Malý princ sa ľuďom prihovára prostredníctvom chatu

Dnes je bežné, že mnoho ľudí, hlavne mladých, veľmi často trávi čas chatovaním alebo čítaním sociálnych sietí. Zatiaľ čo niektorí na tento fakt nadávajú, nájdu sa aj takí, ktorí sa rozhodli využiť ho na dobrú vec.

Príkladom toho je spoločnosť Bot.media, ktorá v rámci projektu Storyteller v novembri minulého roka ľuďom predstavila Malého princa v podobe messenger chatbota. So slávnym rozprávkovým dielom francúzskeho spisovateľa, Antoineho de Saint-Exupéryho, sa tak môžu zoznámiť aj tí, ktorým knihy nič nehovoria.

Viac pre Imagemagazín prezradil Dodo Dobrík z Bot.media, ktorý sa viac ako 15 rokov profesionálne venuje grafickému dizajnu.

Môžete nám, prosím, bližšie predstaviť Malého princa, s ktorým si môžeme chatovať?

Malý princ ako ukecaný kamarát na facebooku je súčasťou projektu Storyteller, ktorý sa snaží priblížiť svet kníh tým, ktorým je vzdialený. Snaží sa im odovzdať myšlienku, že knihy nie sú o písmenách, ale o príbehoch a emóciách. Malý Princ priebežnou komunikáciou s užívateľom približuje svoj svet a rôznymi výzvami ho zapája do interakcie.

V komunikácii sú použité citáty z knihy. Rovnako ako v knihe Malý princ neponúkne všetky informácie ihneď. Prichádza za svojim priateľom v rozhovore, a postupne, priebehu niekoľkých dní, mu predstavuje svoj svet. Nechcem prezrádzať obsah konverzácií, ale Malý princ ponúka viac ako len “vypisovanie si” vzájomných odkazov.

Čo vás inšpirovalo k jeho vytvoreniu ?

K nápadu vytvoriť knižné postavy ako messaging botov ma inšpirovala moja dlhodobá skúsenosť s tvorbou knižných obálok. Okrem toho ako firma máme za sebou skúsenosti s tvorbou viacerých messaging botov pre komerčných klientov. Na ich tvorbu využívame vlastnú platformu s intuitývnym ovládaním. Na jednej strane máme celý tím, ktorý dokáže vytvoriť zložité funkcie. Na druhej strane stojí platforma, ktorá umožňuje vytváranie botov aj neprogramátorom ako ja. Malý princ mal preto tie najlepšie podmienky na vznik.

Akú cieľovú skupinu kamarátov si doteraz Malý princ našiel?

Nezamerali sme sa na detailnejšie štatistiky, ktoré sa týkajú presného veku užívateľov, ale môžem povedať, že Malého princa si obľúbili najmä ženy a dievčatá. Je ich viac ako 80%.

Ako dlho trvalo vytvoriť projekt a koľko ľudí na ňom pracovalo?

Projekt sme pripravovali asi tri mesiace. Okrem ľudí z našej firmy nám s definovaním jazyka a tvorbou scenárov veľmi pomohli Peter BarnášKatarína Vargová.

Prečo ste si ako prvú postavu vybrali práve Malého princa?

Malého princa sme zvolili ako dobrú postavu pre štart. V prvom rade sa nám páčila kniha. Po druhé sme nemuseli riešiť autorské práva, pretože pôvodný text už nie je autorsky chránený a text nie je rozsiahly, takže sme si vedeli pozrieť originál. Po tretie kniha nie je zložitá a my sme nechceli začať s príliš komplikovanou knihou.

Kto kreslil obrázky pre projekt?

Pri vytváraní ilustrácií sme sa rozhodli pre Editu Dobríkovú. Jej štýl práce nám prirodzene zapadal do témy.

Prezradíte nám, čo chystáte najbližšie?

Čo môžem prezradiť je to, že Malý princ čoskoro príde s ďalšími časťami svojho príbehu. Rád by som prezradil, aké ďalšie postavy chystáme, ale sami sa ešte rozhodujeme. V každom prípade však máme v pláne tento rok priniesť novú postavu. Veríme, že sa nám podarí rozšíriť rady literárnych postáv z rôznych žánrov, čo je cieľ projektu.

Konverzáciu s Malým princom môžete začať jedoducho tým, že si ho vyhľadáte priamo v Messengeri Facebooku.