Ilustrácie poľského umelca vás prinútia zamyslieť sa

Kto je to Pawel Kuczynski?

Umelec, politický satirista a filozof. Narodil sa v roku 1976 v Štetíne. Vyštudoval Akadémiu výtvarných umení v Poznani so špecializáciou na grafiku. Satirickou ilustráciou sa zaoberá od roku 2004 a odvtedy dostal viac ako 100 ocenení a vyznamenaní.

V roku 2005 získal cenu „Eryk“ od Asociácie poľských karikaturistov pre novoobjaveného karikaturistu s rekordným počtom ocenení v medzinárodných súťažiach.

Nadčasové témy

Aj keď vám meno poľského ilustrátora možno nič nehovorí, je viac ako pravdepodobné, že s jeho prácou ste sa už stretli. Jeho ilustrátorské diela sa zaoberajú rôznorodými otázkami ako autoritárstvo, stranická politika, krutosť voči zvieratám a sociálna závislosť. Reaguje na aktuálne témy a často zobrazuje napríklad svet Facebooku, Instagramu či rôznych mobilných hier. Aj preto sa asi Kuczynskeho karikatúry ťažko vyháňajú z hlavy.

Či už je umelec proti sociálnym sieťam alebo z nich len čerpá námety, faktom je, že on sám má na Facebooku vyše pol milióna fanúšikov. Niektorí ho preto považujú za pokrytca. Sám ale vraví, že nie je nepriateľom technických inovácií. Aktívne ich používa a oceňuje. Na druhej strane však zastáva názor, že má právo varovať pred ich nástrahami.

zdroj: instagram.com/pawel_kuczynski1

Kurátorka Múzea karikatúry a kresleného umenia vo Varšave, Karolina Prymlewiczová, popisuje Kuczynskeho ako angažujúceho sa a nekompromisného vo svojich politických rozsudkoch a sociálnych diagnózach. Dodáva, že umelec šikovne využíva vizuálne metafory a jeho prvkom je rozhodne aj čierny humor.

Pawel sám seba označuje ako pozorovateľa. „Realita je taká prekrútená, bláznivá a absurdná, že je ťažké jej konkurovať … a táto realita mi dáva inšpiráciu. Ja sa len pokúšam úprimne kresliť svoje pozorovania.“ Kuczynski pri tvorbe používa vodové farby a farebné ceruzky na papier.

„Rád pozorujem ľudí a ich vzťahy. Všetci spolu žijeme na tomto svete už mnoho rokov, ale stále robíme rovnaké chyby. Vojna, chudoba, hlad, rasové rozdiely, ekológia, peniaze … Rád kreslím o týchto témach, pretože sú nesmrteľné a nadčasové ako umenie.“

Čo vravíte na Kuczynskeho trefné ilustrácie vy? Pozrite si ukážky diel, ktoré vás prinútia pozastaviť sa nad spoločnosťou.

zdroj: vice.comdesign42day.com