128 tisíc cestovateľov hlasovalo: Toto sú najpriateľskejšie mestá na svete

Nielen ľudia samotní, ale aj jednotlivé národnosti sa vo všeobecnosti líšia svojou povahou a temperamentom. Napríklad v Toronte nie je ničím nezvyčajným, keď vám cudzí ľudia z ulice utekajú pomôcť vyniesť kufor hore schodmi, alebo vás len tak pozvú na pivo.

CNTraveler zverejnil prieskum, v ktorom 128 tisíc ľudí odpovedalo v dotazníku na otázky typu: Kde ste sa cítili najviac vítaní? Ukázali vám miestni cestu, keď ste potrebovali? A tak vznikol veľmi relevantný zoznam 20 najpriateľskejších miest sveta, vďaka ktorému máme prehľad o tom, kam sa oplatí vycestovať, keď si chceme zachovať dobrú náladu. Zážitky turistov, ktorí mestá opísali, znejú niekedy naozaj neuveriteľne:

20. Burlington, Vermont, U.S.

zdroj: pixabay.com

Burlington sa do svetového rebríčka zaradil vďaka svojej filozofii ži a nechaj žiť. Ľudia ho opísali prívlastkami zábavné a pohodové. Úžasné je vraj miestne pivo a mnoho reštaurácii s čerstvým jedlom a surovinami od farmárov. Fantastické cyklistické chodníky okolo jazera Champlain tiež umožňujú návštevníkom precítiť prirodzenú atmosféru mesta.

19. New Orleans, Louisiana, U.S.

zdroj: Gnovick

 

Najobľúbenejší dôvod na návštevu tohto mesta sú úžasní a priateľskí miestni obyvatelia. Návštevníci ich opísali ako energických, všestranných a vždy dobre naladených. Vyzerá to tak, akoby všetci chceli, aby sa turisti v meste cítili naozaj dobre.

18. Jackson, Wyoming, U.S.

zdroj: Larry Johnson

 

Mesto podľa hodnotiacich prináša nefalšovanú chuť pôvodného amerického západu. Mladým ponúka nočný život, sú tu priateľskí ľudia a krásna príroda. Výhľad na Grand Teton berie dych a raftovanie v tejto oblasti bolo označené za jeden z najlepších zážitkov v živote.

17. Wellington, New Zealand

zdroj: goodfreephotos.com

 

Wellington bol celkovo ohodnotený ako veľkolepý. Je to nádherné, prístavné mesto s energickým pobrežím. Je tu veľa možností stravovania a priateľskí ľudia. Mesto je tiež eco-friendly a má skvelú expozíciu maorskej kultúry.

16. Reykjavik, Iceland

zdroj: flickr.com

Reykjavik je chladné, ale nádherné mesto plné priateľských a otužilých ľudí. Po meste sa jednoducho chodí pešo, je čisté a bezpečné. Je tu pôvabná a malebná krajina s malými islandskými poníkmi.

15. Auckland, New Zealand

zdroj: pixabay.com

Mesto je charakteriské čistotou a pohodlím. Jednoducho sa tu cestuje a v meste nájdete všetko, čo potrebujete. Či už sa idete pozrieť na Sky Tower, alebo ochutnať výborné víno na Waiheke Island, obyvatelia sú veľmi milí a nápomocní. V jednej z referencií sa návštevníci vyjadrili, že dokonca sám vodič vystúpil z autobusu, aby im ukázal cestu…

14. Asheville, North Carolina, U.S.

zdroj: flickr.com

Turisti milujú Asheville. Vyzdvihli dobré reštaurácie a aj to, že mesto je toleratné voči gayom. Je tu veľa galérii, divadiel a umenia. Krásne horské scenérie a milí ľudia. Od každého, koho stretnete, obdržíte úsmev.

13. Santa Fe, New Mexico, U.S.

zdroj: goodfreephotos.com

Hodnotiaci ocenili jedinečnú atmosféru a mesto označili ako úžasné a úplne vymykajúce sa z normy. Cítiť v ňom ducha ústretovosti a umenia, obzvlášť na námestí. Spolu s lahodným miestnym jedlom mesto priťahuje turistov ako magnet.

12. Austin, Texas, U.S.

zdroj: flickr.com

Austin má vraj mnoho pôvabov. V bare The Driskill je podľa hodnotiacich zábava v akomkoľvek čase, pretože je plný miestnych osobností a politikov. Zaujímavé sú aj výlety na Segwayi so spievajúcim a na gitaru hrajúcim sprievodcom. Alebo sa môžete len tak zastaviť a pozorovať lietajúce netopiere.

11. Edinburgh, Scotland

zdroj: Hansueli Krapf

Krásny mix starodávneho a moderného sveta s neskutočnou energiou – aj toto je jeden z opisov, ktorý uštedrili ľudia Edinburghu. Zaujal nás aj nasledovný zážitok z tohto mesta, ktorý vraví za všetko: „Išli sme dole po Royal Mile z Edinburgh Castle a zastavili sme sa v malej reštaurácii s nekonvenčnou výzdobou a zaujímavým jedlom. Keď sme po obede odchádzali, manžel spadol – hneď mu niekoľko ľudí pribehlo na pomoc a veľmi sa zaujímali o jeho zdravie. Dokonca nám ponúkli, že nás odvezú naspäť na ubytovňu – úžasní ľudia!“

10. Nashville, Tennessee, U.S.

zdroj: flickr.com

Atmosféru Nashvillu je ťažké k niečomu prirovnávať. Je to hudobné mesto so všadeprítomnou brnkajúcou gitarou a má veľa tvárí – úžasnú živú hudbu, vynikajúce reštaurácie, priateľských ľudí, cenovo dostupné ubytovanie a mnoho iných vecí. Atmosféru centra je ťažké prekonať. Jedny z návšteníkov sa dokonca vyjadrili, že prišli na dovolenku a už nikdy neodišli.

