6 vecí, ktoré by ste si mali skontrolovať pred odchodom na dovolenku

Štatistiky ukazujú, že pre geopolitickú situáciu kedysi obľúbené destinácie Slovákov ako Egypt či Tunisko nahradili overené destinácie typu Chorvátsko, Bulharsko, Grécko či Taliansko. Za posledné roky sa zvýšil záujem aj o exotiku. Slováci chodia radi na Kubu, do Mexika, Dominikánskej republiky a do Thajska.

zdroj: pixabay.com

Každý rok si pritom desiatky z nich odnášajú zo zahraničia aj negatívne spomienky. Len minulý rok totiž poisťovňa Generali zaznamenala v cestovnom poistení  viac ako 5-tisíc poistných udalostí. Klientom tak vyplatila takmer 2,5 milióna eur. Mnohým problémom sa pritom dá vyhnúť dodržiavaním niektorých zásad. Preto poisťovňa prišla so šiestimi základnými odporúčaniami, ktorých by ste sa mali držať pred odchodom na dovolenku:

1. Pred cestou si s predstihom skontrolujte platnosť cestovných dokladov a aj to, či do cieľovej destinácie nepotrebujete víza

Ak zistíte, že doklady už nemáte platné, vybavenie nových trvá určitý čas. V núdzovej situácii sa dá priplatiť si za ich rýchlejšie vydanie. Do väčšiny európskych štátov sa dostanete aj na občiansky preukaz, ale napríklad na cestu do USA potrebujete biometrický pas.

zdroj: stocksnap.io

2. Urobte si kópiu všetkých cestovných a osobných dokladov

Ide najmä o pas, kartičku zdravotného poistenia, kartičku cestovného poistenia, na ktorej je aj číslo na asistenčné služby, prípadne zelenú kartu, ak sa vyberiete na dovolenku autom. Túto zálohu oceníte najmä vtedy, ak vám niekto ukradne doklady. Kópie preto uchovávajte vždy na inom mieste ako originály.

zdroj: stocksnap.io

3. Nezabudnite si zbaliť lieky, ktoré pravidelne užívate

Pribaľte si aj medikamenty na prípadnú hnačku, alergické reakcie či panthenol na upokojenie pokožky po spálení ostrým slnkom.

zdroj: pixabay.com

4. Ustrážte si povolenú hmotnosť a rozmer batožiny

Niektoré letecké spoločnosti majú za prekročenie povoleného hmotnostného limitu pomerne vysoké príplatky. Pri príručnej batožine nezabudnite na to, že na palube lietadla sú niektoré predmety zakázané – ide napríklad o manikúru, turistické paličky, repliky zbraní, ale aj o príbor či vývrtku. Na letiskách sú samozrejmosťou kontroly tekutín. Zabaľte si ich do uzatvárateľných igelitových vreciek. Veľkosť nádobiek na tekutiny nesmie presiahnuť 100 ml.

zdroj: stocksnap.io

5. Uzavrite si cestovné poistenie a ak sa dostanete do vážnych problémov, volajte asistenčné služby

Číslo na ne nájdete priamo na kartičke, ktorú dostanete od poisťovne k cestovnému poisteniu. K dispozícii sú vám 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Volať ich musíte, ak je predpoklad, že náklady na liečbu či prevoz budú vyššie ako 300 eur. Ide zväčša o prípady, ak je v zahraničí nutná hospitalizácia, teda napríklad pri zlomeninách či operáciách. Asistenčné služby vám pomôžu aj pri hľadaní najvhodnejšieho zdravotníckeho zariadenia.

zdroj: pexels.com

6. Odložte si všetky lekárske správy a bločky o kúpe liekov

Tie budete po návrate z dovolenky dokladovať poisťovni po nahlásení poistnej udalosti. Na ich základe vám poisťovňa, v ktorej ste si cestovné poistenie uzatvorili, tieto výdavky preplatí. Tento postup sa uplatňuje pri menej vážnych zdravotných problémoch, pri ktorých nebola nutná hospitalizácia. Ide zväčša o uštipnutia hmyzom, ľahký úpal, oškretie kože či angínu a kašeľ. Pri nich asistenčné služby kontaktovať nemusíte.

zdroj: flickr.com

zdroj: redakcia Image Magazín