Ktorú zeleninu by ste mali jesť tento mesiac?

Jesť sezónnu zeleninu sa oplatí ako zo zdravotného, tak aj z finančného hľadiska. Máte ale prehľad o jej dostupnosti počas sezóny? Vo všeobecnosti je prirodzené jesť na jar a v lete čerstvú listovú zeleninu a to, čo nám ponúka záhrada. K dispozícii je aj čerstvé ovocie rôzneho druhu. V zime dávame prednosť tomu, čo vieme uskladniť – koreňová zelenina a tekvice. Okrem zeleniny sú to jablká, hrušky, zaváraniny, sušené plody či orechy.

Aktuálna zelenina v máji

V máji je sezóna červenej a bielej reďkovky, z listovej zeleniny je to špenát a hlávkový šalát, ďalej jarná cibuľka, pažítka, hrášok na lúpanie a z byliniek kôpor, mäta, oregano, saturejka a šalvia lekárska.

zdroj: picserver.org
Príklady zdravotných benefitov májovej zeleniny

Správna výživa by mala obsahovať určité minimálne množstvo zeleniny, ktoré by sme mali denne prijať. Vo všeobecnosti má zelenina veľmi pozitívne účinky na náš organizmus. Napríklad reďkovka je veľmi dobrá pre pečeň a žalúdok. Okrem toho čistí krv a pomáha odstraňovať toxíny z tela. Obsahuje vitamín C, zinok, fosfor a niektoré vitamíny skupiny B. Špenát pôsobí protizápalovo, obsahuje množstvo antioxidantov a udržiava zdravé kosti. Obsahuje vitamíny K, A, mangán, horčík, železo a meď.

zdroj: pixabay.com

Cibuľka má pozitívne účinky na kardiovaskulárny systém a obsahuje biotín, mangán a meď. Hrášok vďaka vláknine prečisťuje tráviacu sústavu, detoxikuje telo, znižuje cholesterol a udržiava vyrovnanú hladinu cukru v krvi. Pomáha predchádzať zažívacím poruchám, ako je napríklad syndróm dráždivého čreva. Obsahuje draslík, horčík, vápnik, fosfor, vitamíny skupiny B a bielkoviny.

zdroj: pixabay.com

Aktuálna zelenina v júni

V júni pokračuje aktuálnosť všetkej májovej zeleniny a pridávajú sa k nej nové zemiaky, ktoré sú dostupné už teraz, zväzky mrkvy a petržlenu, kaleráb s vňaťou, cukrový hrach, uhorky nakladačky a kríčková fazuľka.

Pre dostupnosť zeleniny počas celého roka si stiahnite prehľadný sezónny kalendár, ktorý vypracoval pestovateľ Ing. Ján Šlinský.

zdroj: Ing. Ján Šlinský

zdroj: Redakcia Image Magazín