9. Bruges, Belgium

zdroj: hu.wikipedia.org/wiki/Brugge

Byť v Bruges je podľa hodnotiacich ako byť v rozprávke – plavby člnom, ženy vyšívajúce čipku, kočiš rozprávajúci príbehy o histórii mesta, priateľskí predavači a kaviarne servirujúce teplé wafle s čokoládou.

8. Kraków, Poland

zdroj: maxpixel.freegreatpicture.com

V Krakove sa to hemží umením a kultúrou, historickými budovami a krásnymi pasážmi popri rieke Wisla. Mesto má za sebou zložitú históriu a aj keď turisti chodia vzdávať úctu do Auschwitzu, ktorý je hodinu cesty na západ, mesto Krakov má pozitívneho ducha – všetci sú priateľskí a ochotní. Je to úžasné malé mesto pre pešiu turistiku a poznávanie, zachovávajúce si svoj dávny európsky šarm.

7. Savannah, Georgia

zdroj: pixabay.com

Obyvatelia Savannah sú podľa hodnotiacich takí neskutočne zábavní a komunikatívni, až sa to človeku až nechce veriť. Mesto je bezpečné a preprava v ňom jednoduchá. Jeden hodnotiaci spomenul, že kultúrne rozdiely medzi rasami sú minimálne ale prítomné, druhí zase, že v meste panuje všeobecne uvoľnená atmosféra a námestia sú lemované machom, čo ešte viac umocňuje pokojného ducha.

6. Galway, Ireland

zdroj: Boomur

Len ťažko by vás podľa turistov toto mesto neočarilo. Páčila sa im živá hudba v puboch a na uliciach, jedlo a samozrejme atmosféra. Dokonca padlo vyjadrenie od hodnotiaceho, že tamojší ľudia sú najpriateľskejší, akých kedy v živote stretol.

5. Park City, Utah

zdroj: flickr.com

Park City je priateľské a neformálne horské mesto. Či počas vrcholiacej zimnej sezóny, alebo počas filmového festivalu Sundance v januári, miestni ľudia sú vždy veľmi priateľskí a prívetiví. Pohostinnosť je tiež veľkým plusom. Jeden hosť sa podelil o zážitok: keď prišli spolu s deťmi do hotelu Montage Deer Valley, miestni vopred poznali deti po mene, v rámci uvítania im darovali plyšáka a v izbe ich čakala horúca čokoláda a sušienky.

4. Queenstown, New Zealand

zdroj: pixabay.com

Toto mesto je známe hlavne vďaka extrémnym športom. Chodievajú sem tisíce návštevníkov ročne. Mesto je nádherné a vďaka miestnym sa v ňom cítite ako doma. Jedna hodnotiaca sa podelila o príbeh, ako ju taxikár viezol z hotela do Airbnb. Práve bola pozastavená premávka, keďže bol Silvester. Taxikár kvôli premávke hodinu pendloval, a keď sa konečne dostali na dané miesto, vystúpil z auta, aby jej pomohol nájsť byt. Nevypýtal si žiadne peniaze navyše za čas strávený v zápche, len jej zamával so širokým úsmevom a so slovami: „Šťastný nový rok!“

3. Dublin, Ireland

zdroj: Hans-Peter Bock hpbock@avaapgh.de

Najdôležitejší sú ľudia…Krčmy a reštaurácie sú tu plné rovnako miestnych ako aj turistov, ktorí prichádzajú, aby spolu oslavovali život. Íri sú vraj veľmi zábavní a vždy sa nájde niekto príjemný, s kým je možné si pohovoriť. Hodnotiaci dostali odporúčnia od miestnych – kam ísť a čo si pozrieť, lepšie ako z akéhokoľvek knižného sprievodcu. Vyjadrili sa, že milujú na Írsku všetko a že sú tam tí najmilší ľudia na svete.

2. Sydney, Australia

zdroj: pixabay.com

O tomto prekrásnom prímorskom meste od turitov padli len pozitívne vyjadrenia. Austrálčania sú vraj veľmi priateľskí. Jedny z hodnotiacich napísali, že vždy, keď sa zastavili, aby sa pozreli do mapy, pristavili sa pri nich domáci s otázkou, či im môžu pomôcť. Ďalší sa podelili o príbeh, ako spoznali austrálsku ženu, ktorá im ponúkla, že ich vyzdvihne v hotely a ukáže im svoje najobľúbenejšie časti mesta. Jeden hodnotiaci sa vyjadril, že by v Sydney ostal dokonca rád žiť.

1. Charleston, South Carolina, U.S.

zdroj: goodfreephotos.com

Prečo je Charleston na prvom mieste? Jeden hodnotiaci to vysvetlil výborne – ľudia sa tu navzájom medzi sebou rozprávajú! Mesto je nádherné a ľahko sa dá prejsť pešo. Označili ho ako ďaleko najobľúbenejšie mesto. Má kúzlo Juhu, sofistikovanosť mesta a teplo a prívetivosť, ktorá nemá obdobu. Všetko v Charlestone je navrhnuté tak, aby sa turisti cítili pohodlne, bezpečne a aby bolo o nich dobre postarané. V skratke, aj keď sa samotné mesto rozrastá, južanská pohostinnosť ostáva zachovaná.

zdroj: cntraveler.com