Počuli ste už o monopartnerstve, ste selfpartnered?

Krásna Emma Watson, ktorá sa mnohým spája s postavou Hermiony v kultovej ságe Harry Potter, čoskoro oslávi okrúhle 30. narodeniny. Pri príležitosti blížiaceho sa jubilea sa vyznala, že jej trvalo dlho, kým našla vo svojom single živote šťastie. Kľúčom je monopartnerstvo.

https://www.instagram.com/p/B4faxmJpoCs/

Mnohé ženy sú vychovávané rozprávkami s jednoznačným posolstvom – jedného dňa stretnú svojho princa na bielom koni, zamilujú sa a budú spolu šťastne až naveky. Ak sa tak nestane, majú pocit, že sú odsúdené na smutný život plný osamelosti a zatrpknutosti v spoločnosti minimálne jednej desiatky mačiek. Aj napriek dnešnej pokročilej dobe, v ktorej ženy často uprednostnia kariéru pred rodinou či vzťahom, v spoločnosti stále prevláda názor, že šťastie v živote je možné dosiahnuť len ak majú pri sebe niekoho iného.

Emma sa otvorila pre britský Vogue

Ak máte pocit, že ide o prežitý názor a nezmysel, nie ste sami. Emma Watson sa v nedávnom rozhovore pre britský Vogue rozhodla na túto tému prehovoriť. Talentovaná herečka v apríli budúceho roka oslávi svoje 30. narodeniny, pričom otvorene priznala, že ju tento miľník začal postupne napĺňať pocitmi stresu a úzkosti. „Fakt, že nemáte dom, manžela a dieťa, ani úspešnú kariéru pred 30-tkou a nachádzate sa v bode, kedy si nie ste istá absolútne ničím, vyvoláva poriadnu dávku paniky,“ nechala sa počuť.

https://www.instagram.com/p/B4e8w9KpZJg/

Selfpartnered ako forma vzťahu

Emma po svojom boku už dlhšiu dobu nemá partnera. Pre Vogue priznala, že nikdy nepatrila k ľuďom, ktorí by oslavovali single život a preferovali ho. Dnes je však jej názor iný a opäť sa cíti šťastná, pretože miesto single života si život bez muža po svojom boku nazvala monopartnerstvom (selfpartnered). Táto fráza vzbudila poriadnu dávku pozornosti nielen médií, ale aj žien po celom svete a, samozrejme, aj mužov. Na sociálnej sieti Twitter odvtedy pribudli stovky príspevkov s hashtagom #selfpartnered, niektorí jej slová vítali a ospevovali, iní však až tak veľmi nie.

Muži to majú jednoduchšie

Herečka aj takýmto spôsobom bojuje proti zastaraným postojom, ktoré slobodné ženy po 30-tke prirovnajú k niečo nenormálnemu,  že sú príliš orientované na kariéru, a, v tom najhoršom prípade, že s nimi nie je niečo v poriadku a zostali na ocot. Slobodní muži takéto stigma väčšinou so sebou nenesú, ak nemajú vedľa seba stálu partnerku, tak to bude z dôvodu, že sa sami tak rozhodli.

Sobáše bez partnera sú v kurze

Britská hviezda nie je jediná, ktorá sa rozhodla život bez vzťahu označiť ako formu šťastného a naplňujúceho partnerstva. Napríklad speváčka Selena Gomez nedávno predstavila piesne, ktorými chce prezentovať svoj „single-pozitívny“ postoj a upriamiť pozornosť na klady, ktoré tento status žene prinášajú. Nejde však len o „maniere“ hollywoodskych celebrít. Stále viac bežných smrteľníkov si dobrovoľne volí vzťah so sebou samým ako formu identity, s ktorou sa stotožňujú. Svoju lásku k sebe si ženy dokonca začínajú prejavovať tzv. „monosobášmi“, počas ktorých sa postavia pred pomyselný oltár samé a sľubujú si večnú lásku a podporu.

Využite slobodu a nezávislosť

Ilustračné foto: Stocksnap.io

Tento novodobý trend prináša niekoľko dôležitých posolstiev, na ktoré by sa nemalo zabúdať. V prvom rade platí, že pokiaľ neviete byť šťastní sami so sebou, šťastie vám druhý človek neprinesie.

A napokon aj to, že ak sa momentálne vo vážnom vzťahu nenachádzate, neznamená to, že ste sami, ale že ste nezávislí a slobodní a to treba poriadne využiť! Na vlastný rozvoj, cestovanie, práci, koníčky, nové výzvy…