Andrea Pojezdálová: Tvorba tejto mladej dizajnérky vás dostane (Rozhovor)

Slovenská fashion scéna určite nie je v porovnaní so zahraničím veľká, ale o to viac sa tešíme každému kvalitnému odborníkovi, ktorý do nej patrí. Jednou zo slovenských talentov je aj dizajnérka Andrea Pojezdálova. Napriek tomu, že len pred dvomi rokmi skončila Vysokú školu výtvarných umení, už má za sebou viacero významných úspechov.

zdroj: Andrea Pojezdálová

Okrem iných spomenieme napríklad, že sa jej v roku 2014 podarilo získať ocenenie v rámci Fashion LIVE! Awards Fresh fashion designer s kolekciou Persefona. V roku 2015 získala ocenenie Best fashion graduate za svoju absolventskú kolekciu Návrat ku koreňom. V tom istom roku sa s touto kolekciou prezentovala na Fashion LIVE! v SCI-FI SAFARI, čo je platforma, vďaka ktorej majú mladí dizajnéri možnosť predstaviť sa.

ukážky z kolekcie Návrat ku koreňom, zdroj: Andrea Pojezdálová

Ďalším, prirodzeným krokom v rámci posunu bola pre Andreu prezentácia na minuloročnom  Fashion LIVE!, kde zvíťazila v kategórií Najlepší dizajnér so svojou kolekciou Noir.

„Prezentovala som sa už  počas školy, ale väčšinou to bolo za školu v nejakom bloku dizajnérov. Toto bola moja prvá, samostatná prehliadka.“

Andrea nám v rozhovore prezradila, kde zbiera inšpiráciu pre svoje kolekcie, príblížila nám proces svojej tvorby a odhalila, na čo sa môžeme najbližšie tešiť z jej dielne:

Kde zbieraš inšpiráciu pre svoju tvorbu, úplne kdekoľvek?

Áno. Mám to tak, že keď ma niečo začne inšpirovať, tak sa tomu začnem hlbšie venovať a skúmam danú oblasť. Väčšinou prvý impulz prichádza z úplne bežného života. Niečo ma nadchne či zaujme. Môže to byť čokoľvek. Často pracujem s vizuálnymi podnetmi, robím si vizuálne moodboardy. Inšpiruje ma aj hudba, film a umenie.

NOIR editorial, zdroj: Andrea Pojezdálová
Podarilo sa ti vyhrať posledný ročník Fashion LIVE!, kde si skončila ako najlepšia dizajnérka. Čo ti táto výhra dala?

Pre mňa to bol skvelý feedback od zahraničnej poroty. Hodnotil to niekto nezaujatý a tým pádom som sa utvrdila v tom, že je dobré ísť týmto smerom, a tým pádom viem na to nadviazať v ďalšej kolekcii. Môžem pokračovať v svojej ceste, o ktorú sa snažím.

Boli pre teba prípravy ťažké?

Neboli pre mňa ťažké, pretože ma strašne baví celý ten proces. Jednak ideový, ale veľmi rada pracujem aj s materiálom. Takže som si to celé užívala. Minulý rok bol problém, že som mala na prípravu trochu menej času, ale o to to bolo intenzívnejšie. Väčšinou ťahám ideu trochu dlhšie, inšpiráciu hľadám pol roka až rok, a potom ju nejakým spôsobom vyhodnocujem a snažím sa vytiahnuť niečo, čo by dávalo zmysel.

kolekcia NOIR, zdroj: Andrea Pojezdálová
Kolekcia Noir je o čistom štýle. Preferuješ ho aj v bežnom živote?

Áno, je mi to bližšie.

Nosíš veci, ktoré vytvoríš?

Zrovna kolekciu Noir som tvorila aj na základe toho, čo si viem predstaviť nosiť a čo nosím rada. Vychádzala som zo svojho šatníka. Lebo veci z predchádzajúcich  kolekcií, ktoré vznikali ešte počas vysokej školy, som nemala potrebu nosiť. Pristupovala som k tomu inak. Ľudia sa ma často pýtali, či svoje veci nosím. Minuloročná kolekcia bola preto výzvou aj v tom, že som ju poňala tak, že keď sama nebudem mať rada svoje veci, alebo k nim nebudem mať vzťah v zmysle že ich dokážem nosiť, tak ako to chcem potom predať ostatným ľuďom?

kolekcia NOIR, zdroj: Andrea Pojezdálová
Predstavovala si si pri tvorbe aj niekoho iného, kto bol inšpiráciou typu „tento človek bude moje veci nosiť“?

To skôr nie. Veci sa snažím robiť univerzálnejšie. Čiže sú strihovo univerzálnejšie a siluety sú vždy uvoľnenejšie. Nejde ani o presné veľkosti v zmysle 36/38. Mám ambíciu so svojimi vecami osloviť širšie publikum. Bavilo by ma, keby ich nosili rôzni ľudia a rôzni ľudia na ne aj reagujú a rôzni si ich objednávajú, čo je veľmi zaujímavé. Je to vždy v inom kontexte.

kolekcia NOIR, zdroj: Andrea Pojezdálová
Prezradíš nám, na čom momentálne pracuješ?

Teraz začínam už pomaly pracovať na novej kolekcii pre tento ročník, keďže by som sa chcela prihlásiť aj tento rok.

Na čo sa môžeme tešiť v rámci novej kolekcie?

Opäť budem pokračovať vo svojom rukopise, v čistých líniách. Asi pôjde zase o trochu obmedzenejšiu farebnosť, aj keď teraz sa mi tam núka vyakcentovanie nejakými farebnými záležitosťami. Uvidím, ako sa to bude vyvíjať ďalej.  Ja netvorím tak, že naskicujem veci a mám dané, že toto vytvorím. Všetko vzniká v procese. Začnem, zoberiem materiál a skúmam, čo mi dá a čo z neho viem vyťažiť.

kolekcia NOIR, zdroj: Andrea Pojezdálová
Majú kolekcie v rámci Fashion LIVE! aj nejaké špeciálne kritériá?

Nie, je to úplne voľné. Akurát myslím, že je tam nejaký počet modelov, malo by to byť nad 16, aby kolekcia bola ucelenejšia, väčšia. Predchádzajúcu kolekciu som mala 20 modelov a myslím, že novú budem realizovať v rovnakom počte. Inak je inšpirácia dizajnérov úplne voľná, nie je to ani sezónne vyhranené. Takže už mi ostáva len vyhodnotiť, kam ma to teraz ohľadne inšpirácie posunie.

My sa samozrejme veľmi tešíme na Aďkinu novú kolekciu, a zároveň na všetkých ostatných, ktorí sa predstavia v rámci trojdňového módneho maratónu. Ten bude už tradične prebiehať v priestoroch Starej tržnice od 18. do 20. Októbra 2017.

zľava dizajnérka Andrea Pojezdálová, manažérka Fashion LIVE! Zora Husarčíková, módny fotograf Jakub Gulyás, riaditeľka Fashion LIVE! Olo Křížová a PR manažérka Barbara Jagušák

 

zdroj: redakcia Image Magazín