Hygge: Byť šťastný môže byť aj váš životný štýl

Hygge. Určite ste sa neraz stretli s tým nepreložiteľným výrazom. Ak by sme si ho mali preložiť, znelo by ako komfort, pohodlie, spokojnosť. Výraz pochádza od Dánov, podľa prieskumov najšťastnejších ľudí na svete. Nechajte sa inšpirovať ich životným štýlom a skúste sa na svoj domov pozrieť ich optikou.
Preneste kúsok Dánska do vašej obývačky. Základom sú čisté farby stien, v
dolaďovaní neustále vyhrávajú prírodné materiály ako drevo, kameň či keramika. Nie sú tu ale žiadne striktné pravidlá, čo kam patrí. Dubové obloženie môžete umiestniť tam, kam vám vyhovuje a kde sa vám zdá esteticky vhodné.
Ak stavíte na minimalizmus a na naozaj vybrané kúsky, hygge z vášho domova spraví miesto originálne, svieže, s nádychom škandinávskeho štýlu.
Nebojte sa však toho, že dom bude pôsobiť stroho. V dobe, kedy stavíme viac na vybrané kúsky ako na preplnenosť každého kútika domova, dokážeme geometrickým spracovaním jednotlivých kúskov od lustrov cez kvetináče až po obyčajnú misku na ovocie v kuchyni vyčariť naozaj originálne miesto pre bývanie.
Nie je to však iba o internetovom nakupovaní toho, čo sa vám páči. Skúste si niektoré doplnky vyrobiť sami. Na internete nájdete viacero DIY návodov, ako si obydlie skrášliť a vniesť do neho harmóniu. Stačí iba pátrať a byť aspoň tak manuálne zručný.

Malým krokmi k vysnívanej domácnosti

Ak by sme mali vybrať niektoré z potrebných „pravidiel“, určite by ste nemali vynechať tieto.

Veľa svetla

Dánsko nie je krajina, kde slnečné dni prevládajú. Preto sa Dáni
snažia svoje príbytky čo najviac presvetliť. Nie len originálnymi lampami, ale
najmä sviečkami. Sviečky v obývačke, v spálni. Všade tam, kde sa počas večera zdržujete najčastejšie, majte poruke niekoľko sviečok. Vonné či bez vône, bledé alebo v kontrastnej farbe. Nielenže svetlo vyčaruje romantickú atmosféru, no miestnosť prehreje a vy sa v nej budete cítiť uvoľnenejšie.
Nemusíte priestor zahltiť sviečkami, ktoré budete mať problém sfukovať. Svetlo, ktoré napríklad potrebujete pri čítaní, doplňte lampou so správnym osvetlením, aby neutrpeli vaše oči, ale ani príjemná atmosféra.

Exkluzívne kúsky, no nie extravagancia

Ak sa chcete naozaj viesť na vlne hygge, určite investujte do zaujímavých kúskov, no nemajte ich nasilu priveľa. Aspoň nestrávite polovicu víkendu upratovaním a utieraním prachu.

Nechajte dýchať minulosť

Neznamená to, že by ste mali každú sobotu ísť na blší trh a nosiť si domov
všetko, čo vám padne do oka. Ak ale chcete mať doma starožitnosť, ktorú isto nekúpi polovica vášho mesta, nájdite jej doma priestor. Knihy z knižnice
starých rodičov, gramofón so starými platňami z vašej mladosti.
To všetko pomôže dotvoriť atmosféru pohody.

Nestresujte sa

A to nielen pri zariaďovaní vlastnej domácnosti, ale celkovým prístupom.
Ráno nevstávajte priamo k emailom, ale vychutnajte si šálku kávy pri výhľade z okna a pozorovaním východu slnka. Večer nedokončujte prácu, ktorú ste nestihli. Pozvite svojich priateľov, grilujte, rozprávajte sa, buďte spolu a tvorte spomienky, ktoré vám o pár rokov vyčaria úsmev na tvári.

Pohodlnosť v kuchyni

Ak si neviete predstaviť, ako vyzerá hygge v kuchyni, dáme vám príklad. Čo tak drevené skrinky, jednoduchý riad, žulová doska na krájanie? Vyvarujte sa tmavým, ťažkým hrncom či panviciam. Do celkového jednoduchého interiéru zapadnú mosadzné súpravy, v ktorých bude radosť pripravovať obľúbené pokrmy.

Dbajte na detail

Dosky na krájanie, rúčky jednotlivých nástrojov by mali byť z dreva. S mosadznými hrncami môžu ladiť kohútiky v dreze alebo s úchytkami na skrinkách. A čo riad? Pastelové farby dotvoria celkový feeling kuchyne do toho správneho hygge štýlu. Či už máte radi pastelovú zelenú, modrú či ružovú, na svoje si príde každý. Čo si vyberiete vy?

Hygge v najobľúbenejšej časti domu

Po obývačke je kúpeľňa druhé najobľúbenejšie miesto. Veď kde zrelaxujete
najviac, ak nie vo vani? Hygge môžete v rôznych prvkoch preniesť aj do kúpeľne. Isto viacerí z nás neuvažujú o inej farbe ako o bielej či jej krémových odtieňoch. „Rozbiť“ túto jednoduchosť môžete
napríklad uterákmi. Áno, aj takouto maličkosťou. Pastelové farby pomôcok na utieranie dotvoria príjemnú atmosféru a vy sa nebudete cítiť tak sterilne. Premýšľate, či sa bude viac hodiť vaňa alebo sprchový kút? Vaňa! V
nej dokážete relaxovať, atmosféru isto dotvoria aj sviečky, vonný olej, horúca čokoláda v obľúbenom hrnčeku. Trysky zabudované vo vani isto pomôžu k
celkovému uvoľneniu. Tak čo, ako sa páči táto predstava?
Je hygge niečo, čím sa budete aspoň trošku inšpirovať?
Foto: Stocksnap.io