Je maslo zdravé alebo nezdravé?

Existujú veci, ktoré sa so železnou pravidelnosťou opakujú počas celého roka v printových médiách alebo na internete. Medzi takéto “evergreeny” patrí aj rečnícka otázka, či je maslo, tak ako ho väčšina poznáme, prospešné nášmu telu, alebo nie. Inak povedané, či je zdravé, alebo naopak, či je zodpovedné za mnohé choroby, ktorými ľudstvo v posledných desaťročiach trpí. 

Zdroj foto: Visualhunt.com

Keď sa trošku vrátime do nedávnej histórie, tak živočíšne tuky, medzi ktoré patrí aj maslo, boli považované za tie potraviny, ktoré výrazným spôsobom ovplyvňovali dĺžku ľudského života, resp. ho skracovali.

Podobne ako bravčová masť sa hojne používalo v kuchyni na prípravu rôznych porkmov, prípadne sa len tak natieralo na chlieb a iné druhy pečív. Na takto pripravovanej strave boli odchované mnohé generácie vo svete a u nás na Slovensku bez rozdielu. Snáď len vo východnej časti zemegule tomu bolo trošku inak.

Príklon k rastlinným tukom situáciu nevyriešil

V posledných desaťročiach je však tendencia ustupovať používaniu živočíšnych tukov v kuchyni a prikláňať sa k tukom rastlinným. Táto skutočnosť veľmi dobre pripravila pôdu pre rôzne typy argumentov pre a proti.

Jedno je ale faktom. Po markantnom znížení používania živočíšnych tukov sa neprejavil ktovieaký veľký pokles srdcovocievnych ochorení. Prečo? Odpoveď je na počudovanie dosť jednoduchá.

Odklon od konzumácie množstva nasýtených tukov bol síce prínosom pre ľudský organizmus, no to, čo sme vynechali, sa začali nahrádzať lacným margarínovým tukom, cukrom a rôznymi farbivami nachádzajúcimi sa v alternatívnych potravinách.

Prišlo sa teda na to, že používaním rastlinných tukov v kuchyni srdcovocievnych ochorení neubúda, naopak vzrastá. Neznamená to teda, že platí priama úmera typu viac rastlinných tukov, zdravší život a väčšia dĺžka života.

Jednoduchšie povedané – domnelo škodlivé látky sme nahradili tými skutočne škodlivými. Totižto, lacné, prifarbované a inak upravované stužené tuky rastlinného pôvodu spravili konzumentom medvediu službu.

Typickým príkladom sú zemiakové hranolčeky vyprážané na často prepálenom slnečnicovom oleji. Ono, slnečnicový olej ako taký je zdravý, ale iba v studenej kuchyni. Ako príloha šalátov, dressingov, a pod.

Dôležitý nie je pôvod, ale spracovanie a tepelná úprava

Nakoniec sa došlo k záveru, že najdôležitejším aspektom nie je pôvod tuku, ale jeho spracovanie a úprava. Lenže pokiaľ sa k tomuto vedecky podloženému výsledku prišlo a pokiaľ to pochopili aj konzumenti, rapídne klesol podiel nielen masla ako takého, ale aj podiel živočíšnych potravín na trhu ako bravčové a hovädzie mäso, plnotučné mlieko, syry,

Naopak stúpol podiel, kuracieho, morčacieho mäsa, lacných margarínov, nízkotučných jogurtov a pod. A ako sme už povedali, tieto na prvý pohľad zdravé potraviny boli upravované nezdravo, prifarbované a dopované chemikáliami, aby čo najdlhšie vydržali v použiteľnom stave.

Ľudia potom v domnení, že sa stravujú zdravo, nestačili diviť pri pohľade na váhu, ktorá, namiesto toho, aby ukazovala úbytok, ukazovala prírastok hmotnosti. Niet divu, aj taký nízkotučný jogurt síce obsahoval málo tukov, avšak bol výrazne presladený a aromatizovaný.

Podobne rôzne fruktózové sirupy narobili veľkú galibu v prírastku hmotnosti a tým zhoršeniu celkového zdravotného stavu ľudskej populácie. Takto sa oklamať nenechali iba u nás, ale aj vo vyspelých Spojených štátoch, ktorej populácia všeobecne trpí nadmerným výskytom obezity. Biznis je biznis.

Kombinujte tuky živočíšneho a rastlinného pôvodu

Zdroj foto: Visualhunt

Takže ako na to? Tu musíme zájsť trošku do oblasti chémie, aby sme si vysvetlili podstatu problému. Vedci prišli na to, že úplne vylúčiť z nášho jedálnička tuky, nech sú akéhokoľvek pôvodu, je veľká chyba. Tie by mali v každom prípade tvoriť tak do jednej tretiny z toho, čím sa stravujeme. Úplným ideálom je ich kombinovať s rastlinnými tukmi v ktorých sa nachádzajú omega 3 mastné kyseliny.

Ďalej je treba si vyberať medzi rastlinnými tukmi tie, ktoré majú vysoký bod prepálenia – teda avokádový, repkový, prípadne bio olivový olej. Tie znesú skoro raz takú teplotu ako slnečnicový a ľanový.

Nech tak, či onak, spomínané rastlinné tuky sa predsa len viac hodia na prípravu studených jedál. A povedzme si otvorene, kto z našincov by pravidelne kupoval kvalitný panenský olivový olej, aby na ňom smažil rezne, či karfiol? Na to je vhodnejší živočíšny tuk, maslo. Ale nie maslo hocijaké.

Ideálne maslo by malo pochádzať najlepšie z mlieka kráv, pasúcich sa na chemicky neupravovaných lúkach a pastvinách. A taktiež by takýmto kravám nemalo byť pridávané do potravy antibiotiká a iné chemické látky.

Takéto maslo neobsahuje vodu, čo mu poskytuje vysoký bod prepálenia. Naopak, je bohaté na vitamíny A, D, E, K a na kyselinu maslovú. Takéto vlastnosti sú typické pre GHEE maslo vyrábané trojstupňovým procesom filtrácie, aby sa eliminovala voda, laktóza a kaseín. Bez chladiaceho procesu vydrží až osem mesiacov.

Ideálne sa hodí ľuďom vyznávajúci zdravý životný štýl, športovcom, alergikom a mamičkám s deťmi. Stačí si len zadať do internetového vyhľadávača niektorú zo spoločností, ktoré majú bohatú skúsenosť s distribúciou zdravých potravín a objednať si presne to, čo potrebujete.

Autor: PR-red
Zdroj foto: Visualhunt