Jednoduchý kľúč, ako si poradiť so životnými problémami

„Problémy vás nemôžu zastaviť. A predovšetkým, iní ľudia vás nemôžu zastaviť. Len vy môžete zastaviť sami seba,“ hovorí Jeffrey Gitomer, americký motivátor, ktorého prezývajú Kráľ predaja. Poradíme vám trik, ako sa vašich problémov zbaviť alebo sa s nimi aspoň dôstojne popasovať bez toho, aby ste minuli čo i len cent.

Každá životná situácia sa dá vyriešiť. Ako? Ilustračné foto: Stocksnap.io

Problémy v rodine, v práci, vo vzťahoch, s financiami, takmer každý v sebe drží istú ťažobu. Keď vás trápi nepríjemný šéf, zlá rodinná situácia, premýšľate nad hádkami s partnerom či partnerkou, čo vám napadne ako prvé? Zdôveríte sa svojej kamarátke alebo zájdete s kamarátom na pivo.  Vylejete si srdce a očakávate pochopenie, radu, pomoc.

Keď je rada od priateľov málo

Niekto sa v ťažkých časoch dokáže nakopnúť sebamotiváciou a verí na svetlejšie zajtrajšky, iní sa rozhodnú vyhľadať pomoc. Jednou z ciest, ako prekonať problémy, môže byť psychoterapia. Voľne preložené ako terapia rozhovorom, ktorá sa zameriava na vznik problému, prečo vznikol a ako ho odstrániť, prípadne dostať pod kontrolu jeho nepríjemné príznaky, aby ste mohli viesť život ako predtým.

Vyriešiť problém sami? Dá sa to pomocou profesionálneho koučingu, čo predstavuje rozvoj vlastného potenciálu cielenými otázkami. Úlohou kouča je naviesť svojho klienta na správne riešenie jeho problému, netreba si však koučing zamieňať s mentoringom, kedy mentor na základe vlastných skúseností radí ostatným. Kouč nikdy nedáva rady, kouč len počúva a svojho klienta otázkami nasmeruje k tomu, aby videl riešenie.

Každý problém vyriešite takto

Marek Rattaj. Kikni sem: www.kinleygyeltshen.com

Profesionálny kouč Marek Rattaj, ktorý pomáha ľuďom riešiť bežné, aj závažné problémy, zdôrazňuje, že problémy alebo situácie, do ktorých sa ľudia dostávajú, sú len výsledkom predchádzajúcich rozhodnutí.

Na základe profesionálnych skúseností nám prezradil jedinú esenciu, ktorá pomôže pri riešení akéhokoľvek problému. „Každý človek cíti, že má nejaký problém. A niektoré sú veľmi vážne – vzťahy, rodina, financie – a zaťažujú, sťahujú nás dole. Myšlienky, ktoré venujeme svojim problémom, nás vyčerpávajú. Platí, že to, čomu venujeme pozornosť, tým sa stávame. Ak venujeme pozornosť problémom, naša myseľ má len problémy a my sa cítite tak, že máme len problémy.“

Keď chceme riešiť problémy, musíme zmeniť jednu vec. Spôsob myslenia.

„Stávame sa tými, na čo myslíme.“ Earl Nightingale. Foto: Bull Gator on Visualhunt.com / CC BY

Na čo myslíme, to rastie

Aj populárny spisovateľ, bloger a rečník Pavel Hirax Baričák hovorí, že na čo myslíme, to rastie a čo sa hýbe, to má energiu. V prípade, že premýšľate negatívne a neustále v myšlienkach riešite len problém, nezbavíte sa ho. Preto je potrebné „preladiť“ a zmeniť spôsob myslenia.

Problém je lekcia

Je len vaša voľba, ako sa postavíte k problému. Ilustračná foto: Stocksnap.io

Pod pojmom problém chápeme zložitú otázku, ktorú treba riešiť. Marek Rattaj, ktorý sa okrem koučingu venuje aj transformácii vedomia, vysvetľuje problém takto: „Problémy neexistujú. Sú to len opravné mechanizmy, pomocou ktorých sa učíme robiť veci správne. A budú sa nám opakovať dovtedy, dokiaľ sa ich nenaučíme robiť správne. Každý problém so sebou prináša semienko riešenia. Treba sa vnútorne pýtať, čo sa mám z tejto situácie naučiť. Hlavne vtedy, ak sa mi v živote opakuje už viackrát.“