Anka Repková posiela silný odkaz v jej novej letnej skladbe Výzva

Anka Repková je skúsená mladá speváčka. Najnovšie pracuje na viacerých vlastných skladbách a z jej pripravovaného albumu uvádza prvý letný singel Výzva. Hudbu aj text k nemu napísala sama. Ide o latino-orientálnu skladbu, ktorá má motivačný text. O čom je samotná skladba a čo Anku inšpirovalo pri jej písaní sme sa už opýtali samotnej speváčky.

Anka Repková
Anka Repková

Ahoj, Anka! Môžeš nám prosím na začiatok prezradiť niečo o sebe? Kto si a čomu sa momentálne venuješ?

Som speváčka, autorka piesní, hlasová koučka, herečka, milovníčka života, prírody, zvierat a rada sa učím novým veciam. Som rodená Bratislavčanka, mám veľmi rada mesto aj prírodu a baví ma cestovanie. Momentálne sa venujem príprave môjho nového CD. Je s tým veľmi veľa práce. Od samotnej tvorby, cez nahrávanie, fotenie až po manažovanie a organizovanie všetkých ľudí, ktorí sa na realizácii podieľajú.

Do toho aktívne spievam na koncertoch a súkromných podujatiach, vediem môj spevácky zbor Spievanie nás baví, hlasové kurzy Prebuď potenciál svojho hlasu a tiež súkromné hodiny hlasového koučingu. Chce to veľa sebadisciplíny a dobrej organizácie času. No a popri práci nezabúdať ani na voľnočasové aktivity, čo je pre mňa cvičenie, jazdenie na koni a čítanie kníh. Teším sa už aj na letné plávanie.

Anka Repková
Anka Repková, foto: Jaroslav Repta

Tvoj nový singel je v latino – orientálnom štýle. Prečo si sa preň rozhodla, máš k latinu špeciálny vzťah?

Milujem tanec. Odmalička som tancovala a túžila som byť primabalerínou. Tento sen sa mi nakoniec nesplnil, ale na tanec som nezanevrela. Naďalej som tancovala, vyskúšala som si aj iné žánre. Teraz sa mu už síce nevenujem aktívne, ale tanec mám stále v krvi. Je pre mňa zdrojom radosti.

No a musím sa priznať, že po mojich pomalších piesňach sa mi žiadalo aj niečo temperamentnejšie a hodilo sa mi to aj k textu. Chcela som poslucháčov povzbudiť k akcii, a tak mi prišlo úplne prirodzené, že som text podporila energickou hudbou. Vlastne, od začiatku, ako som písala text, som cítila tento rytmus.

Anka Repková v nahrávacom štúdiu
Anka Repková

Sama si autorkou hudby aj textu, čo alebo kto ti bol inšpiráciou pri písaní?

Toto je jeden z mála textov, ktoré som napísala od začiatku až do konca za pár minút. Mala som veľmi silnú inšpiráciu. Presne si to pamätám. Bol 1. sviatok vianočný a pred polnocou dávali v TV film o Neale Donaldovi Walshovi – autorovi svetového bestselleru Rozhovory s Bohom. Sú to úžasné knižky, ktoré odporúčam každému prečítať si. Mne zodpovedali veľmi veľa otázok.

Vo filme bol jeho osobný príbeh, čo zažíval predtým, ako ich napísal. Hrou osudu sa dostal na ulicu, stal sa bezdomovcom. S týmto stavom sa však nemienil stotožniť, nevidel sa do konca života na ulici. Spával v bezdomoveckom parčíku. Mnohí jeho spolubývajúci svoje vyžobrané peniaze prepili, ale on si za ne kúpil jedlo, čisté oblečenie, holenie, aby sa mohol skultúrniť a zvýšiť si tak šance na získanie práce.

Dokonca dával peniaze aj ostatným bezdomovcom a povzbudzoval ich k zmene. Bola tam krásne zobrazená cesta, ktorou si musel prejsť. Veľmi tŕnistá, ale bol veľmi odhodlaný vytvoriť si lepší život. Každý deň urobil niečo, až sa mu podarilo dostať sa z dna a dokonca sa stal svetovo úspešným autorom.

Anka Repková Band
Anka Repková Band

Kto je tvoj obľúbený spevák a aký máš najradšej hudobný štýl?

Pri výbere hudby sa riadim svojou momentálnou náladou, alebo si pustím to, čo moju náladu zmení. Za posledné roky ma veľmi chytil černošský gospel, ten ma vždy emočne nabije. Keď chcem rozjímať alebo si navodiť pokojnú atmosféru, počúvam speváčky ako Enya, Loreena McKennitt, oslovila ma tvorba Anny Marie Jopek.

Som fanúšička P!nk. Bola som už na jej štyroch koncertoch a v auguste idem na ďalší. Vyrastala som na Beatles, Mariah Carey a Madonne, neskôr sa k nim pridala Whitney Houston, Lara Fabian, Barbra Streisand a Celine Dion. Veľmi sa mi páčia Webberove muzikály a tiež český muzikál Johanka z Arku či Dreamgirls. Takže, ako vidíte, počúvam hudobné štýly od new age, gospel, pop, muzikál, šansón, jazz až po rock´n´roll.

Anka Repková
Anka Repková, foto: Zuzana Gavulová

Máš na záver nejaký odkaz pre svojich terajších aj budúcich fanúšikov?

Môj odkaz súvisí s mojou najnovšou piesňou Výzva a nadviažem vlastne na príbeh N. D. Walsha, ktorý som už spomínala. Nebojte sa urobiť rozhodnutie a dovoľte si zobrať život do vlastných rúk. Nie nadarmo sa hovorí: „Kde je vôľa, tam je cesta,“ alebo: „Pomôž si sám, aj Boh ti pomôže.“ Nemá zmysel ľutovať sa, alebo dávať za vinu iným, že sa máme tak, ako sa máme, že sme tam, kde sme.

Život nám niekedy prinesie poriadne výzvy, ale práve cez ne máme príležitosť učiť sa a posúvať vpred. To, ako sa k danej situácii postavíme, záleží len na nás. Môžeme zostať paralyzovaní na mieste, ľutovať sa, obviňovať druhých, alebo sa odhodláme a vykročíme vpred za lepším životom. Prajem všetkým čitateľom, aby v sebe našli potrebnú odvahu a dali si šancu!

A čo hovoríte na nový letný singel Výzva vy?

zdroj: redakcia Image Magazín