Ako sa malými úpravami stravy dopracovať k veľkým výsledkom? Prinášame vám jednoduché tipy

Raňajky sa dnes stávajú vzácnosťou a nahradila ich káva, u niektorých dokonca aj s rannou cigaretou. Občerstvenie z automatov na chodbách vo forme akože zdravej müsli tyčinky sa rozmohlo vo svete dospelých aj v školách. Pre pracovné vyťaženie často ľudia vystriedajú zdravý obed za rýchle bagety a večer si doprajú prázdne kalórie, pretože im to kážu chuťové bunky. Z času na čas to nie je problém, ale ak sa takýto životný štýl stane samozrejmosťou, je potrebné to zmeniť. Stačí si nájsť dobrý systém a svoju vlastnú formu zdravého stravovania.

Prinášame  vám zopár jednoduchých tipov, z ktorých si časom dokonca môžete urobiť pravidlá. Vedci dokázali, že činnosť, ktorú robíte priemerne 21 dní, sa stáva zvykom.

 

1. Raňajkujte múdro

Skúste si nájsť ráno chvíľu na raňajky. Ak naozaj nestíhate, môžete si večer premyslieť, čo si vziať so sebou do práce. Postačí napríklad ovocie. Ak nebývate ráno hladní, nemusíte jesť ihneď. Mohli by ste to ale stihnúť povedzme do 9:00, prípadne 10:00. Nemusí ísť o veľké raňajky, určite sa nenúťte jesť nasilu. Napríklad len dve lyžice vločiek s trochou mlieka a pár koliečkami banánu sú niekedy tiež dosť. Na naštartovanie a prebudenie trávenia stačí málo. Okrem toho vám do obeda neklesne hladina cukru v krvi, ako keď by ste nezjedli nič.

 

zdroj: flickr.com

2. Zameňte rannú kávu za zelený čaj

Vždy si hneď z rána doprajete ako prvý nápoj kávu? Všetkého veľa škodí. Niekedy rannú kávu môžete zameniť za zelený čaj. Váš tráviaci systém sa poteší.

 

zdroj: pixabay.com

3. Zelenina k hlavnému jedlu

Ku každému hlavnému jedlu si dajte aspoň za hrsť čerstvej zeleniny. Príjmete tak potrebné množstvo vitamínov a minerálov v prirodzenej forme. Pomôže to aj vášmu tráveniu.

 

zdroj: flickr.com

4. Jedzte správne tuky

Dbajte na to, aby ste prijali v hlavnom jedle okrem bielkovín a sacharidov aj správne tuky. Dobré tuky potrebujeme na naštartovanie metabolizmu. Vďaka pár kvapkám olivového oleja a semiačkam (tekvicové, slnečnicové, ľanové, chia) umožníte svojmu telu prijímať oveľa väčšie množstvo živín a vitamínov. To isté platí aj o avokáde, orieškoch a kokosovom oleji.

 

zdroj: pixabay.com

5. Vyhýbajte sa polotovarom

Všetci vieme, že polotovary sú plné skrytých cukrov, farbív a konzervantov, aby dlho vydržali. Vo všebecnosti platí, čím kratší dátum spotreby, tým lepšie. Samozrejme neplatí to pre všetky výrobky. Siahajte po čerstvých surovinách a uprednostnite jednoduché, rýchle ale skutočné jedlá.

 

zdroj: pixabay.com

6. Večer obmedzte cukry

Skúste si aspoň večer nesladiť nápoje a nepiť ovocné džúsy plné cukru. Na večeru jedzte kombináciu bielkovín a zeleniny, na sacharidy večer zabudnite. Zbytočne nimi zaťažíte trávenie.

 

zdroj: pixabay.com

7. Striedajte potraviny

Jedávate každé ráno to isté? Skúste potraviny radšej prestriedať a dbať na to, aby bol váš jedálniček pestrý. Vyhnete sa tak nábehu na rôzne potravinové senzitivity.
 

zdroj: steinhardt.nyu.edu

8. Maškrťte a zaháňajte hlad zdravšie

Namiesto keksov skúste so sebou nosiť radšej čerstvé ovocie alebo oriešky. Milovníci čokolády môžu siahnuť po zdravšej verzii, aspoň 80%-nej. Ak sa nedokážete zbaviť závislosti od sladkého, čo tak sa poobzerať po zdravých a chutných receptoch?
 

zdroj: theansweriscake.com

9. Zaraďte do jedálnička koreniny

Čierne korenie zlepšuje trávenie, bazalka má protizápalové účinky, škorica znižuje vzostup hladiny cukru v krvi bezprostredne po jedle a pod. Tymián, koriander, oregano, zázvor, rozmarín, mäta, kurkuma – to všetko sú zdraviu prospešné koreniny.
 

zdroj: flickr.com

 

Ak sa vám podarí urobiť si zo spomínaných tipov zvyky, o to lepšie pre vás. Zdravším stravovaním sa vám zlepší pleť, trávenie aj imunita. Dostaví sa úbytok na váhe, keďže porazíte večerné prejedanie sa. Veľa šťastia!