Cyklotrasy v srdci Európy

Bicyklom sa dnes dostanete takmer všade, a preto sa niet čomu čudovať, že sa postupne stáva nielen neodmysliteľnou súčasťou každodenného života. Nezáleží na tom, aký zdatný športovec ste, či koľko kilometrov máte v nohách, dôležité je to, že si jazdu na dvoch kolesách užívate. Vybrali sme pre vás zaujímavé cyklotrasy, ktoré vám ukážu Európu ako na dlani.

Cyklotrasa pozdĺž železnej opony. Foto: Waldviertel Tourismus/www.ishootpeople.at

EuroVelo9 naprieč Európou

Možno ste už počuli o cyklotrase EuroVelo 9, ktorá spája krajiny ako Poľsko, Českú republiku, Rakúsko, Slovinsko, Taliansko a Chorvátsko. Ide o súčasť európskej siete diaľkových cyklistických trás, ktorá smeruje z Gdanska v Poľsku až do Puly v Chorvátsku, pričom prepája Baltské a Jadranské more a dokonca na niektorých miestach križuje Dolné Rakúsko.

Trasa začína z Břeclavy, konkrétne od hraničného priechodu Reintal, smerujúc do Viedne prechádzajúc cez región Weinviertel. Počas jazdy na bicykli si môžete vychutnať pohľad na vinohrady, no táto trasa sa dá absolvovať aj vlakom, v ktorom možno pohodlne prespať a načerpať tak potrebné sily na ďalší cyklopresun. Bolo by takmer hriechom nevychutnať si Guntramsdorf, Gumpoldskirchen, Baden a Bad Vöslau, ktoré sa radia medzi najznámejšie vinárske obce.

Trasa aj do kopca

Najvyšší vrchol trasy EuroVelo 9 dosiahnete na pohorí Wechsel, ktoré sa vyznačuje svojou nedotknutou prírodou a očarujúcim výhľadom na divokú horskú krajinu. Cyklotrasa EuroVelo 9 s celkovou dĺžkou 568,2 km síce nepatrí k najdlhším trasám, to avšak neznamená, že nemá čo ponúknuť. Vychutnať si môžete napríklad desať jednodňových výletov s možnosťou preskúmať územie Dolného Rakúska, kde cyklotrasa dosahuje dĺžku 212 km. Spojiť cyklistiku s pôžitkami gastronómie a nezabudnuteľnými zážitkami sa dá na území Poľska, Českej republiky, Rakúska, Slovinska či Chorvátska.

Naplánujte si váš najbližší cyklovýlet: Cyklistická mapa Dolného Rakúska

História na dlani

Cyklistika je ideálna aj na spoznávanie malebného okolia. Cyklotrasa EuroVelo9. Foto: Niederösterreich-Werbung/ Andreas Hofer
Cyklotrasa EuroVelo9. Foto: Niederösterreich Werbung/ Michael Liebert
Dürnstein, Dunajská cyklotrasa. Foto: Niederösterreich Werbung/ David Schreiber

Mnoho z ponúkaných cyklotrás poteší všetkých milovníkov dejín, ktoré sa v kombinácii s prírodou a športovou aktivitou stávajú magnetom na strávenie času príjemnou a jednoduchou formou. Popri zdolávaní jednotlivých cyklistických úsekov si tak užijete množstvo kultúrnych či historických pamiatok, ktoré Vám poskytnú zážitky na úrovni. Pre tých, ktorí sa rozhodnú nevenovať pozornosť histórii, sa tak môžu naplno oddať krásam prírody jazdou na bicykli.

S rodinou kdekoľvek

Zorganizovať rodinný zájazd nikdy nebolo jednoduchšie. Deti v tomto prípade nie sú žiadnou prekážkou, práve naopak. Čas strávený na bicykli v kruhu najbližších ocenia všetci členovia, nakoľko ide o jednej z účinných spôsobov, ako utužiť rodinné vzťahy. Rodinný výlet sa tak môže zmeniť na zaujímavosťami nabitú cestu plnú zážitkov, na ktoré sa nebude dať zabudnúť. Pre tých najmenších sa cesta stáva novou príležitosťou, ako spoznať prírodu a jej okolie či zoznámiť sa s dopravnými značkami, a pre rodičov je to možnosť viesť svoje deti k aktívnemu pohybu, ktorý je nesmierne dôležitý nielen vo vývoji dieťaťa. Cestovanie na bicykli môže pokojne slúžiť ako vzdelávacia pomôcka, ktorá pomáha rozšíriť obzory nielen pre tých najmenších, ale pre všetkých, ktorí túžia po napínavom dobrodružstve plnom nezmazateľných spomienok.

Obdivovať krásy prírody

Ybbstalská cyklotrasa. Foto: Niederösterreich-Werbung/schwarz-koenig.at

Pri jazde na bicykli vôbec nezáleží na tom, či ste muž alebo žena, mladý alebo starý. Na svoje si prídu všetci, pre ktorých je dôležitý cieľ cesty, ktorá dokáže ponúknuť množstvo krásnych chvíľ. Cyklotrasy vedú pozdĺž rieky Dunaj cez waldviertelské lesy či vinice, ktoré poskytujú potešenie pre všetky zmysly. K dispozícii je aj región Mostviertel, vďaka ktorému sa budete cítiť ako v rozprávke. Je len na vás, aký variant cesty si vyberiete, či už patríte k obľúbencom niekoľkodňových túr, alebo, naopak, holdujete kratším úsekom. Takisto nezáleží na úrovni, na ktorej sa nachádzate. Začiatočník či profesionál, každý si môže prispôsobiť tempo a podmienky podľa svojho uváženia.

Cyklotrasy bez blúdenia

Nemusíte sa obávať, že zablúdite, prípadne, že Vás prekvapia nečakané problémy. Všetky trasy sú charakteristické starostlivou údržbou, ako aj prehľadným značením či prevádzok, ktoré sú nápomocní a ústretoví voči cyklistom. Ponúkané regióny si tak vychutnáte v súlade s prírodou. Viedenské Alpy sú jednou z množstva alternatív, ktoré turisti využívajú aj počas kratších úsekov. Okrem panenskej prírody je možné obdivovať kostoly nachádzajúce sa v pohorí Bucklige Welt či navštíviť vinice preslávené tými najchutnejšími vínami.

Autor: redakcia Image magazin

Čitajte viac:

Azory – Nový Zéland Európy