Robot Zenbo: Keď technika pomáha

Roboti sú často kontroverznou témou. Niektorí sa obávajú technického pokroku, iní ho vítajú s radosťou. Pravdou ale je, že za zrodom nových technológii vždy stoja šikovní ľudia a keď svoje znalosti používajú na zlepšenie života spoločnosti, máme z toho veľké benefity. Príkladom, kedy nám vie technika pomôcť, je aj robot Zenbo. Spoločnosť ASUS vyrobila priateľského robota Zenbo, aby poskytoval rodinám spoločnosť, pomoc a zábavu.

Čo Zenbo dokáže?

Pomáha seniorom

Robot je vytvorený pre každého, avšak má špecifické funkcie, ktoré sú určené pre seniorov. Pomáha im starať sa o ich zdravie a užívať si digitálny život. Monitoruje domácnosť pre prípad naliehavých situácií, ako sú pády a okamžite reaguje upozornením členov rodiny na ich smartfóny. Rodinní príslušníci môžu po prijatí notifikácií na diaľku kontrolovať robota Zenbo a využiť zabudovanú kameru na kontrolu svojich blízkych. Zenbo je takisto priateľský spoločník, ktorý odbúrava generačné rozdiely a prostredníctvom hlasového ovládania umožňuje naplno žiť digitálny život a využívať jeho výhody  vrátane video hovorov, používania sociálnych sietí, nakupovania a streamovania filmov a seriálov.

Zabáva a učí deti

Zenbo je zábavný a výchovný spoločník pre deti, ktoré zabáva interaktívnymi príbehmi a hrami. Zvyšuje tak ich kreativitu a logické myslenie. Vďaka kvalitnému audio systému so stereo reproduktormi prehrá deťom ich obľúbené pesničky a dokonca aj zatancuje. Je expert v rozprávaní príbehov. Obsahuje rozmanité a zábavné hlasy, zobrazuje ilustračné obrázky a reguluje osvetlenie v miestnosti.

zdroj: ASUS

Pomáha v domácnosti

Zenbo sa takisto postará o celú domácnosť. Dokáže sa pripojiť k množstvu inteligentných a tradičných zariadení, ako sú svetlá, televízory, klimatizácie a ovládať ich. Pomocou neho môžete zistiť identitu vašich návštevníkov a odomknúť im dvere jednoduchým hlasovým povelom. Poradí aj v kuchyni, prečíta recepty, odfotí rodinné fotografie a postará sa o domácnosť vo vašej neprítomnosti. Zenbo funguje aj ako na diaľku ovládaná kamera, ktorú je možné kontrolovať mobilnou aplikáciou.

zdroj: ASUS

Prvé objednávanie robota bolo spustené v Taiwane

Predseda spoločnosti ASUS, Jonney Shih, oznámil, že robota Zenbo je možné predobjednať v Taiwane od 1. januára 2017. Obyvatelia Taiwanu tak ako prví môžu vlastniť svojho robotického spoločníka.

Vývojári a partneri z viacerých odvetví spolupracujú so spoločnosťou ASUS a zlepšujú funkcionalitu robota Zenbo. Príkladom takejto spolupráce je taiwanská polícia. Tá umožní pomocou špeciálnej aplikácie kontaktovať lokálnu políciu a komunikovať s ňou prostredníctvom videa.

Čo hovoríte na robota Zenbo vy? Prijali by ste takého pomocníka?

1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

6

 

7

 

8

 

9

 

10

 

 

zdroj: ASUS