Formálne/ležérne/športové sako: Podľa čoho si vybrať?

Aj keď má oblek presne definované časti, záleží od strihu a materiálu, či je formálny, ležérny alebo športový.

Formálne sako

Je súčasťou formálneho obleku. Ten volíme na spoločenské, večerné akcie. Po 18 hodine je vhodný výhradne tmavý oblek – čierny alebo tmavomodrý. K formálnemu saku volíme nohavice z rovnakého materiálu. Pokiaľ by ste si chceli vybrať formálny oblek so vzorom, musí byť nenápadný. Pre večerný štýl je najlepší vlasový prúžok – nenápadná biela niť na tmavom podklade. K vzorovanému obleku je potrebné vybrať si dobre kravatu, aby sa vzory vzájomne dopĺňali. Pri formálnom obleku je dôležité dbať na kvalitu materiálu, ktorý by mal byť nekrčivý a trvácny. Súčasným najvyšším stupňom slávnostného oblečenia je smoking.

zdroj: pinterest.com

 

Giorgo Armani smoking – 3513 € | Dolce&Gabbana tmavomodrý oblek – 1650 € | Giorgo Armani čierny oblek – 2636 €

Ležérne sako

Ležérne sako je súčasťou denného, neformálneho, vychádzkového obleku – do 18 hodiny. Cez deň je vhodný oblek v akomkoľvek odtieni sivej. Keď sa Vám páčia iné farby, napríklad hnedá alebo zelená, cez deň môžete nosiť aj tie, ale nepatria do kategórie spoločenských. Môžete si vybrať aj zo širokej palety vzorov. Čo sa týka materiálov ako ľan a bavlna, sú príliš krčivé, ale nechýba im elegancia. Vždy záleží na tom, na akú akciu sa chystáte.

zdroj: Matt Martin

 

Hugo Boss sivý oblek – 655 € | Hugo Boss hnedý oblek – 985 € | Hugo Boss tyrkysový oblek – 780 €

Športové sako

Športové sako je druh ležérneho, neformálneho saka. Môžete ho využiť na najrôznejšie príležitosti. Je dostupné v širokej škále farieb a vzorov. Pristane mu napríklad béžová alebo safari, ale farbe musí zodpovedať aj strih. Všeobecne bývajú športové saká voľnejšie, aby bolo možné mať pod nimi ďalšiu vrstvu oblečenia. Ide o všestranný casual kúsok, ktorý má byť hlavne pohodlný. Dá sa kombinovať s džínsami a rôznymi inými druhmi nohavíc.

zdroj: canali.com

 

H&M khaki sako – 59,99 € | Zara hnedé sako – 119 € | Zara kockované sako – 99,95 €

 

zdroj:pinterest.com

Zdroj: LADISLAV ŠPAČEK, Nová veľká kniha etikety, realmenrealstyle.com, suits.sk, artofmanliness.com