Lyžiarske strediská, do ktorých sa zamilujete

Prvé lyžovačky sú v plnom prúde, a tak sme pre vás pripravili prehľad lyžiarskych stredísk, kam sa naozaj oplatí vybrať. 

Zermatt (Švajčiarsko)

Krása švajčiarskych zjazdoviek a prírody vo vás zanechá poriadny dojem.

Chcete si okrem lyžovania užiť aj pohľad na najkrajšiu panorámu vo Švajčiarsku, ktorej dominuje Matterhorn a spustiť sa na zjazdovke dlhej neuveriteľných 25 km? Ste tu správne. Lyžiarske stredisko Zermatt právom patrí medzi tie najnavštevovanejšie. Získa si vás dokonale upravenými zjazdovkami, ktoré dosahujú až 350 km a pri peknom počasí sa vám v plnej kráse predvedie všetkých 38 vrcholov vyšších ako 4000 metrov. 

Na Malom Matterhorne je najvyššie položená horná stanica lanovky v Európe. Zermatt si určite zaslúži aj vašu pozornosť.  

Arosa-Lenzerheide (Švajčiarsko)

Lyžovačka ako v rozprávkovej krajine, čo poviete?

Aj lyžiarske stredisko Arosa-Lenzerheide sa nachádza vo Švajčiarsku. Jeho  225 km jednoduchých a stredne ťažkých zjazdoviek prepája 50 vlekov a lanoviek. Na svoje si tu prídu najmä začiatočníci a mierne pokročilí lyžiari, ale aj milovníci nočného lyžovania.

Arosa-Lenzerheide patrí k lyžiarskym strediskám s predĺženou prevádzkovou dobou vlekov a osvetlenými zjazdovkami. Lyžovanie v noci učaruje každému.  

Serfaus-Fiss-Ladis (Rakúsko)

Rakúsko je Slovákmi vyhľadávanou destináciou na lyžovanie.

Skvelú lyžovačku s celou rodinou si v Rakúsku užijete vďaka 214 km perfektne upravených zjazdoviek a 68 vlekom. Okrem lyží sa tu dá užiť plno inej zábavy. Program si môžete spestriť alpským bežkovaním, skatingom, lyžiarskymi túrami, freeridingom, sánkovaním (10 km sánkarských dráh), zimnou turistikou (100 km upravovaných trás), nočným lyžovaním a lyžovaním na rýchlostných trasách, kde vám odmerajú čas.

Navštívte dedinky z ľadu a najslnečnejšie miesto v Tirolsku si vychutnajte so všetkým, čo k nemu patrí. Lyžiarske stredisko Serfaus-Fiss-Ladis je plné prekvapení. 

Sölden (Rakúsko) 

Nádherné výhľady a upravené zjazdovky lákajú tisícky lyžiarov.

Lyžiarske stredisko Sölden sa nachádza v nadmorskej výške 3340 metrov nad morom a je jedným z najväčších lyžiarskych stredísk v Rakúsku. Podarí sa vám prejsť celých 144 rozmanitých zjazdoviek rôznych stupňov obtiažností, či vás láka len tá najdlhšia? Meria celých 15 km. Moderné vleky a lanovky vás dovedú aj na tri vyhliadkové trasy, z ktorých je výhľad na Ötztalské hory, na ktorý nikdy nezabudnete.

Sölden svojou krásou očaril aj tvorcov poslednej Bondovky, preto sa niektoré časti filmu odohrávajú práve tam. Navštívte aj spektakulárnu výstavu 007 Elements v nadmorskej výške 3048 metrov a vstúpte do dobrodružného sveta Jamesa Bonda. Jamesom Bondom sa tu na chvíľu stane každý.  

O  Hyperloope ste už počuli? Elon Musk vraj plánuje prepojenie Söldenu s Pitztalom práve prostredníctvom tejto prevratnej technológie. 

Sulden am Ortler (Taliansko)

Taliansko ponúka lyžovanie so srdečnou talianskou atmosférou.


Uprostred Ortlerských hôr sa v Národnom parku Stelvio nachádza lyžiarske stredisko s názvom Sulden am Ortler. Obkolesujú ho štíty 14 vrcholov nad 3000 metrov nad morom a pohľad na ne zo 44 km zjazdoviek sa vám bude určite páčiť. Chcete skúsiť bežky?

Využite tu jednu z najvyššie položených upravovaných bežeckých stôp, ktorá sa nachádza vo výške 1900 metrov nad morom. Až 7 km k dokonalému bežeckému zážitku…

Medzi 13 vlekmi a lanovkami je aj jedna z najväčších lanových dráh v Alpách. 

Alta Badia (Taliansko)

Milovníci zimy sa takýmto výhľadom určite potešia.

Lyžiarske stredisko Alta Badia sa rozprestiera vo výške od 1300 do 2778 metrov nad morom a je jedným z najlepších stredísk, s ktorými sa v Taliansku stretnete. Až 130 kilometrov prvotriednych zjazdoviek vás prevedie tými najkrajšími scenériami, ktoré sa v Dolomitoch nachádzajú. Dokonale upravené trate všetkých stupňov náročnosti tu nie sú len náhodou.

Alta Badia je centrom Svetového pohára v alpskom lyžovaní. Využite kvalitné zjazdovky a lanovky a lyžujte tak ako profesionálni lyžiari.  


Avoriaz (Francúzsko)

V lyžiarskom stredisku Avoriaz je najviac zjazdoviek v regióne. Najdlhšia je zjazdovka Crozats, meria 4 km a jej výškový rozdiel presahuje 1000 metrov nad morom. Patrí medzi najstrmšie zjazdy, ktoré v stredisku nájdete, no oplatí sa sputiť aj po 49 kilometroch svahov pre menej zdatných lyžiarov. 

Ak vyhľadávate adrenalín, potom by ste mali vyskúšať zjazdovku menom Mur Suisse (Švajčiarsky múr). Je vhodná len pre skúsených a veľmi dobrých lyžiarov, pretože je veľmi strmá.  

Na uliciach sa v tomto stredisku s autom nestretnete. Ku všetkým ubytovacím zariadeniam sa tu totiž dostanete na lyžiach. 

Toto stredisko bolo viackrát vyhlásené za najlepšie vo Francúzsku. POpri zasnežených kopcoch láka aj snowparkom „The Stash”, ktorý je postavený zo 100 % prírodných materiálov tak, aby jeho architektúra nerušila okolitú skalnú panorámu. Nachádza sa na hranici skalného zrázu a tiahne sa lesom Lindarets. 

Zdroj foto: Visualhunt.com, Pixabay.com