Lyžovačka bez stresu: Na svah bez týchto vecí nechoďte

Stres a chaos pred odchodom na lyžovačku je pomerne bežnou záležitosťou, či už ste na svahu každý rok, alebo ide o vašu premiéru. Na čo nezabudnúť, aby ste si užili zimnú dovolenku bez najmenšieho problému?

Lyžiarska sezóna je na Slovensku v plnom prúde, vďaka veľkej snehovej nádielke sa na zimné radovánky tento rok chystajú aj tí, ktorí nemali lyže na nohách dlhé roky. Príprava na zimné radovánky však nie je taká jednoduchá, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Lyže a lyžiarky sú síce dôležité, no nie sú všetkým. Ako prvé by ste mali riešiť to najpodstatnejšie, teda ochranu svojho zdravia.

Ako sa chrániť na svahu?

V žiadnom prípade neodchádzajte či neposielajte dieťa na lyžovačku bez platného cestovného poistenia. Aj keď si tento typ poistky spájame väčšinou len s dovolenkami v zahraničí, odborníci upozorňujú, že pri zimných športoch je cestovné poistenie tou najlepšou voľbou. Základom každého balíka je krytie liečebných nákladov spojených s úrazom či náhlou chorobou. Štandardne si môžete okrem toho doobjednať pripoistenie batožiny, zodpovednosti za škodu či poistenie cestovných dokladov. Predstavte si, že vám niekto z auta odcudzí celú lyžiarsku výbavu, cestovné poistenie vám síce nové lyže nevybaví, ale zato zabezpečí ich preplatenie.

Cestovné poistenie by malo byť prvoradé

Pri lyžovačke by ste nemali zabudnúť ani na poistenie pre prípad úrazu, ktoré sa uplatňuje vtedy, ak v dôsledku úrazu poistený zomrie alebo sú mu diagnostikované trvalé následky. Špecifické potreby športovcov sú zase pokryté v pripoistení zimných športov, kde okrem lyžovania poisťovne zaraďujú aj snowboardovanie či sánkovačku. Toto poistenie rieši počas zimnej dovolenky i také situácie, ktoré by vás mohli finančne zruinovať. Reč je o zásahoch Horskej a Leteckej záchrannej služby. Vedeli ste, že náklady spojené s ich zásahovou činnosťou sa pohybujú v astronomických číslach? Ak by ste si napríklad počas športovania zlomili nohu a z neprístupného terénu by vás museli dostať iba za pomoci vrtuľníka, preplatenie záchrannej akcie by bolo len na vašich pleciach. S cestovným poistením by všetko za vás vyriešila poisťovňa. Dobrou správou je, že kvôli uzatvoreniu poistky nemusíte nikam chodiť, všetko vybavíte z pohodlia domova za pár minút. Cestovné poistenie cez internet je dnes štandardom takmer všetkých slovenských poisťovní, stačí vyplniť žiadosť na webovej stránke a online systém za vás vypočíta cenu. Na mail vám príde už len potvrdzujúca správa o platnosti poistenia.

Kde zohnať kvalitný výstroj?

Ani jedna lyžovačka sa nezaobíde bez výstroja. Pokiaľ nepatríte k pravidelným lyžiarom, ktorí majú kompletný výstroj už nakúpený, je tu niekoľko možností – buď si zaobstaráte úplne nový výstroj (lyže, palice, helma, okuliare, lyžiarky a podobne), alebo si ho zoženiete z nejakého bazáru. Treťou možnosťou je využiť služby požičovne, v tomto prípade si ale v dostatočnom predstihu jednotlivé časti výstroja rezervujte, aby ste nezostali deň pred dovolenkou nepríjemne prekvapení. Požičovne nájdete často aj v blízkosti lyžiarskych stredísk, ceny tu však budú o dosť vyššie. Ak máte v rodine malé deti, okrem helmy so sebou zoberte aj kvalitné chrániče.

Na svah nepatria rifle ani legíny

Častým bodom úrazu pri lyžovačke je oblečenie. To by malo byť kvalitné, nepremokavé a malo by vám umožňovať akýkoľvek pohyb. Okrem kvalitnej lyžiarskej bundy a nohavíc nezabudnite na rukavice, čiapku (prípadne lyžiarsku kuklu), ponožky, lyžiarske okuliare a šál. V žiadnom prípade by ste nemali ísť na svah v tradičnej páperovej bunde či nohaviciach, ktoré nosíte v bežné dni do mesta. Dôležitá bude aj spodná vrstva, na zimné športy je ideálne tzv. termo oblečenie z funkčného materiálu, ktoré vás udrží v teple, no zároveň pri premoknutí veľmi rýchlo schne. Ako strednú vrstvu môžete zvoliť napríklad zateplenú mikinu.

Pripravte na lyžovačku aj svoje auto

Na lyžovačku sa väčšina z nás vyberá vlastným autom, aj to by ste však mali pripraviť na rôzne nečakané situácie. V predstihu si preto zaobstarajte sprej na odmrazovanie, pracovné rukavice či výstražnú vestu, zísť sa vám môžu dokonca aj snehové reťaze. Samozrejmosťou by mala byť navigácia, prípadne autoatlas.

Maličkosti, ktoré sú podstatné

Do kufra by ste si nemali zabudnúť pribaliť silný opaľovací krém a kvalitné slnečné okuliare, ktoré vás ochránia pred ostrým horským slnkom. V prípade, že dovolenkujete na chate, určite si prineste náhradné baterky, sviečky či lampáš. Ak sa chcete vyhnúť problémom, na papier si zapíšte adresu hotela a poznačte cestu k nemu, nezabudnite taktiež na nabíjačku na mobil či platobnú kartu. Pred odchodom sa uistite, že v peňaženke máte aj číslo asistenčnej služby k spomínanému cestovnému poisteniu, na ktoré môžete po úraze zavolať a získať pomoc od školených pracovníkov.

Autor: redakcia