5 kníh, ktoré naštartujú váš pracovný rozvoj

Aj u vás v práci sa vyžaduje plné nasadenie, neomylnosť a ochota pracovať aj nad rámec pracovného času a pracovnej náplne? Popremýšľajte, či si náhodou niekedy nenakladáte na svoje ramená príliš a venujte sa aj sami sebe. Pripravili sme pre vás zopár zaujímavých knižných tipov, ako sa rozvíjať a posunúť sa kariérne o level vyššie…

Hľadáte tipy, ako nakopnúť vašu motiváciu a doplniť dávku energie pre zlepšenie pracovných výkonov alebo túžite po tom, aby vám niekto ukázal správny smer na dosiahnutie lepších kariérnych úspechov? Službu vám môžu urobiť motivačné knihy zamerané na zlepšenie pracovných návykov. A to bez ohľadu na to, či ste v práci nadriadeným alebo len radovým zamestnancom.

Ako sa pohnúť ďalej

Ukončili ste štúdium, chystáte sa zmeniť zamestnanie alebo chcete byť v súčasnej práci povýšený? Kariérny postup nie je jednoduchou záležitosťou a, ako sa vraví, „úspech nie je náhoda, ale vytrvalé úsilie a práca na sebe“. Ak už máte v živote presne stanovené hodnoty, alebo ešte len tápete, ktorým smerom sa uberať, vedzte, že v živote je dôležité posunúť sa ďalej. Či chcete zlepšiť svoje spoločenské postavenie, či finančné zabezpečenie, cieľom je určite väčšia spokojnosť. Správny smer vám môže ukázať kniha Ako naštartovať svoju kariéru – Dale Carnegie.

Pracovný rozvoj a financie idú ruka v ruke. Foto: Stocksnap.io

Budúcnosť vašich financií by vás mala zaujímať

Kniha Bohatý otec, chudobný otec a jej ďalší tip na skvelé čítanie Najbohatší muž v Babylone. Foto: red.

Ikonická finančná biblia, bestseller na poli pracovného/finančného rozvoja je titul Bohatý otec, chudobný otec od Roberta T. Kiyosakiho. Autor prostredníctvom príbehu o dvoch otcoch – svojho vzdelaného chudobného a kamarátovho „nevzdelaného“ bohatého vyvracia mýty o tom, že len príjem z vás urobí bohatého človeka. Kniha hovorí o finančnej nezávislosti a vysvetľuje, že hlavným dôvodom finančných problémov ľudí je fakt, že ich v škole nikto nenaučil s peniazmi pracovať a investovať. (Mimochodom, potrebu väčšieho finančného vzdelávania a umu investovania pociťujú aj dnešní slovenskí milionári, ako vyplynulo z posledného prieskumu J&T Banka Wealth Report 2019.)

Táto kniha vás jednoduchým spôsobom naučí pochopiť základný rozdiel medzi aktívami a pasívami a pomôže uvedomiť si skutočné hodnoty života a ako sa priblížiť k svojim snom a premeniť ich na realitu. My v redakcii sme túto knihu zhltli na jeden nádych…

Vodcovstvo a riadenie nie je to isté

Za prečítanie stojí aj kniha Čmeláci přece nemohou létat, Barry Siskind, ktorá je o stratégii rozhodovania. Ilustračné foto: Stocksnap.io.

Máte svoju firmu alebo vediete v práci tím ľudí? Byť dobrým šéfom nie je vôbec jednoduché a zároveň si treba uvedomiť, že medzi pojmom boss a líder je značný rozdiel. Stať sa lepším šéfom vám môže pomôcť titul od Alexa Fergusona – Leading, ktorý čitateľovi odhalí, že tímová práca, disciplína a motivácia sú základné schopnosti dobrého lídra, ktorý by mal navyše vedieť delegovať povinnosti a vedieť, ako sa postaviť aj k neúspechu.

Nie je úspech ako úspech

Pre každého sa za slovíčkom úspech skrýva niečo iné. Niekto sa cíti úspešný vďaka peniazom a materiálnemu zabezpečeniu, iný vďaka vysokému pracovnému postaveniu či spoločenskému statusu, pre ďalšieho je najväčším úspechom rodina a stabilné vzťahy.

Úspešný ste vtedy, keď ste v živote aj skutočne spokojný. Ako sa dopracovať k spokojnosti a teda aj k úspechu sa môžete dočítať v knihe 100 vecí, ktoré robia úspešní ľudia. Autor Nigel Cumberland v každej z jej 100 kapitol poskytuje praktické rady, ako uplatňovať myšlienky vedúce k úspechu v práci, vo vzťahoch, rodičovstve, v oblasti zdravia, vzdelávania či financií.

Dôležitý nie je čas, ale efektivita

Viete, že úspešní ľudia denne čítajú knihy? Ilustračné foto: Stocksnap.io.

Zamestnanie je miesto , kde trávite najviac svojho času. Paradoxne však práve dĺžka pracovnej doby nie je to najdôležitejšie, čo odzrkadľuje vaše výsledky.

Podstatnejšie je, ako si viete prácu efektívne rozdeliť. Svoje o tom vedia  odborníci, ktorí potvrdzujú, že náš mozog sa bez prestávky dokáže sústrediť len 90 minút a potom potrebuje pauzu, inak stráca koncentráciu a čas strávený nad prácou sa môže neúmerne natiahnuť. Pritom veľké veci sa dajú dosiahnuť aj za kratší čas, len si treba vedieť určiť priority. Titul od Tima Ferrisa – 4-hodinový pracovný týždeň je nielen plný motivačného nakopnutia, ale ponúka zároveň vecný pohľad na problematiku pracovného času a návod, ako sa prepracovať k vysnívanému životu a prestať sa naháňať len za peniazmi.

Motivátorov a mentorov je vskutku dosť, titulov na pracovný rozvoj je množstvo, no podstatný je len jeden fakt: Chcete sa skutočne rozvíjať? Len váš vnútorný zápal a chuť vás dokážu motivovať a premeniť vlastné sny na skutočnosť.