Aký má klimatizácia vplyv na naše zdravie?

Užívame si slnečné dni a teplota každým dňom stúpa. S vysokými teplotami ide ruka v ruke aj používanie klimatizácie. Či už chceme alebo nie, tento výdobytok sa stal neodmysliteľnou súčasťou nášho bytia v kancelárii, doma, aute i vo verejnej doprave. Klimatizácia nás vie v horúčavách osviežiť, ale zároveň nám vie aj nepekne uškodiť. O tom, aké nástrahy na nás číhajú pri používaní klimatizácie porozprával ortopéd MUDr. Július Kazimír.

zdroj: pixabay.com
Aké problémy môže spôsobiť klimatizácia?

Prechod z teplého vzduchu do klimatizovaného auta či kancelárie s podstatne nižšou teplotou má zlý vplyv na náš organizmus. Na výkyvy teplôt reaguje nielen pohybový aparát, ale aj dýchacie cesty, kardiovaskulárny systém, psychika či naše oči.

„Bolesti pohybového aparátu vznikajú veľmi často z ofúknutia,“ hovorí ortopéd a dodáva, ktoré partie sú najnáchylnejšie: „V najväčšom ohrození sú šija, krčná chrbtica, kríže a ramenné kĺby. Pri fúkaní neprirodzene studeného vzduchu z klimatizácie na odkryté časti tela vzniká podchladenie a následne organizmus reaguje stuhnutím, bolesťou či vznikom blokády. Klíma môže byť jedným zo spúšťacích momentov nielen prechladnutia, ale aj zdrojom bolestí kĺbov.

zdroj: pixabay.com
Zápaly je potrebné liečiť ihneď

Klimatizácia zvyšuje sucho v miestnosti a odborník upozorňuje, že: „akútne bolesti môžu prejsť do chronického štádia. Za chronický môžeme považovať problém trvajúci dlhšie ako 3 mesiace a môže ísť napríklad o zápal okostice i trojklanného nervu, cervikobrachiálny syndróm – bolesti šije a krčnej chrbtice s vyžarovaním do ramena či hornej končatiny a cervikokraniálny syndróm – bolesti hlavy z krčnej chrbtice, ktoré vyžarujú do záhlavia, spánku a temena hlavy.“

Ako stuhnutiu a zápalom predchádzať?

Stačí udržiavať šesťstupňový teplotný rozdiel medzi teplotou vonku a tou v byte, kancelárii či aute. Taktiež si ústražiť, aby studený prúd neprúdil priamo na vás a mať klimatizáciu pustenú maximálne 4 hodiny denne.

„Proti stuhnutiu a zápalom odporúčam venovať sa cvičeniam s pomôckami ako fitlopta, blackroll valcami alebo pilatesu. Okrem iného je potrebný príjem vyváženej stravy a dostatku tekutín,“ radí odborník.

zdroj: stocksnap.io

Klimatizáciu sa odporúča umiestniť do chodby, aby sa vzduch rozmiestnil. Ak trávite viac času v aute, vypnutím klímy 15 minút pred ukončením jazdy určite získate plusový bod u vašich kĺbov. Všetci vieme, že nie vždy sa dá riadiť pravidlami správneho používania klimatizácie. Či už z dôvodu neprimeraných horúčav, neprispôsobivých kolegov alebo prepravou verejnou dopravou.

Medicínsky ozón

Jeden z najnovších spôsobov ako zvrátiť poškodenie, preťaženie alebo zápal je použitie medicínskeho ózonu. S vysokým obsahom kyslíka dodá ozón bunkám veľké množstvo energie. Donedávna sa dal využívať len v špecializovaných medicínskych zariadeniach, kde bol vytvorený a okamžite operačne aplikovaný do tela skôr, než sa stihol vďaka svojej nestabilnej povahe rozpadnúť.

zdroj: stocksnap.io

Avšak vedeckému tímu z talianskej Univerzity v Padove sa podarilo ozón stabilizovať. Pridali k nemu prírodné látky ako ríbezľu čiernu, ktorá pomáha pri zápaloch a kŕčoch, dezinfekčný a protizápalový extrakt z arniky horskej a koreňový výťažok z čertovho kopyta pomáhajúci pri kĺbovom reumatizme. Ich účinky podtrhuje ešte pridaný glukozamín a chondroitín sulfát, najznámejšie a vysoko účinné látky pomáhajúce k liečeniu kĺbov a pôsobiace proti opotrebovaniu chrupaviek.

zdroj: redakcia Image Magazín