Azory – Nový Zéland Európy

Azorské ostrovy sú pre Slovákov ešte stále nepoznanou destináciou. Pritom na pomerne blízku Madeiru, ktorá je rovnako ako Azory portugalským územím, vycestujú každý rok stovky Slovákov. Nechajte sa očariť týmto nádherným kusom zeme aj vy…

Peter Koutný na Azorských ostrovoch.

Najbližší z azorských ostrovov leží od Madeiry približne hodinu letu, a od hlavného mesta Portugalska dve. Sú teda bližšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Avšak Azory sú exotika ako sa patrí.

Zaujímavosti Azorských ostrovov

Azory tvorí deväť ostrovov, z ktorých dva najzápadnejšie, Flores a Corvo, už ležia na americkej litosferickej doske, ale, pochopiteľne, aj tieto dva ostrovy patria k Európskej únii. Čo robí Azorské ostrovy tak zaujímavým, je predovšetkým nádherná príroda, špecifická mikroklíma a do istej miery aj pohnutá história, daná najmä sopkami.

Azorské ostrovy vznikli podobne ako Madeira či Kanárske ostrovy sopečnou činnosťou a dávno po vytvorení kontinentov. Vulkanické aktivity na ostrovoch stále pretrvávajú a do života miestnych obyvateľoch zasahujú na niektorých miestach denne.

To,  čo sopečné živly po sebe na ostrovoch zanechali, sa dá krásne pozorovať nielen pri prechádzke okolo jedinečných a dokonalo pravidelných kalder, ale aj pod zemou, pri prechádzkach lávovými jaskyňami a tunelmi. Takéto miesta nikde inde v Európe nenájdete.

Chráni ich UNESCO

To, čo však robí Azorskými ostrovmi tak hodnotným, je však ich príroda. Ostrovy Corvo, Graciosa a Terceira sú tak vzácnymi miestami, že sú všetky pod ochranou UNESCO ako biosferické rezervácie. Vzduch je veľmi čistý a pôda na ostrovoch prakticky nezasiahnutá chemickymi latkami. Na ostrovoch sa pod holým nebom pasú tisíce kusov nestresovaného hovädzieho dobytka, mliečne výrobky a mäso, ktoré pochádzajú z Azorských ostrovov, sa tešia mimoriadne dobrej povesti nielen v kontinentálnom Portugalsku, ale aj v USA.

Víno neodmietnite

Kto by povedal, že produkty z Azorov sa svojho času dostali až na dvor cárskeho Ruska?  Celkom nečakane išlo o víno. Víno pestované na Azorských ostrovoch cárskemu dvoru mimoriadne chutilo a dávali si ho posielať v desiatkach sudov. Žiaľ, neskôr vinice napadol najobavanejší škodca, revokaz. Stavy viniča boli zdecimované natoľko, že stovky rodín emigrovali z Azorských ostrovov do USA.

Miestni obyvatelia sú však mimoriadne pracovití a nezlomní. Na ostrove Pico,  na ktorom sa, mimochodom, nachádza aj najvyšší vrch Portugalska s rovnomenným názvom, rozlámali miestni obyvatelia hrubú vrstvu lávy, vybudovali z lávových kameňov malé ohrady a do nich zasadili po jednom kuse viniča. Korienky viniča si už museli sami hľadať ďalekú a hlbokú cestu do výživných častí pôdy. Táto nesmierne vyčerpávajúca práca, ktorá sa snúbila s dokonalou znalosťou mikroklímy, priniesla svoje ovocie v podobe hrozna. Dnes sa víno okrem ostrova Pico pestuje aj na ostrove Terceira a Graciosa. Ale iba Pico sa môže pochváliť tým,  že „jeho“ vinice sú pod ochranou UNESCO. Nie kvôli kvalite vína, ale kvôli nezdolnej ľudskej práci a umu, ktorí museli miestni ľudia vynaložiť a pritom svoj ostrov nezdevastovať.

Lovci veľrýb

Obyvatelia Azorských ostrovov však neboli len ľudomili, ktorí s úsmevom sadili vinič či dojili pokojné kravy. Majú aj temnejšiu históriu, ktorá je však našťastie minulosťou. Najmä z dnešného pohľadu je to až nepochopiteľná  genocída veľrýb. Azorčania mali šťastie, že okolo ich ostrovov vždy plávalo množstvo veľrýb migrujucich na sever. O odvahe azorských lovcov veľrýb niet pochýb, treba si však uvedomiť, že veľryby neboli zabíjané kvôli masu,  ale primárnym záujmom bol veľrybí tuk.

Azory

Zo súčasného prístupu Azoranov by si však mohli brať príklad Japonci alebo Nóri. Na Azoroch sa nielenže veľryby loviť nesmú, ale prísne regulácie sa uplatňujú aj pri ďalšej veľkej azorskej atrakcii – pri ich pozorovaní. Okolo Azor pláva od jari do septembra mnoho druhov veľrýb a stráviť v blízkosti stotonového obra pár momentov patrí k cestovateľským zážitkom, na ktoré sa nezabúda.

Destinácia, kde nie je plno

Dostávame sa k poslednému, asi však najväčšiemu benefitu týchto prekrásnych ostrovov. Ide o minimum turistov. Počas nášho desať dní trvajúceho putovania ostrovmi sme na organizovanú skupinu narazili iba na najväčšom a najľahšie dostupnom ostrove Sao Miguel. Na všetkých ostatných sme si krásy subtropického európskeho raja zažili sami. Na dvoch poldenných výletoch krížom cez ostrov Terceira a Flores sme nestretli vôbec nikoho.

Azory

Ale pozor! Málo známy ostrovný raj sa môže rýchlo zmeniť. Spoločnosť Delta Airlines oficiálne potvrdila frekvenciu priamych letov na trase New York – Ponta Delgado a to až päťkrát za týždeň. Prvý let príde už 24. mája. Cestujte na Azory,  kým je čas…

Autor: Peter Koutný, spolumajiteľ CK Victory Travel
Zdroj foto: Peter Koutný