dizajnéra zahrnuté do konštrukcie rámu. Samotné modelovanie konštrukcie trvalo Novakovi približne 150 hodín v priebehu niekoľkých týždňov. Trojrozmerné modelovanie nebolo podľa jeho slov najťažšou vecou v rámci procesu. Najviac času mu zabralo zisťovanie, čo je možné pomocou trojrozmernej tlačiarne vytvoriť.

Šikovné 3D iPod príslušenstvo

I-pod vyrobený na 3D tlačiarni

Flexbone od fínskeho dizajnéra Jarmo Ikonena je iPod Shuffle príslušenstvo, vďaka ktorému si môžu športovci ešte viac užívať tréning a zároveň pohodlne počúvať hudbu. Je bezpečnejší ako klasické slúchadlá a poskytuje lepšiu kontrolu nad náhodným výberom hudby vďaka oddeleným ovládacím tlačidlám.

3D nástenná dekorácia

Nástenná 3D dekorácia

Mladí umelci  Linlin a Pierre-Yves Jacques vytvorili dizajnovú kolekciu nástenných dekorácii. Zvieracie busty, z ktorých preniká svetlo, dodávajú existujúcemu priestoru úplne novú atmosféru. Povrch búst možno prirovnať k zložitému čipovanému vzoru. Moderná kolekcia inšpirovaná technológiou trojrozmernej tlače zahŕňa jeleňov, medveďov a slonov.

3D vodovodná batéria

3D vodovodný kohútik

Spoločnosť American Standard patrí medzi výrobcov sanitárnej techniky, ale rozhodne nie takej, akú môžete vidieť v klasických predajniach. Vyrobila sériu batérií, ktoré majú elegantný a veľmi nezvyčajný vzhľad. Namiesto štandardného, ​​úplne uzavretého krku sú vodovodné batérie vybavené mriežkovými vzormi, výrezmi alebo vrstvenými kovovými pásikmi. Vďaka ozdobným a často otvoreným priestorom batérie pôsobia, akoby z nich voda vytekala zázrakom. Batérie sú vyrobené pomocou technológie 3D tlače nazývanej selektívne laserové spekanie.

3D dekoratívna stolička

Krásnu stoličku na obrázku „vytlačila“ spoločnosť Print The Future, pričom rozhodne nejde o ich jediné dielo. Firma otvorila obchod v Manhattane, v ktorom si zákazníci môžu objednať akýkoľvek nábytok presne podľa ich predstáv a pozerať sa, ako vzniká. Zaujímavosťou je, že pre výrobu používa 100% recyklovateľné materiály. Pri výrobe 3D tlačeného nábytku nevzniká žiaden odpad, keďže sa používa presne potrebné množstvo materiálu. Cieľom Print The Future je okrem udržateľnosti aj predaj cenovo dostupného dizajnového nábytku, ktorý je možné z nápadu zhmotniť do 3D reality za 24 hodín.

Print the Future