Streamujte hudbu do ktorejkoľvek elektrickej zásuvky

Smart krabička D-Link MUSIC EVERYWHERE vám umožní prehrávať hudbu bezdrôtovo v ľubovoľnej elektrickej zásuvke. Stačí ju pripojiť do elektrickej siete a pripojiť sa z mobiných zariadení.

Neviem ako vy, ale vo mne počítačové siete vyvolávajú zvláštny pocit. Je to niečo čomu absolútne nerozumiem a preto som s maličkou dušičkou otvárala záhadný balíček od D-Link, ktorý mi pristál na redakčnom stole. Kolega ma síce presviedčal, že to zvládnem, ale verte chlapovi, čo sa od rána do večera vŕta v počítačoch. Na moje veľké prekvapenie som to ale zvládla naozaj ukážkovo! Je to fakt tak jednoduché, že to musí dokázať snáď každý, kto sa dokáže pripojiť mobilom k wi-fi.

V krabici nájdete malý adaptér do elektrickej zásuvky a audio kábel s 3,5 mm jack konektormi (aspoň takto to nazval kolega), ktorým pripojíte tento adaptér do reproduktorov (zosilňovača vášho audio systému). Zariadenie Music Everywhere sa môže pripojiť ku vášmu bezdrôtovému Wi-fi routeru, alebo sa naň môžete pripojiť priamo cez wi-fi zo svojho mobilu alebo tabletu. Ja som volila tú druhú možnosť.

Postupovala som presne podľa manuálu. Obvykle návody neobľubujem, ale tu som sa trochu aj bála ako to celé vlastne nastaviť. Na malej kartičke v balení bol napísaný názov bezdrôtovej siete a prihlasovacie heslo. V mobile som preto zvolila Wi-Fi nastavenie a pomocou hesla som sa pripojila na novú sieť. Neuveríte, ale to je všetko! Pardon, treba ešte pustiť nejakú pesničku a vybrať si pod tlačidlom „play“ možnosť výstupu na AirPlay v iPhone a v priebehu okamihu sa hudba z reroduktoru môjho telefónu presunula do Wi-Fi Audio Extenderu a začali hrať veľké repráky. Mobil slúžil ako diaľkové ovládanie, ktorým sa dajú vyberať pesničky, obsluhovať PLAY a nastavovať hlasitosť.

Nemám uši netopiera, ale zdalo sa mi, že hudba hrala rovnako dobre, ako keď som môj mobil pripojila káblom ku reproduktorom. Ten malý zásuvkový adaptér proste len zabezpečil bezdrôtový prenos zvukov priamo z môjho mobilu. Dokáže toho ale ešte o trochu viac.

V manuáli sa spomínalo pripojenie pomocou WPS, čo mi kolega vysvetlil, ako „zabezpečené Wi-Fi pripojenie“. Na našom routeri máme malé tlačítko WPS, ktorým sa odblokuje na minútu wifina. Ak počas tejto minúty stlačíte na D-Link adaptéri tlačidlo, pripojí sa adaptér sám priamo na vašu Wi-Fi sieť – bez zadávania hesiel alebo nejakého nastavovania. Proste stlačíte jedno, potom druhé tlačidlo, zabliká to a o pár sekúnd je adaptér pripojený do vašej siete. Potom môžete použiť svoj mobil so zariadením a ovládať ho na diaľku.

Adaptér D-Link slúži ešte aj ako zosilňovač Wi-Fi signálu, takže ak máte doma (podobne ako ja) problém s kvalitou signálu, pomôže vám zlepšiť dosah bezdrôtovej siete aj do ďalších miestností.

Možno vás napadlo, v čom sa líši toto riešenie od nejakého bluetooth repráku? Nuž pravdu povediac je to niečo úplne iné. Ak ho spárujete priamo s mobilom (bez routeru), tak je to naozaj podobné, teda až na to, že sa nepripájate cez bluetooth ale cez Wi-Fi. Na rozdiel od Bluetooth na jeden adaptér môžete pripojiť niekoľko mobilných zariadení naraz, takže bezdrôtový prenos hudby teraz môže využívať celá naša rodina. A na rozdiel od bluetooth má Wi-Fi dlhší dosah signálu a vraj aj lepšiu kvalitu prenosu zvuku (vyšší dátový tok). Skvelou funkciou je zosilňovač signálu Wi-Fi, ktorý vám pomôže natiahnuť Wi-Fi v dome o ďalšie desiatky metrov.

V našej redakcii som už bola vyhlásená za nového „sieťového experta“. Keďže má D-Link v ponuke celý rad smart zariadení pre inteligentné domácnosti, môžete sa už čoskoro tešiť na nové cez internet ovládané elektrické zásuvky, Wi-Fi kamery a pohybové senzory.